Профспілка відстоює права медичних працівників

2913

Останнім часом у ЗМІ почастішали повідомлення про те, що у зв’язку з катастрофічним станом економіки країни буде зменшено обсяги пільг для певних категорій працівників (у тому числі й у медичній галузі) та ліквідовано встановлені раніше надбавки до заробітної плати. Занепокоєні такими невтішними перспективами читачі «ВЗ» звертаються до редакції із проханням прокоментувати цю інформацію. Наскільки реальними є ризики відміни пільг і доплат і що робиться, аби цього уникнути, розповідає Голова Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Лариса КАНАРОВСЬКА. 

VZ_14-15__Страница_23_Изображение_0001ВЗ Серед основних запитань наших читачів — чи буде відмінено надбавку працівникам служби «швидкої», яка передбачена новим Законом «Про екстрену медичну допомогу», і чи залишаться чинними надбавки сімейним лікарям за кількість і якість роботи?
— Дійсно, сьогодні профспілка висловлює стурбованість стосовно проекту пос­танови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників охорони здоров’я», за якою Уряд передбачає здійснювати виплати працівникам протитуберкульозних закладів, екстреної медичної допомоги та тим, хто надає первинну медичну допомогу, лише за умови забезпечення (у повному обсязі) бюджетними коштами обов’язкових виплат заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я.

Слід зазначити, що ці пропозиції суперечать позиції профспілки та можуть приз­вести до звуження змісту й обсягу існуючих прав медичних працівників, а прийняття такої постанови матиме серйозні негативні соціально-економічні наслідки.
Нині медичні працівники виїзних бригад екстреної медичної допомоги мають право на надбавки за особ­ливий характер праці та за особливі умови праці згідно з пунктом 4 статті 11 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» та постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 № 199 «Деякі питання оплати праці медичних працівників системи екстреної медичної допомоги».

Працівники фтизіатричної служби мають підвищення заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 123 «Про деякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз». А оплата праці медичним працівникам первинки здійснюється відповідно до пос­танови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2013 р. № 977 «Деякі питання оплати праці медичних працівників, що надають первинну медичну допомогу».
Всі перелічені нормативно-правові акти є чинними.

Надбавки та допомога для вирішення соціально-побутових питань для працівників зазначених служб також передбачені ст.22 Закону України «Про протидію зах­ворюванню на туберкульоз»; ст.11 Закону України «Про екстрену медичну допомогу»; ст.10 Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві».

З огляду на те, що протягом останніх років галузь охорони здоров’я за рівнем заробітної плати традиційно посідає останні місця серед інших галузей бюджетної сфери, прийняття вже згаданого проекту постанови зумовить зниження соціально-матеріального стану працівників охорони здоров’я та викличе обурення медичної громадськості.

На думку профспілки, будь-які рішення, які можуть негативно позначитися на рівні життя працівників медичної галузі — галузі, що забезпечує життєдіяльність держави, мають бути максимально виваженими та обґрунтованими.
Саме з такою позицією та застереженням Київська міська профспілка працівників охорони здоров’я звернулася до Кабінету Міністрів України. Тому маємо сподівання, що згаданий проект постанови залишиться лише проектом.

ВЗ Втім деякі працівники медичних закладів міста Києва вже повідомляють, що за лютий не отримали муніципальної надбавки. Хто і чому її відмінив — їм не пояснюють, як і те, чи буде її відновлено найближчим часом.
— Нарахування заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я здійснюється відповідно до нормативних актів Уряду та профільного міністерства. Серед основних таких документів — постанова Кабінету міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» і спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров’я України від 5.10.2005 року № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення».

Останній документ передбачає надбавки за складність і напруженість у роботі в розмірі до 50% посадового окладу.
У столиці протягом останніх років зазначені надбавки виплачувались у різному обсязі. Як правило, максимальний їх розмір сягав 20% від посадового окладу працівника (це й отримало назву «муніципальна надбавка»).

Однак, слід зазначити, що виплати таких надбавок здійснювалися виключно з фонду економії заробітної плати закладів охорони здоров’я міста.
Для встановлення надбавок у розмірі 20% посадового окладу всім працівникам столичної медицини (крім працівників первинної ланки, для яких нарахування зарплати та надбавок здійснюється на основі постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2013 року № 997) протягом 2014 року необхідні додаткові кошти у розмірі 101 млн грн. Однак, зазначених коштів у бюджеті галузі на 2014 рік не передбачено. Незважаючи на це, профспілка звернулася до міської влади з вимогою навіть у такій непростій економічній ситуації в державі віднайти додаткові джерела фінансування цих доплат.

Втім, відповідно до пос­танови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 року № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» з метою стабілізації економічної ситуації в державі та економного і раціонального використання державних коштів введено жорсткий режим економії. Тому питання досі залишається відкритим і ми розраховуємо на підтримку міської влади.

ВЗ А чи вирішене питання збереження чи, навпаки, скасування так званих пільгових пенсій, наприк­лад, за вислугу років медичним працівникам? Воно також турбує багатьох наших читачів.
— Станом на сьогодні профспілка не погоджувала жодних проектів нормативно-правових актів щодо змін у пенсійному законодавстві.

Крім того, ці зміни, про які запитують читачі, прямо суперечать вимогам статті 22 Конституції України, де заз­начено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Розмову вела Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я