Якорі замість розрізу

1515

Доступно на русском

Наслідки коронарних патологій часто набагато складніші, ніж сам інфаркт. Після перенесеного інфаркту розвиваються аневризми серця, утворюється рубець і відбувається перебудова лівого шлуночка, що веде до його дилатації та розвитку серцевої недостатності. При цьому підвищується потреба міокарда в кисні й посилюються процеси його патологічної перебудови. Такі пацієнти потребують негайного оперативного втручання. Кардіохірурги Литви разом з американськими колегами винайшли спосіб рятувати їх за допомогою епікардних якорів.

Несподівана пропозиція

Литва не відрізняється від інших країн: тут, як і в усьому світі, серцево-судинні захворювання посідають лідируючі позиції серед причин смертності. Але литовська кардіохірургічна школа завжди вважалася однією з найсильніших на пострадянському просторі і входила в трійку кращих разом із Київською і Московською. Сьогодні ж литовська кардіохірургія стрімко набирає обертів: на 3 млн населення тут проводять 3000 операцій на серці в рік. Останнє литовське ноу-хау в галузі кардіохірургії — гібридна реконструкція лівого шлуночка, яку вперше в світі вдалося зробити саме у Вільнюсі.

«Гіпертрофія лівого шлуночка — стан важкий, — починає свою розповідь кардіохірург Вільнюського кардіохірургічного центру та кардіохірургічної клініки Вільнюського університету, доктор медичних наук Гінтарас Калінаускас. — Вона загрожує певними ускладненнями (смертність — 3,8%; синдром малого викиду — 11,5%; ушкод­ження ЛА — 7,7%; множинні ушкодження органів — 7,7%; ниркова недостатність — 7,7%; емболізація — 3,8% та ін.). Хірургічна пластика шлуночка дозволяє зменшити його порожнину і тим самим знизити напругу в його стінці. Раніше такі патології ми усували класичним шляхом — роблячи так звані операції Дора, під час яких ділянку акінезії або дискінезії розкривають, на основу аневризми накладають кісетний шов і стягують його. Отвір, що залишився, закривають дакроновою латкою. Після цього вентрикулотомічний отвір зшивають безперервним швом. Однак такі втручання вкрай складні і травматичні. По-перше, вони вимагають повної стернотомії, зупинки серця і підключення апарату штучного кровообігу. По-друге, необхідно розрізати лівий шлуночок, накладати шви. Це істотно збільшує період відновлення та реабілітації».

Технологія накладання епікардних якорів у ході операції по реконструкції лівого шлуночка серця

Зараз світова кардіохірургія йде малоінвазивним шляхом, намагаючись створити нові, малотравматичні, методи вирішення серйозних проблем із серцем. Із цією метою кардіохірурги з США 3 роки тому запросили групу литовських лікарів взяти участь у клінічному дослідженні, прис­вяченому розробці та вдосконаленню малоінвазивних операцій з усунення аневризм лівого шлуночка.

Від овець до людини

«Це був довгий шлях, — продовжує лікар Калінаускас. — Почалося все з «відпрацювання» методики операції на тваринах. Ми поїхали в Америку і довго вчилися на вівцях. Потім прийшла черга французьких овець. Тільки після цього ми почали практикувати на трупах у лабораторіях США. До виконання першої операції на серці людини пройшов рік».

На початковому етапі литовська бригада спільно з кардіохірургами з США робила «пробні» операції зі стернотомією, але вже без штучного кровообігу. Потім поступово відмовилися від розтину самого лівого шлуночка. Це стало можливим завдяки спеціальним пристосуванням — так званим якорям. Обов’язкова умова подібних операцій — наявність гібридних операційних: пацієнт повинен лежати на рентген-прозорому операційному столі. Цей етап тривав два роки: за такою методикою було прооперовано 18 пацієнтів.

«За цей час методика пройшла пов­ну апробацію і тепер може широко використовуватися в усьому світі, — розповідає кардіохірург Калінкаускас. — Але було вирішено не зупинятися на досягнутому. Операції і раніше вимагали повної стернотомії. І ми зважилися вперше у світі провести повний цикл гіб­ридної реконструкції лівого шлуночка через мінімальний бічний розріз — для цього до складу нашої бригади увійшов фахівець з ехоскопії. Хірургічні інструменти замінили торакоскопами, видозмінилися і самі якорі — тепер це 2,5-сантиметрові титанові нитки, вкриті поліестером. У їх прицільному накладанні беруть участь лікарі-кардіологи. Якорі під рентген-контролем надійно ізолюють пошкоджену частину міокарда лівого шлуночка без розтину, відновлюючи його морфологію».

Світове відкриття

Це була перша у світі інноваційна операція, яку провела бригада лікарів Сантарішської клініки університетської лікарні м. Вільнюса. 60-річний пацієнт, якого оперували, переніс широкий передньо-перегородковий інфаркт міокарда. У нього була важка серцева недостатність, і його стан вимагав термінової трансплантації серця. Перша гібридна реконструкція лівого шлуночка із застосуванням епікардних якорів пройшла успішно. «Пацієнт усього 2 доби лежав у реанімації і через 10 днів ми його відправили на реабілітацію, — згадує лікар. — Можу з упевненістю сказати, що почувається він добре. Наша мета — зробити ці операції доступними всім. І це можливо. Зараз ми вже прооперували за цією методикою кілька пацієнтів. Результати вражають. Наразі ми намагаємося допомагати таким чином тим людям, яким уже неможливо допомогти альтернативним шляхом. Усі ці люди мали б померти, адже трансплантація серця вимагає донора, а з цим поки що досить багато проблем. Ми пишаємося, що всі ці пацієнти живі та майже здорові. За проведення цих операцій ми отримали державну нагороду із рук президента Литви.

VZ_10-11__Страница_15_Изображение_0002

 Перша у світі гібридна реконструкція лівого шлуночка

Ми беремо активну участь у Міжнародних симпозіумах і конференціях, де щиро ділимося нашим досвідом. Нещодавно я особисто доповідав про наші результати у Відні та Німеччині. За нашими даними, така малоінвазивна реконструкція лівого шлуночка з широким передньо-перегородковим рубцем ефективно зменшує об’єм шлуночка в середньому на 39,6%. Зменшення ж об’єму покращує функцію, яку характеризує тест 6-хвилинної ходьби, а також клас NYHA (серцевої недостатності) та якість життя. Світову кардіохірургічну спільноту надзвичайно зацікавив цей метод. Сподіваємося, невдовзі він увійде у звичайну практику лікаря-кардіохірурга».

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я