СПРАВА ЧЕСТІ

4559

Його робочий день почався як і завжди, о пів на восьму. Біля кабінету доктора медич­них наук, професора Ростислава ВІТОВСЬКОГО вже чекали відвідувачі з різних областей України. На руках у кожного – висновки місцевих лікарів і направлення на операцію. Тепер слово за відомим кардіохірургом. Яким воно буде?

ПРИНЦИП ЖИТТЯ

Ростислав Мирославович нікого не залишає без уваги. Говорить стисло, по суті, бо ж дорога кожна хвилина. Паці­єнтка з Полтавщини, почувши вердикт: «потрібна негайна операція», вагається. Її самопочуття задовільне, міксому ліво­го передсердя виявили в неї випадково, і жінка ніяк не може повірити в те, що но­сить у собі «бомбу уповільненої дії». Як її переконати в цьому?

Професор Вітовський натискає клаві­шу комп’ютера, відкриваючи потрібний файл. З’явилося зображення, яке Ростис­лав Мирославович коротко коментує:

– Такий приблизно вигляд має ваша пухлинка. Поки що маленька, і ви її не відчуваєте, але з часом вона збільшиться і може закрити серцевий клапан…

Переконливі аргументи лікаря, його м’яка, не наступальна впевненість зму­шують пацієнтку зробити непростий вибір. Вона усвідомлює: тільки операція врятує їй життя. А професор заспокоює:

– Все буде гаразд. А зараз влаштовуй­теся, – він роз’яснює, куди і з чим тре­ба звернутися. А потім додає: «Завтра зробите коронарографію, післязавтра і прооперуємо…»

На столі задзвонив телефон.

– Так, зрозумів, – Ростислав Миросла­вович занотовує щось у записник. – На одинадцяту годину влаштує. А яка в нас сьогодні операція?

Уже о восьмій професор кафедри хі­рургії серця та магістральних судин, що діє на базі Національного інституту сер­цево-судинної хірургії імені М.М. Амосо­ва, разом зі своїми колегами на обході у відділенні реанімації.

Директор інституту академік Генна­дій Книшов особисто очолює обхід. І для кожного з лікарів така щоденна проце­дура – своєрідний навчальний процес. Адже в післяопераційних хворих нерідко виникають ускладнення – з легенями, нирками, свідомістю. Колегіально лег­ше розібрати кожен випадок, визначити тактику лікування, прийняти правильне рішення, яке врятує хворому життя.

Так само важливою є участь кардіохі­рургів, лікарів, асистентів, старших мед­сестер у щоденній «п’ятихвилинці», де теж триває своєрідний «розбір польотів»: асистенти доповідають про кожного па­цієнта, якого оперуватимуть у цей день, про особливості перебігу його хвороби і про те, як не допустити ускладнень.

А після «п’ятихвилинки» професор Ві­товський навідується до своїх хворих, які вже одужують після операції. Не ко­жен лікар це робить. Дехто розмірковує: я, мовляв, свою справу виконав, а далі є кому опікуватися хворим.

Ростислав Мирославович із цим рі­шуче не погоджується. Успішний учень всесвітньо відомого Амосова, він завжди пам’ятає його слова про те, що справжній кардіохірург зобов’язаний перейматися пацієнтом від початку і до виписки.

– Поганий той лікар, хто працює лише скальпелем, – повторював Микола Ми­хайлович. – Хворого треба вміти ще й ви­ходжувати, а в хірургії це має не менше значення, ніж сама операція…

Ось і тепер він оглянув прооперовану хвору, котра ще вчора ледь пересувалася, а сьогодні вже радісно усміхається йому. «Отже, – подумав хірург, – ідеться до оду­жання».

Потім зайшов до пацієнта в сусідню палату, послухав його і ствердно кивнув головою: мовляв, усе гаразд. Запитав:

– Рентгенографію робили? Обов’язково сьогодні зробіть.

Із кишені подав голос мобільний. Те­лефонувала завідувач реанімаційного відділення Наталія Воробйова.

– Ростиславе Мирославовичу, хворого Ярошенка можна в палату переводити?

– А яка сьогодні доба?

– Третя. Показники задовільні: стан стабільний і динаміка хороша…

– Що ж, давайте. Я ще встигну його оглянути – об одинадцятій у мене опера­ція.

Тривалий досвід спілкування з хво­рими не позбавив його уміння співчува­ти, він розуміє, що їм боляче і боязно. І, жаліючи їх, переймаючись їхнім болем, він ніби бере його частку на себе. Але у відповідальні хвилини операції кардіохі­рург Вітовський стає нещадним і до себе, і до хвороби, думаючи лише про те, як позбавити людину від недуги, зосеред­жуючи всю увагу тільки на цьому.

Ростислав Мирославович прямував широким коридором клініки до опера­ційної і раптом спіймав себе на тому, що не відчуває втоми, хоча вранішня части­на його робочого дня була напруженою і гранично спресованою по хвилинах. Натомість відчував якийсь внутрішній приплив енергії. Мабуть, так почувається артист перед виходом на сцену або пілот, вирушаючи в авіарейс, коли попереду найважливіша і найцікавіша частка робо­ти, подумав він. Це справді так – найваж­ливіша, найвідповідальніша, яка вимагає найвищого зосередження, випробовує увесь твій попередній досвід. І це випро­бування не визнає завершення…

СХОДИНКИ ЗРОСТАННЯ

…У стінах інституту імені М.М. Амосо­ва він майже 30 років. Саме так: наступ­ного року виповниться рівно тридцять! А прийшов сюди ще студентом-четвер­токурсником. Влаштувався медбратом, працював і одночасно навчався, осягаю­чи майбутню професію з перших її схо­динок. Коли отримав диплом, пішов до великого Амосова проситися на роботу, бо вже визначився: працювати хоче у від­діленні хірургії серця.

Таких, як він, випускників-медиків під кабінетом Миколи Михайловича тоді зібралося четверо, а місць у відділенні хі­рургії було тільки троє.

– Щоб нікому не було образливо, – звернувся до хлопців відомий хірург, – давайте зробимо так: ось чотири папір­ці. Три з них я помічу хрестиком. А тепер тягніть свою вдачу, – Микола Михайло­вич, усміхаючись, кинув папірці в шапку й перемішав їх.

Ростиславові Вітовському дістався тоді щасливий папірець. Але він розумів: далі все залежить від нього. Працюючи асистентом у Миколи Амосова, напо­легливо вчився у нього майстерності, а ще – людяності, якою було переповнене серце великого кардіохірурга, вмінню зосередитися в найскладнішій ситуації, не розгубитися, знайти вихід.

Якось Ростислав готував хворого до операції – оперувати мав Амосов. У цій же залі, на сусідньому столі, оперували хво­рого. І раптом там виникли якісь усклад­нення. Вітовський підбіг до хірурга, який робив операцію, в лічені хвилини оцінив ситуацію й скомандував: «Підключаймо машину, зашиваймо розрив!..»

І хворого вдалося врятувати!

Незабаром і в молодого кардіохірурга настав відповідальний день, коли йому довелося самостійно провести операцію. Хвилювався тоді надзвичайно! І нині Ростислав Мирославович завжди хвилю­ється перед операцією. Інакше, вважає він, не можна. Бо немає іншої, відпові­дальнішої сфери в медицині, ніж серце­во-судинна хірургія. Життя хворого там можуть вирішувати секунди…

У 1990-му році Ростислав Вітовський захистив кандидатську дисертацію на тему «Хірургічне лікування мітрального стенозу, ускладненого кальцинозом кла­пана». Тема його докторської дисертації – «Пухлини серця».

Цій проблемі Ростислав Мирославо­вич присвятив останні десять років про­фесійного пошуку. Це він запровадив нові методики та оперативні прийоми хірургічного лікування міксом серця із застосуванням терміновості виконання операції. Вони допомагають уникати до­операційної летальності у важкохворих, бо підготовка до операції триває міні­мум часу, а також дозволяють мінімізу­вати можливість інтраопераційних та післяопераційних ускладнень.

Тепер цими надбаннями користують­ся не тільки в інституті імені М.М. Амо­сова, але і в інших кардіологічних та кар­діохірургічних центрах України. Завдяки названим новаціям практично зникла летальність у разі оперативного видален­ня міксом.

СЛАВНОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ

Ці досягнення в галузі кардіохірургії Ростислав Вітовський вважає успіхом не тільки власним, а й усієї своєї команди. Бо сам хірург в операційній не воїн. Тіль­ки від злагодженої роботи всієї команди залежить результат і операції, і науково­го пошуку.

Із колективом Ростиславові Миросла­вовичу поталанило. Не один рік поруч із ним віддані справі люди – кандидат медичних наук анестезіолог Олександр Кривенький, асистент Володимир Іс­аєнко, лікарі Олександр Піщурін, Андрій Горячев… Мудрі поради, доцільні реко­мендації отримує названий колектив «амосівців» і від директора інституту академіка Геннадія Книшова, чий досвід у галузі хірургії серця глибокий, багатий і неоціненний.

І сьогодні Ростислав Вітовський та його однодумці продовжують пошук, збираючи по крихтах інформацію, аби дійти до головного: що ж усе-таки спри­чиняє виникнення пухлин серця? Це титанічна робота, якщо врахувати таке: тільки на дослідження 100 хворих витра­чається 2,5 року. Нині триває й погли­блюється співпраця в цьому напрямі з Інститутом мікробіології, Лабораторією зондування серця, іншими установами. Він вірить, що, розгадка неодмінно при­йде; і вона, напевне, допоможе не тільки лікувати, а запобігати таким недугам. Скільком людям це врятує життя!

…Операція, на яку поспішав Ростис­лав Вітовський, тривала три з полови­ною години. Його команда, як завжди, працювала синхронно, процес ішов про­гнозовано, без ускладнень. Тільки тепер, вийшовши з операційної, він відчув, як втомився. А біля кабінету його чекав чо­ловік прооперованої пацієнтки.

– Усе добре, – сказав професор, потис­нувши руку схвильованому чоловікові. – Тепер усе добре…

Майже 150 операцій на рік здійснює Ростислав Вітовський. Це півтори сотні врятованих доль, повернутих до повно­цінного життя людей. Яка ще професія може бути благороднішою, ніж ця, спо­внена таким гуманним змістом!

А ще Ростислав Мирославович як професор кафедри хірургії серця та ма­гістральних судин Національної медич­ної академії ім. П.Л. Шупика веде курси підвищення кваліфікації лікарів кардіологічного напряму з усієї України. На його лекціях панує тиша, слухачі ловлять кожне слово. Адже йдеться про актуальні проблеми цієї галузі, нові напрацювання «амосівців», які він, учений і практик, уміє доносити переконливо, дохідливо, змістовно, спираючись на конкретні при­клади.

Ростислав Вітовський – автор понад 180 наукових робіт, надрукованих в українських та закордонних виданнях, має 8 патентів на винахід.

Медицина у родині Вітовських – спра­ва сімейна. Брат-близнюк Ярослав – кан­дидат медичних наук, провідний хірург- гінеколог Київського міського пологового будинку. Ростислав нерідко звертається до нього за консультацією, адже серед його пацієнтів є й вагітні, і жінки з гіне­кологічними ускладненнями. Та й само­му Ярославу доводилося в таких випадках оперувати разом із братом в операційній інституту імені М.М. Амосова.

Мати цих талановитих лікарів, Бог­дана Юріївна Вітовська, – лікар-невро­лог із багаторічним досвідом, яку добре знали й шанували за професіоналізм як в Івано-Франківську, так і в Києві. Вона вміла лікувати не тільки ліками, а й чуйним словом, чого вчила й синів. А якщо зазирнути у витоки цього слав­ного роду, дізнаємося, що прапрадідом Ростислава і Ярослава був Дмитро Ві­товський – славний син України, ідео­лог і неформальний лідер Українських Січових Стрільців, один із керівників Листопадового чину 1918-го року у Львові, полковник Української Галиць­кої армії, державний секретар ЗУНР, письменник… Його іменем названо ву­лиці у Львові та Івано-Франківську.

Певно, його незламність духу, любов до рідної землі, чистота помислів, інте­лігентність, моральність передалися й нинішнім нащадкам роду, які гідно не­суть своє прізвище. Цю естафету славної династії Вітовських-лікарів продовжує син Ростислава Мирославовича Андрій, який успішно закінчив другий курс Ки­ївського медичного інституту. Він іще не визначився, в якій галузі медицини спеціалізуватиметься, але вже не раз за­хоплено спостерігав за операціями, які проводив його батько. І хто знає, можли­во, і він теж колись стане талановитим кардіохірургом.

…Завтра настане новий день, і Ростис­лава Вітовського знову поглине звична й така потрібна йому та його пацієнтам ро­бота. Для хворих він – Рятівник і остання твердиня. Вони знають: якщо він береть­ся за справу, навіть найскладнішу, отже є надія. І зроблено буде все. Навіть трохи більше.

Ніна КОНДРАТЮК, для «ВЗ»

 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я