Інфекційний мононуклеоз може викликати не тільки рак, а й ще сім поширених аутоімунних захворювань

3843

Вчені давно (і небезпідставно) звинувачують вірус Епштейна-Барр (EBV) у канцерогенності. Нині ж з’ясувалося, що відомий збудник мононуклеозу не тільки загрожує розвитком лімфом, але ще й підвищує ризик розвитку семи запальних аутоімунних захворювань.

Згідно з результатами масштабного дослідження, опублікованих в журналі Nature Genetics, інфекційний мононуклеоз здатен ініційовувати серйозні аутоімунні захворювання, у тому числі такі, як розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, ювенільний ідіопатичний артрит, виразковий коліт, целіакія та цукровий діабет 1 типу.

Дослідження проводили фахівці з Дитячої лікарні Цинциннаті, котрі не тільки виявили зв’язок між захворюваністю на інфекційний мононуклеоз та переліченими патологію, але й знайшли можливе пояснення цим кореляціям.

Як вважають автори роботи, первинні процеси ініціює фактор транскрипції вірусу EBNA2, який впливає на функцію імунних В-клітин. Їх стаття показує, що сім, здавалося б, не пов’язаних між собою патологій насправді мають спільний знаменник – а саме кластер аномальних факторів транскрипції, котрі потрапляють  в організм людини з розвитком вірусної інфекції Епштейна-Барр.

У випадку коли ці пов’язані з EBNA2 кластери приєднуються до однієї частини генетичного коду, зростає ризик розвитку розсіяного склерозу. Коли ті ж самі фактори транскрипції приєднуються до іншої частину коду, вже зростає ймовірність розвитку системного вовчака. Аналогічним чином підвищується ризик розвитку інших захворювань, перелічених вище. Звичайно ж, повне дослідження цих складних взаємодій може зайняти роки, та вчені впевнені що це необхідно зробити, аби запобігти тяжких наслідків інфекційного мононуклеозу.

Джерело: Sciencedaily

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я