Дельта: як жити, аби вижити

781

Штам «Дельта» (D.1.617.2), що нині домінує (99,6%) у більшості країн, пов’язують із дворазовим збільшенням ризику госпіталізації й потреби у невідкладній допомозі порівняно з іншими варіантами.

Фото: Freepik

Але під час пандемії люди потребують медичної допомоги не лише через вірусні хвороби. Про те, що можна зробити, аби максимально знизити ризики зараження, «ВЗ» розпитала медичного директора ГО «Інфекційний контроль в Україні», доцента кафедри туберкульозу та пульмонології НМУ імені О.О. Богомольця Марію ДОЛИНСЬКУ.

ВЗ Чи високі ризики зараження цим штамом для вакцинованих людей?

ДолинськаМарія ДОЛИНСЬКА, медичний директор ГО «Інфекційний контроль в Україні», доцент кафедри туберкульозу та пульмонології НМУ імені О.О. Богомольця

— На жаль, немає жодного медичного втручання, яке гарантувало б 100% ефективність. Тож навіть вакциновані проти будь-якої інфекції люди можуть захворіти. Зниження ризику хоча б удвічі — уже великий успіх, що практично завжди сприяє припиненню епідемії.

Практично всі вакцини запобігають тяжкому та несприятливому перебігу інфекційної хвороби. Наприклад, одна з найстаріших вакцин — БЦЖ — знижує ризик заразитися якраз удвічі. Також удвічі нижчий ризик захворіти у носіїв інфекції, а ось ризик розвитку тяжких поширених форм туберкульозу у дітей завдяки вакцинації БЦЖ практично нульовий! Її виявилося достатньо, щоб діти перестали вмирати та набувати інвалідності через туберкульоз. Адже ще 50 років тому в кожному обласному центрі України було відділення для дітей, хворих на туберкульозний менінгіт. Лікарі старшого покоління розповідають, що в коридорах таких відділень стояв безперервний крик… Сьогодні діти хворіють на туберкульоз рідко і практично завжди в легкій формі.

Раніше вже були опубліковані спостереження, згідно з якими «Дельта»-штам частіше «прориває» вакцинальний захист (англ. — breakthrough infection). Однак, наприклад, 30 вересня цього року оприлюднено препринтˡ статті з аналізом ефективності вакцинації у США, де «Дельта» є домінуючим штамом. Після певного зниження влітку цього року ефективність найчастіше вживаних у США вакцин Moderna і Pfizer «поновилася» і, за оцінками, становить 84%. Такий ефект пов’язують зі збільшенням охоплення вакцинацією (на момент публікації вакциновано 51% населення США) та, відповідно, зниженням циркуляції вірусу.

Щодо ефективності у запобіганні тяжкому перебігу та летальному наслідку, то тут «Дельта»-штам не погіршив ситуації — вакцини ефективні² на 87-90%, за іншими даними,³ навіть більше — знижують ризик смерті в 11(!) разів.

Екстраполюючи ситуацію в Україні, слід зазначити, що домінування «Дельта»-штаму в нашій країні не доведене, оскільки більш-менш масштабного типування вірусу не проводили. Тому висловлювання про ефективність вакцинації, що нібито знижується, м’яко кажучи, передчасні.

ВЗ Чи поширюють/переносять «Дельта»-штам вакциновані люди?

— На відміну від інших штамів вірусу, «Дельта»-штам у разі прориву вакцинального захисту виявляють на слизових оболонках вакцинованих у тій самій концентрації, що й у невакцинованих⁴. Але знову ж таки, у вакцинованих — менша можливість заразитися. Також важливо, що у вакцинованих коротший період заразності⁵٬⁶. Наприклад, як свідчать останні дослідження, через два тижні після щеплення вакциною AstraZeneca ризик того, що вакцинована людина заразить невакциновану, знижується до 57% порівняно з періодом до вакцинації, але, на жаль, через три місяці підвищується до 67%. Для вакцини Pfizer ці показники трохи кращі — 42% та 58% відповідно⁷.

Втім, поствакцинальний імунітет проти всіх штамів SARS-Cov-2 згодом зникає, тому давно зрозуміли, що необхідні повторні вакцинації.

ВЗ Чи варто переносити візити до лікаря, особливо ті, що пов’язані з інструментальними обстеженнями (МРТ, КТ тощо), оскільки з апаратурою контактує велика кількість людей?

— Закінчується другий рік життя в умовах пандемії. Обмеження та самообмеження в доступі до медичної допомоги вже призвели до тяжких наслідків. Точно знаю, що в Україні дедалі більше виявляють хворих із задавненими формами раку, туберкульозу, здогадуюся про інші захворювання. Лише за 2020 рік смертність від туберкульозу збільшилася на 40%. Тому відкладати візити до лікарів та обстеження не можна в жодному разі! Єдиний вихід — вакцинуватися і звертатися до лікаря з приводу наявних хвороб і скринінгу стану здоров’я з дотриманням норм.

Нагадаю ці норми:

  • уникаємо живої черги. Записуємося заздалегідь, а якщо все ж таки доводиться чекати, робимо це на свіжому повітрі (у будь-яку погоду!) або хоча б відкриваємо вікно в коридорі. Від протягу люди не хворіють;
  • заходимо до лікувального закладу в масці. Не радитиму робити зауваження й вимагати того самого від інших відвідувачів та медперсоналу: у нашому «розпеченому» суспільстві це, на жаль, загрожує скандалом, який окрім психологічних наслідків призведе до посиленого формування інфекційного аерозолю внаслідок розмови на підвищених тонах;
  • дотримуємо дистанції з іншими пацієнтами;
  • намагаємося не торкатися обличчя руками. Якщо ж це необхідно, спочатку обробляємо руки спиртовим антисептиком.

ВЗ Як організувати прийом так, щоб лікарі та пацієнти були максимально захищені?

— Обов’язково слід дотримуватися вищенаведених норм безпеки.

Медпрацівники, на мою думку, мають організувати вентиляцію приміщення. Найчастіше досить просто регулярно відкривати вікна. Можна призначити відповідального за це співробітника, а ще краще — розрахувати кратність повітрообміну залежно від кількості людей, які перебувають у приміщенні. Він полягає у вимірюванні вмісту СО2 у повітрі та проводиться за спеціальною методикою.

Важливою умовою є також якомога частіша обробка висококонтактних поверхонь — дверних ручок, кнопок ліфтів, ручок обладнання тощо. Найефективнішим є протирання дезінфектантами, що містять щонайменше 70% спирту.

Обмотування дверних ручок марлею, змоченою у дезрозчині, розпилювання дезінфектантів, миття підлог із додаванням препаратів, що містять хлор, «дезінфекційні» килимки, камери, рамки — не тільки неефективні, а й небезпечні заходи.

ВЗ Чи безпечно зараз вакцинуватися проти ковіду? Адже навіть медики припускають, якщо людина заразиться в перші кілька діб після щеплення — це смертельно небезпечно через високе вірусне навантаження «Дельти»?

— Така думка побутувала лише в Радянському Союзі і стосувалася вакцинації проти будь-яких інфекцій. Я назвала б її механістичною. Вона ставить знак рівності між імунною перебудовою як реакцією на вакцинацію та протиінфекційною відповіддю, а це не так.

Доказова медицина не підтверджує такої теорії. Вакцинація зараз — єдиний спосіб перервати довгий ланцюг смертей і страждань, із якими зіткнулася чи не кожна сім’я.

Інша справа, що черги на вакцинацію без попереднього запису, непровітрювані приміщення пунктів вакцинації — це додатковий ризик інфікування в нинішній ситуації, а про ефективний захист можна говорити лише після двох тижнів після другого щеплення. Тому нормальна організація вакцинації є життєво необхідною.

Потрібно пам’ятати також, що ті, хто не щепився влітку, у благополучніший період, і роблять це зараз, звичайно, захистять себе в майбутньому, але в найближчі 1,5 місяця (коли захворюваність і смертність, швидше за все, зростатимуть щодня) все ще будуть у небезпеці самі і можуть активно поширювати інфекцію.

Дізнайтеся більше: Вакцинація від COVID-19: як обирати вакцини для пацієнтів з груп ризику?

ВЗ Зараз починається сезон грипу та ГРЗ, можлива так звана твіндемія. Оскільки симптоматика грипу та COVID схожа, чи означає це, що за будь-яких симптомів слід іти на ізоляцію, робити тест?

— Насамперед необхідно вакцинуватися ще й від грипу. Відносно благополучна ситуація з грипом минулого року не повинна нас заспокоювати — цій хворобі властива циклічність, і після спаду найімовірніше зростання захворюваності.

Симптоматика COVID-19 також змінюється, усе менше підстав впевнено говорити, наприклад, що для COVID-19 нехарактерний нежить. Тому будь-які симптоми ГРВІ — це привід йти на ізоляцію і тестуватися на COVID-19. Це питання не лише здоров’я, а й етики, і для вакцинованих зокрема.

Якщо співробітник має ознаки захворювання, до роботи його допускати не можна. У нинішній ситуації про ввічливість та терпимість не йдеться. Те саме стосується будь-яких громадських місць і навіть прийому гостей удома.

Дізнайтся більше: Нові підходи до терапії ГРВІ та COVID-19

ВЗ У зв’язку із холодним сезоном люди проводитимуть більше часу в приміщеннях. Як облаштувати безпечне середовище вдома, в офісі: як часто провітрювати чи потрібно кварцувати?

— Провітрювати приміщення треба за будь-якої можливості. І частота провітрювання залежить від кількості людей у ньому. Навіть у мороз без шкоди для комфорту можна відчиняти вікна на 5-10 хвилин.

Оптимальна температура у спальних приміщеннях — 16-19°С, у робочих — 20-24°С.

При цьому взимку особливо важливо підтримувати оптимальну вологість повітря (40-60%). Це нелегко, оскільки, з одного боку, опалення пересушує повітря, а з іншого — надходження холодного повітря з вулиці, яке зі зниженням температури стає сухішим, ще більше знижує вологість. У сухому повітрі інфекційний аерозоль довше затримується і циркулює, його легше вдихнути. До того ж пересушені слизові оболонки верхніх дихальних шляхів сприйнятливіші до інфекції. Тому не розкішшю, а необхідністю є досить потужний зволожувач повітря.

А ось спеціальних «очисників» повітря, принаймні побутових не існує в принципі. Ультрафіолетове опромінення у звичайних (немедичних) приміщеннях теж непотрібне. Хоча ультрафіолет і діє на віруси, такі опромінювачі не замінюють звичайного провітрювання, складні в експлуатації та в непрофесійних руках завдадуть більше шкоди, ніж користі.

Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

  1. The Delta Variant Had Negligible Impact on COVID-19 Vaccine Effectiveness in the USA. Ben Blaiszik, Carlo Graziani, James L. Olds, Ian Foster. medRxiv 2021.09.18.21263783; doi: https://doi.org/10.1101/2021.09.18.21263783
  2. Bryan Christie. (2021) Covid-19: Vaccines are highly effective in preventing deaths from delta variant, study indicates. BMJ, n2582.
  3. Dyer O. Covid-19: Unvaccinated face 11 times risk of death from delta variant, CDC data show BMJ 2021; 374 :n2282 https://doi:10.1136/bmj.n2282
  4. Brown, C. M. et al. MMWR Morb. Mortal. Wkly. Rep. 70 1059–1062 (2021)
  5. Chia, P. Y. et al. Preprint at medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.07.28.21261295(2021). Virological and serological kinetics of SARS-CoV-2 Delta variant vaccine-breakthrough infections: a multi-center cohort study.
  6. Shamier, M. C. et al. Preprint at medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.08.20.21262158 (2021). REACT-1 round 13 final report: exponential growth, high prevalence of SARS-CoV-2 and vaccine effectiveness associated with Delta variant in England during May to July 2021
  7. The impact of SARS-CoV-2 vaccination on Alpha & Delta variant transmission. David W Eyre, Donald Taylor, Mark Purver, David Chapman, Tom Fowler, Koen B Pouwels, A Sarah Walker, Tim EA Peto. medRxiv 2021.09.28.21264260; doi: https://doi.org/10.1101/2021.09.28.21264260

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я