Робота в системі eHealth — ключ без права передачі?

1436

Електронна система охорони здоров’я стає одним з обов’язкових інструментів лікаря. Однак поки що це нова справа, тож у разі невмілого користування виникає чимало ризиків. Як їх врахувати і як їм запобігти?

Чи врегульовано правові засади роботи eHealth?

Галина МИРОНОВА, старший науковий співробітник НДІ приватного права та підприємництва ім. акад. Ф. Г. Бурчака Національної академії правових наук України
Правові питання функціонування та впровад­ження електронної системи охорони здоров’я в Україні регулюються Законом України від 19.10.2017 р. №2168-VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. №411 «Деякі питання електронної системи охорони здоров’я». У цих документах визначені основні поняття, суб’єкти, завдання, функції, складові, етапи запровадження нових механізмів для реалізації наданих державою гарантій медичного обслуговування в Україні.

Законом №2168-VIII передбачено, що система eHealth складається з центральної бази даних (ЦБД) і електронних медичних інформаційних систем (МІС). Кінцеві користувачі — лікарі, пацієнти, управлінці — співпрацюватимуть із системою винятково через МІС.

У Постанові №411 визначено, що власником ЦБД, у тому числі майнових прав на її програмне забезпечення, є держава в особі Національної служби здоров’я України. Розпорядник Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я та власник їх відомостей — МОЗ України. Роль же розпорядника інших реєстрів і власника їх відомостей та іншої інформації у центральній базі даних виконує НСЗУ.

Які функціональні можливості електронної системи?

Передусім система eHealth має бути безпечною, зручною і корисною для користувачів, сучасною й інтероперабельною (такою, що забезпечує обмін інформацією між різними МІС). Тобто її функції повинні забезпечувати такі можливості:

  • реєстрацію користувачів у центральній базі даних, у тому числі з використанням засобів електронної ідентифікації;
  • створення, внесення, перегляд декларацій про вибір лікаря ПМД й обмін ними, а також рецептами, направленнями, медичними записами, іншою інформацією й документами — через електронні кабінети, відповідно до прав доступу користувачів;
  • надання пацієнтами або їх законними представниками письмової згоди на доступ до їх особистих даних, які містяться в eHealth, третім особам (або ж вона має бути надана в іншій формі, котра дає змогу зробити висновок про надання такої згоди);
  • отримання пацієнтами відомостей про осіб, які подавали запити про надання інформації з eHealth про них;
  • пошуку та перегляду відомостей у цент­ральній базі даних відповідно до прав доступу користувача з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»;
  • можливість укладення, зміни та припинення договорів про медичне обслуговування населення та договорів про реімбурсацію за програмою медичних гарантій (далі — договори за програмою медичних гарантій), формування і подання електронних звітів, первинних, розрахункових та інших документів за договорами через ЦБД.

Чи спрацює «єдиний медичний простір»?

Система eHealth забезпечує сумісність і елект­ронну взаємодію ЦБД з іншими інформаційними системами та державними інформаційними ресурсами, зокрема з Єдиним державним демографічним реєстром, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Єдиною державною електронною базою з питань освіти і Єдиним державним реєстром Міністерства внутрішніх справ.

Згідно з Постановою №411 у системі eHealth створюються 7 реєстрів: Реєстр пацієнтів, Реєстр декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, Реєстр суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, Реєстр медичних спеціалістів, Реєстр медичних працівників, Реєстр договорів про медобслуговування; Реєстр договорів про реімбурсацію. Крім того, на центральному компоненті eHealth розроблено функціонал для підтримки програми «Доступні ліки» (зокрема, забезпечено можливість використовувати електронні рецепти). Створений на сьогодні програмний продукт є ключовим для запровадження електронних медичних карток.

Хоча на сьогодні система eHealth охопила лише первинну ланку, вона має всі можливості для створення «єдиного медичного простору» — координації й інтеграції між рівнями медичної допомоги, а також для запровадження нової системи управління якістю послуг. До того ж вона міститиме всю медичну історію пацієнта. Остаточна мета eHealth — переведення всіх документів і процесів взаємодії у сфері охорони здоров’я з паперового формату в електронний.

У чиїх руках інформація?

В Україні прийнято рішення не створювати державних МІС для кінцевих користувачів, тож програмне забезпечення для лікарів, пацієнтів, закладів та управлінців опинилося в полі діяльності бізнес-компаній. При цьому до МІС висунуто низку вимог. Зокрема, вони повинні мати:

  • інформаційно-телекомунікаційну систему, яка забезпечує користувачам можливість реєст­руватися в eHealth, завантажувати документи, накладати електронний цифровий підпис (ЕЦП) на інформацію та документи, котрі формуються користувачами з метою обліку надання медичних послуг;
  • загальнодоступні засоби телекомунікацій, які не обмежували б можливості реєстрації та доступу постачальників медичних послуг і користувачів до системи;
  • можливості здійснювати обмін інформацією через відкритий програмний інтерфейс, інструкції з детальною інформацією про користування такими МІС, описом умов реєстрації та механізму завантаження документів (інструкція на сайті МІС має бути розміщена українською мовою).

Усі приватні інформаційні системи, які приєдналися до eHealth, є акредитованими операторами підключення до системи, отже, пройшли перевірку на відповідність технічним вимогам і правилам безпеки, співпрацюють із центральним компонентом і безкоштовно надають гарантований пакет електронних сервісів.

Як увійти в мережу?

Для цього медичний заклад має на власний розсуд обрати МІС та підключитися до електронної системи охорони здоров’я. Згідно з Пос­тановою №411 документообіг в електрон­ній системі охорони здоров’я здійснюється відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис». На всі електрон­ні документи, які вносяться до центральної бази даних, накладається електронний підпис автора або підпис, прирівняний до власноручного. Аби зареєструватися в системі через обрану МІС, потрібно підготувати документи медичного закладу до реєстрації: отримати ЕЦП, зареєструвати адресу електронної пошти, підготувати комплект документів закладу й особисті документи керівника. Останньому під час реєстрації в системі необхідно заповнити запропоновану електронну форму та накласти ЕЦП, потім отримати посилання на запрошення, яке надійде на електронну адресу. Тоді потрібно увій­ти до системи й затвердити обліковий запис користувача. Після успішного проходження підготовки та реєстрації керівник закладу вносить дані про головного бухгалтера та начальника відділу кадрів, а також лікарів, котрі працюватимуть із системою.

Алгоритм дій лікаря під час підписання декларації

Спочатку для реєстрації в eHealth лікарю необхідно отримати ЕЦП працівника медичного зак­ладу, оформити робочу адресу електронної пошти та документи пацієнта. Потім для безпосередньої реєстрації декларації лікаря первинної ланки потрібно перейти за посиланням у запрошенні до системи eHealth, яке надійде на електронну пошту, затвердити власний обліковий запис користувача в системі eHealth; перейти за відповідним посиланням до обраної МІС, створити обліковий запис користувача в МІС, ввести дані пацієнта в електронну форму декларації, вказати код, який пацієнт отримав у СМС-повідомленні, зберегти копії документів пацієнта (скановану копію або фото чи паперову версію), роздрукувати заповнену декларацію у двох примірниках: один — пацієнту, один — лікарю, надати декларацію для підписання пацієнту та накласти власний ЕЦП працівника медичного закладу на електрон­ну форму декларації як підтвердження її підписання.

Принциповий момент роботи в eHealth полягає в тому, що лікар не має права робити попередні записи на папері. Декларація від самого початку має бути занесена в електрон­ну систему, після чого роздрукована у двох примірниках.

Декларація, підписана ЕЦП, не редагується, оскільки є офіційним електронним документом. Тому, якщо виникає потреба у зміні даних пацієнта, необхідно повністю поновлювати його реєстрацію. Доки система eHealth не підключена до Єдиного демографічного реєстру, ця дія може відбуватися шляхом подання нової декларації, однак система ідентифікує конкретного пацієнта, враховуючи всі попередні реєстрації.

Кому потрібно оформляти електронний цифровий підпис?

На сьогодні важливо, аби ЕЦП отримали: керівник медичного закладу як офіційний підписант конкретного суб’єкта господарювання для реєстрації в електронній системі охорони здоров’я; головний бухгалтер — для роботи в eHealth; лікарі первинної ланки — для роботи із системою, виписування електронних рецептів.

Накладаючи ЕЦП на інформацію, дані та документи, внесені до системи, керівники пос­тачальників медичних послуг і користувачі автоматично погоджуються на збір та обробку інформації й даних (у тому числі персональних) і підтверджують достовірність внесених ними відомостей.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я