Як вижити в епоху прихованого голоду людства і зміцнити здоров’я?

1513

Сучасні продукти створюють ілюзію ситості, наповнюють організм «порожніми» калоріями і не забезпечують його достатньою кількістю життєво важливих елементів. Нові технології вирощування рослин позбавляють їх природної цінності. Людство винайшло штучні вітаміни, але вони не рятують від прихованого голоду. Що робити, аби підтримати здоров’я?Про це — в інтерв’ю із професором кафедри гастроентерології, дієтології і ендоскопії Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, Заслуженим лікарем України, доктором медичних наук Галиною АНОХІНОЮ.

ВЗ Як ви можете охарактеризувати стан харчування сучасної людини?

Галина АНОХІНА

— Якщо коротко, то це прихований голод на тлі надмірного харчування. Сучасна людина поглинає велику кількість рафінованих продуктів, які містять багато дешевих джерел простих вуглеводів і жирів, частина з яких взагалі не існує в природі. До того ж вони «прикрашені» підсилювачами смаку, запаху, кольору й бідні на важливі для організму речовини. Прихований голод через споживання сучасних продуктів виникає й унаслідок недостатнього вмісту в них незамінних мікронутрієнтів, тобто компонентів, які потрібні людині в дуже малих кількостях, але без них вона не може існувати. Це вітаміни, мінерали, антиоксиданти тощо. Потреба людини у вказаних речовинах обчислюється міліграмами та мікрограмами. Цієї кількості цілком достатньо, щоб забезпечити нормальне функціонування всіх клітин організму.

ВЗ Чи можна уникнути прихованого голоду, якщо споживати продукти, що не зазнали промислової переробки?

— На превеликий жаль, навіть добре скоригований раціон харчування сучасними продуктами може тільки дещо зменшити нестачу мікронутрієнтів, але повністю ліквідувати дефіцит багатьох важливих речовин не здатен. Наприклад, ми живемо в регіоні, де в ґрунті та воді мало йоду, і це вся територія України. Про дефіцит йоду свідчить висока частота уражень щитоподібної залози серед населення нашої країни. І таких дефіцитів велика кількість.

Дефіцит фолієвої кислоти та інших вітамінів настільки поширений, що становить загрозу майбутнім поколінням. Нині частка дітей із різноманітними вродженими вадами, включаючи недиференційовану дисплазію сполучної тканини та розлади аутичного спектра, які обумовлені порушеннями фолатного циклу, становить більше 60%.

ВЗ А як виживали попередні покоління, які харчувалися не так різноманітно?

— Раніше продукти були іншими. Рослини вирощували на багатих різними поживними речовинами ґрунтах, свійських тварин, птицю годували натуральними кормами, тому овочі, фрукти, молоко та м’ясо містили всі необхідні речовини. Нині ґрунти виснажені, містять велику кількість техногенних металів та інших шкідливих домішок.

Застосування хімічних мінеральних добрив призводить до мінерального дисбалансу у ґрунті та в овочах, зернових, ягодах, які на ньому росли. Дослідження хімічного складу зернових та інших продуктів виявили великі коливання вмісту мінералів в одному і тому самому виді аж до надлишку одних та дефіциту інших речовин. Купуючи в супермаркеті гречку, ми приблизно знаємо її склад за таблицями хімічного складу, проте виявлено, що гречка, вирощена на різних полях, відрізняється, наприклад, за вмістом магнію, у сотні разів.

Ми не знаємо, що ми їмо. Таблиці хімічного складу вітчизняних продуктів складали ще в 70-х роках минулого століття. І вже навіть тих продуктів ми не маємо.

Сучасні агротехнології спрямовані на підвищення врожаїв шляхом стимуляції та пришвидшення росту рослинної продукції, а значну частину овочів і ягід вирощують не у ґрунті, а в різноманітних штучно створених середовищах. Наприклад, на ягодах суперранньої полуниці ви не знайдете й сліду землі.

Вирощування рослинної продукції у штучних середовищах пришвидшує її дозрівання, різко збільшує розміри, проте зводить на мінімум вміст вітамінів і антиоксидантів, спричиняє мінеральний дисбаланс. Генетичні модифікації сільськогосподарської продукції, створені задля набуття ними властивостей пригнічувати ріст інших рослин (бур’янів), протистояти дії грибків, вірусів, значно видозмінюють склад багатьох овочів, фруктів і зернових. Внесення до ДНК ознак, невластивих рослині, призводить до втрати нею синтезу вітамінів та інших біологічно важливих речовин.

Схожі маніпуляції проводять і на тваринах. Незвично великі розміри курей, індиків, риб, вирощених у штучних водоймах, та інших видів тварин призводять до збільшення жирової маси, особливо серединно-клітинного жиру і відповідно до зменшення вмісту білка. Якщо до вказаних маніпуляцій додати ще й особливості промислових технологій зберігання, виробництва харчових продуктів, то стає зрозумілим, що ми дійсно не знаємо, що їмо.

Сумніваюся, що більшість молочних продуктів, які містять велику кількість пальмової олії, є джерелом кальцію і молочного білка. Багато хвороб, зумовлених нераціональним харчуванням, помолодшали. Населення Землі зростає, а кількість родючого ґрунту зменшується, тому людство має шукати інші шляхи усунення прихованого голоду.

ВЗ Які саме?

— Передусім слід мінімізувати негативні впливи вирощування, зберігання та перероблення харчової продукції. Державні органи мають підвищити контроль за виробництвом продуктів, створити матеріальну базу для вивчення вмісту вітамінів і мінералів у сучасних продуктах, адаптувати маркування, стимулювати виробництво продуктів високої біологічної цінності.

Ще один шлях — зменшити негативні наслідки впливу дисбалансу між високою енергетичною ємністю продуктів харчування та дефіцитом незамінних мікронутрієнтів завдяки вживанню ефективних біологічно активних добавок (БАД) до їжі.

ВЗ Нині населення по-різному сприймає БАДи. Ви як дієтолог їх радите?

Саме як дієтолог я добре знаю, що відкоригувати потреби в деяких вітамінах чи мінералах без застосування БАДів дуже складно. Можна, але доведеться збільшити споживання органічних продуктів у 1,5-2 рази. Наведу приклад. Відомо, що вітамін D3 міститься у тваринних жирах, і для того, щоб сучасна людина, яка більшу частину часу життя проводить у закритому приміщенні, отримала необхідну кількість цього вітаміну, вона має з’їдати досить велику кількість жирної риби, яєчних жовтків, печінки тріски, ікри риб. Тож разом із необхідною кількістю вітаміну D3 вона отримає велике навантаження на органи травлення і як наслідок — ожиріння, атеросклероз та інші захворювання. Перераховані продукти харчування недешеві, крім того продукти моря містять велику кількість ртуті та інших солей важких металів. Простіше вживати капсули вітаміну D3.

ВЗ Це знову ж таки стиль життя наших сучасників?

— Харчові добавки та продукти функціонального харчування люди емпірично вживали давно. Першою харчовою добавкою була кухарська сіль. Коли море звільнило великі площі землі, кількість натрію в рослинних продуктах зменшилася, і люди помітили, що додавання солі покращує не тільки смакові якості страв, а й зменшує слабкість, підвищує працездатність. З давніх-давен використовували й продукти бджільництва. Справжньою революцію у харчуванні зробило відкриття вітамінів та вивчення їхньої ролі для людини в першій половині ХХ століття, а дещо пізніше почалося наукове вивчення макро- та мікроелементів.

Для усунення дефіциту вітамінів та мінералів створено велику кількість вітамінно-мінеральних комплексів, продуктів спеціального призначення, які представлені сумішами амінокислот, жирних кислот, мінералів, синтезованих вітамінів, використання яких певною мірою запобігає дефіциту харчових речовин.

Нині добре відомо, що в природі вітаміни представлені в різних формах і комбінаціях з іншими речовинами. Ми вживаємо не просто вітаміни, а цілі комплекси вітамінів і мінералів, поєднаних з іншими компонентами їжі у природних співвідношеннях.

ВЗ Чи не краще синтезувати всі необхідні нам елементи у правильних пропорціях?

— Багато вітамінів неможливо синтезувати. Наприклад, каротиноїди. В натуральних продуктах міститься близько 600 їх видів (лікопен, зеаксантин, лютеїн, астаксантин та інші). Створити синтетичним шляхом та закласти їх усі в капсулу практично неможливо. Склад продуктів дуже складний, і з кожним роком відкривають дедалі нові компоненти їжі.

ВЗ Але ж і деякі БАДи містять синтезовані компоненти. Чи будуть вони ефективними?

— Потрібно обирати такі, що містять вітамінно-мінеральні комплекси і за своїм складом наближені до вітамінів та мінералів харчових продуктів. Вони найефективніші! Бо дійсно, до складу більшості БАДів і навіть продуктів дитячого та спортивного харчування входять синтезовані вітаміни.

Останні теж справляють потужний ефект, а активні форми деяких вітамінів діють навіть краще, ніж вітаміни продуктів. Це обумовлено тим, що в організмі вітаміни, що надходять з їжею, під впливом ферментів зазнають перетворень. І якщо того чи іншого ферменту в організмі не вистачає, то засвоєння вітаміну погіршується.

Однак найоптимальнішою формою БАДів є концентровані екстракти натуральних продуктів високої біологічної цінності. Оскільки для збереження здоров’я необхідно забезпечити організм людини всіма необхідними речовинами, зокрема й мікронутрієнтами та мінорними речовинами, зробити це можна лише шляхом призначення персоніфікованого харчування, збагаченого вітамінами, мінералами, біофлавоноїдами та іншими компонентами (бажано в їхній натуральній формі).

ВЗ Чи є такі БАДи в Україні?

— Так, це дві мультинутрієнтні функціональні композиції «Релайв Баланс Про» та «Релайв Баланс Мікс», які містять концентрати 54 продуктів рослинного та тваринного походження. За допомогою унікальної технології низькотемпературної (не вище +40°C), багатофазної неферментної переробки 54 натуральних продуктів (без консервантів і хімічних домішок) отримано концентрат, що містить велику кількість різних харчових речовин у їхніх природних співвідношеннях у біодоступній формі.

Виробники цих унікальних БАДів провели низку експериментальних та клінічних досліджень у провідних науково-дослідних інститутах під керівництвом відомих науковців, зокрема члена-кореспондента НАН, АМН України, д.м.н., професора, лауреата Державної премії України І.С. Чекмана, д.м.н., професора С.О. Черенька, ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМНУ».

Також проведені клінічні дослідження ефективності Релайв Баланс «Grinization» у порівнянні зі стандартною вітаміногепатопротекцією під час лікування туберкульозу легенів у дітей (керівник досліджень — д.м.н., професор В.П. Костроміна, ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМНУ»).

Керівником клінічного дослідження щодо впливу продукту на імунну систему був д.м.н., професор М.І. Лисяний, Інститут нейрохірургії НАМНУ. Також Релайв Баланс «Grinization» вивчали з метою реабілітації онкологічних хворих (керівник д.м.н., професор Д.В. Мясоєдов, НУОЗ імені П.Л. Шупика). А в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського та Донецькому медичному інституті проведені дослідження із застосування продукту при захворюваннях печінки.

На сьогодні вказаний БАД відомий під назвою «Релайв Баланс», який складається із двох окремих комплексів, що посилюють дію один одного («Релайв Баланс Про» і «Релайв Баланс Мікс»).

ВЗ У чому його унікальність?

— По-перше, в оригінальній технології (вона запатентована) переробки натуральних продуктів, під час якої відбувається частковий гідроліз нуклеопротеїдних, ліпопротеїдних комплексів і білків. Завдяки цій технології всі нутрієнти надходять в організм людини у біодоступних формах. Більше того, унікальна технологія обробки компонентів підвищує їхню біологічну активність у десятки разів порівняно з активністю вихідної сировини.

По-друге, «Релайв Баланс Про» і «Релайв Баланс Мікс» є  регуляторними амінокислотно-пептидними комплексами, поєднаними з рослинними біофлавоноїдами, поліфенолами та іншими біологічно активними речовинами і хелатними вітамінно-мінеральними речовинами, дія яких зумовлена синергічними ефектами компонентів.

Завдяки комбінації природних високомолекулярних органічних компонентів у вигляді регуляторних пептидів, включаючи глутатіон, нуклеїнових кислот, амінокислот, біофлавоноїдів, поліфенолів, гесперидину, кверцитину, силімарину, силібініну та інших, хелатних форм вітаміну С та мікроелементів, фосфоліпідів БАД справляє поліфункціональний нормалізувальний вплив на органи та системи організму людини.

Комплекс сприяє відновленню ушкоджених клітин та клітинних органел, включаючи ДНК і РНК, підвищує антиоксидатний захист від продуктів вільнорадикального окислення. Комплекси забезпечують підвищення антиоксидантного захисту, завдяки наявності глутатіону, який є найпотужнішим антиоксидантом клітин, а його поєднання із хелатними формами вітаміну С та біофлавоноїдами зменшує оксидативний стрес, покращує енергетичний обмін, позитивно впливає на функцію центральної та периферичної нервової системи.

«Релайв Баланс» підвищує працездатність, призупиняє дистрофічні зміни та старіння органів і тканин, сприяє ефективнішому функціонуванню імунної системи, ендокринних органів, нормалізації білкового, вуглеводного та ліпідного обміну і захисту печінки (завдяки активним компонентам екстракту розторопші плямистої — силімарину, силібініну). Амінокислоти та пептидні комплекси, хелатні форми вітамінів і мікроелементів, що входять до складу «Релайв Баланс» у малих дозах, виявляють високі регуляторні ефекти, що пояснюється природним синергічним впливом і високою спорідненістю між регулюючими системами людини і рослинного та тваринного світу, яка виникла внаслідок еволюції.

ВЗ Як довго можна і потрібно вживати цей комплекс, адже прихований голод сучасної людини буде завжди поруч?

— «Релайв Баланс» безпечний, тож його можна вживати довго і як профілактичний засіб, і як додаток до базисної терапії при багатьох захворюваннях. З цією метою (для підсилення дії «Релайв Баланс») компанія-виробник розробила на його основі спеціальні комплекси. Мікронутрієнтна композиція для підвищення імунітету Relive Balance® IMMUNITY, одна капсула якої крім «Релайв Баланс» містить кверцетин (екстракт сафлору, країна виробник — Франція) – 250 мг, вітамін D3 (Швейцарія) — 500 МО, цинк у хелатній формі — 10 мг, ацеролу (стандратизований екстракт вітаміну С; Франція) — 200 мг, що відповідає 100 мг вітаміну С). Компоненти Relive Balance® IMMUNITY не тільки важливі для підтримки імунної системи, а й мають противірусний ефект. Так, кверцетин рекомендований пацієнтам із COVID-19, а цинк чинить противірусну дію.

Для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями створено Relive Balance®CARDIO, який окрім традиційного комплексу містить один із найдефіцитніших мінералів — магній — у вигляді магнію цитрату (300 мг) і активну форму вітаміну В6, піридоксаль-5-фосфат (10 мг).

Для покращення стану репродуктивної системи чоловіків розроблений комплекс Relive Balance®HEALTH MAN, у якому «Релайв Баланс» збагачений найважливішими для чоловіків нутрієнтами (аргініном цитратом — 1000 мг, таурином — 200 мг, цинком — 15 мг та міддю — 1 мг). Саме вміст міді забезпечує особливість вказаного комплексу. Введення її у Relive Balance® HEALTH MAN обґрунтовано тим, що цинк і мідь є антагоністами, і вживання препаратів цинку може призвести до дефіциту міді, яка є необхідним мінералом для багатьох тканин.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Все правильно, зараз доводиться додавати вітамінно-мінеральні комплекси до раціону, так їжа стала мізерною на мікроелементи.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я