Полтавщина: У протидії ВІЛ/СНІДу потрібен комплексний підхід

2231

Так вважають фахівці Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом. Йдеться про своєчасне виявлення ВІЛ-інфекції серед груп ризику, оперативне призначення АРТ, децентралізацію лікування й наближення його до пацієнта, залучення до проблем широкого кола партнерів і, звичайно ж, активну профілактичну роботу серед населення.

Полтавський обласний Центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом засновано в січні 2000 року. Що вдалося зробити за цей час, чи стабілізувалася епідемічна ситуація в області з ВІЛ-інфекції, як забезпечується лікування хворих та які перспективи роботи зак­ладу — на ці та інші запитання відповідає головний лікар установи Оксана ДАНИЛЕНКО.

VZ_10-11__Страница_14_Изображение_0001ВЗ Оксано Валеріївно, відомо, що держава робить серйозні кроки у протидії ВІЛ/СНІДу. Яка ситуація щодо профілактики й лікування ВІЛ-інфекції в області?
— Полтавщина не є винятком і для неї характерні ті ж особливості й тенденції епідемічного процесу, що й для України в цілому. За поширеністю ВІЛ-інфекції серед регіонів наша область перебуває приблизно в сере­дині цього сумного рейтингу. За період із початку реєстрації ВІЛ-інфікованих у 1987 році і станом на 1 лютого 2014 року в області зареєстровано 5048 випадків ВІЛ-інфекції/СНІДу, з них 766 — серед дітей.

Минулого року було зафіксовано 511 нових випадків ВІЛ-інфекції/СНІДу проти 450 у 2012 р. Але це зростання ми пояснюємо поширенням профілактичних заходів і співпрацею з громадськими організаціями, за рахунок чого вдалося виявити більше інфікованих осіб із груп ризику. І хоча минулого року кількість захворілих та померлих від цієї недуги в регіоні зменшилася, ще рано говорити про стабілізацію епідемічного процесу.

VZ_10-11__Страница_14_Изображение_0002ВЗ Які завдання покладені на ваш Центр?
— Полтавський обласний Центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом спеціалізується на наданні лікувально-профілактичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД, а також здійснює контроль за якістю надання цієї допомоги в лікувально-профілактичних закладах області. В стаціонарному відділенні закладу функціонує 26 ліжок, 3 з них — інтенсивної терапії, 6 — паліативної допомоги. У нас сучасне лабораторне обладнання: централізована клінічно-діагностична лабораторія закладу сьогодні забезпечує повний перелік лабораторних досліджень згідно з клінічними протоколами.
Відзначу, що минулого року Центр був акредитований та підтвердив вищу категорію.

ВЗ Держава дала можливість ВІЛ-інфікованим отримувати безкоштовну антиретровірусну терапію. Як це організовано на Полтавщині?
— Високоактивну антиретровірусну терапію ми призначаємо всім пацієнтам, які її потребують і приходять до нас на лікування. Цьому передують детальне лабораторне, інструментальне обстеження, консультації «вузьких» спеціалістів, лікування опортуністичних інфекцій, супутніх захворювань та ускладнень. Але головне те, що ми переконуємо пацієнта, доводимо до його свідомості, що таке лікування йому життєво необхідне. У нашому Центрі є можливість отримати майже весь комплекс медичних послуг. У штаті працюють 6 лікарів-інфекціоністів, педіатр, фтизіатр, кардіолог, акушер-гінеколог, стоматолог, лікар-ендоскопіст, фахівець із ультразвукової діагностики, 2 психологи, 4 соціальних працівники. Ще нам дуже потрібен дерматовенеролог. Ми також працюємо над створенням сайту замісної терапії (серед хворих — частина наркозалежних).

VZ_10-11__Страница_14_Изображение_0004ВЗ Чим викликана потреба в таких спеціалістах, як психолог і соціальний працівник?
— Не секрет, що ВІЛ-інфіковані — люди соціально незахищені, із вразливою психікою, вони нерідко стикаються з недоброзичливістю, часом навіть дискримінаційним ставленням до себе. Наведу такий приклад. Із деяких причин інформація про діагноз одного з наших пацієнтів стала відома керівництву підприємства, на якому він працював. Завдяки втручанню соціального працівника закладу ця людина залишилася на своїй посаді, але зусиль було докладено чимало.

Наші психологи проводять велику роботу не тільки з ВІЛ-інфікованими, але й із їхніми рідними, вчать останніх делікатному ставленню до хворих. Соціальні ж працівники розв’язують широке коло проблем пацієнта — від отримання документів, працевлаштування, забезпечення житлом до адаптації в цьому складному житті. Вони постійно переконують пацієнтів у необхідності АРТ, адже ця терапія є важливою умовою їхнього життя і безпеки оточуючих.

ВЗ Якими ви бачите шляхи удос­коналення боротьби з ВІЛ-СНІДом в області?
— На моє глибоке переконання, тільки комплексний підхід, тобто консолідація зусиль лікарів, суспільства, самих хворих, можуть дати суттєвий результат у протидії епідемії. Сьогодні ми активно співпрацюємо з неурядовими громадськими організаціями області: благодійною асоціацією «Світло надії», благодійним фондом «Громадське здоров’я», благодійною організацією «Реабілітаційний центр «Вихід є!», клубом «Квітень». Завдяки співпраці з ними особи з груп ризику — жінки, що займаються комерційним сексом, споживачі ін’єкційних наркотиків — усвідомлюють: треба обстежуватися й обов’язково лікуватися. Партнерство медиків і громадськості здатне обмежити поширення такої небезпечної хвороби, як ВІЛ/СНІД.

VZ_10-11__Страница_14_Изображение_0003ВЗ Чи потребує удосконалення сама медична допомога?
— Так, обов’язково! Хочу торкнутися теми децентралізації наших медичних послуг. Сьогодні в дев’яти районах області та містах Кременчук і Комсомольськ пацієнти вже отримують антиретровірусну терапію — їм необов’язково їхати для цього в обласний центр. Але наша мета — аби хворі отримували таке лікування в найвіддаленіших районах області. Певна частина цих послуг покладена на «Кабінети довіри».

Ми розраховуємо також на тісну співпрацю в цьому питанні з сімейними лікарями. На нашу думку, саме сімейний лікар має вчасно відреагувати й допомогти, якщо в пацієнта виникли ймовірні проблеми, пов’язані з ВІЛ. Тим більше, що на сьогодні все більша кількість випадків ВІЛ-інфікувань реєструється серед молодих людей репродуктивного віку внаслідок незахищених статевих стосунків.

Свої надії ми покладаємо на місцевий медичний виш — Українську медичну стоматологічну академію. Спеціалісти цього закладу проводять навчання лікарів-інфекціоністів «Кабінетів довіри», КІЗів, лікарів-фтизіатрів, медичних працівників пенітенціарної служби, в тому числі й лікарів сімейної медицини, шляхом організації семінарів з питань ВІЛ-медицини.
На Полтавщині розроблено проект чергової обласної цільової Програми протидії ВІЛ/СНІДу на 2014-2018 роки. Метою Програми є зниження рівня захворюваності і смертності ВІЛ-інфікованих шляхом створення системи безперервного надання якісних і доступних послуг із профілактики та діагностики ВІЛ, насамперед серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, а також лікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ.

Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я