Трансплантацію стовбурових клітин розпочнуть у Тернополі

799

Міжнародний проєкт в галузі регенеративної медицини й трансплантації стовбурових клітин стартував на Тернопільщині. Його учасники – науковці Тернопільського національного медичного університету та практичні лікарі, спеціалісти в галузі управління охорони здоров’я Китайської Народної Республіки.

Проєкт передбачає співпрацю фахівців України та КНР з обміну досвідом в галузі регенеративної медицини, зокрема проведення майстер-класів, ворк-шопів в умовах біотехнологічної лабораторії. Одне із завдань – відпрацювання спільних наукових досліджень щодо ефективності застосування стовбурових клітин. Міжнародна співпраця у цьому проєкті вселяє обнадійливі перспективи, позяк колеги з Піднебесної виявили бажання долучитися до цих досліджень, – зазначає доцент кафедри загальної хірургії, головний спеціаліст банку стовбурових клітин ТНМУ Андрій Ковальчук. Отож, міжнародне співробітництво в галузі регенеративної медицини – вигода обопільна, як для фахівців, так і для майбутніх пацієнтів.

На базі Тернопільського медичного університету створили банк стовбурової крові клітин та тканин людини. Банк стовбурових клітин – ліцензований підрозділ, з правом проведення дослідницьких робіт в умовах лабораторії. Це значно розширює діапазон нових, в тому числі рандомізованих досліджень, що дає можливість винаходити сучасні методи лікування стовбуровими клітинами. І хоча університет безпосередньо не займається лікуванням пацієнтів, але він проводить важливі наукові розробки , які з успіхом можна застосовувати в лікувальній практиці.

Банк крові стовбурових клітин дає унікальний біоматеріал, так звані “ремонтні бригади організму”, здатні лікувати будь-які тканини та органи. Стовбурові клітини приходять на допомогу тоді, коли вже усі використані методи медикаментозної терапії чи хірургічного лікування не діють чи неефективні. Їх застосування дозволяє перевести недугу у стан ремісії або ж навіть вилікувати її. Наразі в медичній практиці світу існує майже 300 захворювань, які вдалося приборкати з допомогою стовбурових клітин. Велика кількість у цьому списку аутоімунних захворювань, зокрема ревматоїдної групи, серцево-судинні, та ревматологічні недуги, цукровий діабет – 1 та 2 типу. Стовбурові клітини – надзвичайно актуальна та затребувана тема сучасної медицини. І кількість лабораторій, якій працюють в цьому вимірі, у світі тільки зростає. Ці унікальні методи дозволяють рятувати життя багатьох пацієнтів із різними захворюваннями.

Беручи до уваги всі юридичні аспекти щодо лікування та вирощування стовбурових клітин, університет, як навчальна структура, не наділений повноваженнями лікувати пацієнтів, але може перевіряти та забезпечувати науковий супровід біологічного матеріалу. Наразі вже визначені дотичні точки співпраці науковців та інших спеціалістів клініко-експериментальної медицини та створюються необхідні умови для лікування пацієнтів із застосуванням стовбурових клітин.

Лариса Лукащук

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я