На що лікар має право?

1452

У Міністерстві охорони здоров’я України стартувала кампанія, метою якої є інформування медиків про їхні права та шляхи їх реалізації.

Професія лікаря завжди була однією з найбільш затребуваних, адже люди хворіти не перестають ніколи. Щоб мати право називатися доктором, потрібно витратити приблизно в два рази, а то і більше, часу, ніж на освоєння будь-якою іншої спеціальності. Відповідальність тут немаленька – невірно встановлений діагноз, неправильне лікування або нетверда рука хірурга можуть привести до того, що вчорашній пацієнт залишиться інвалідом або і зовсім попрощається з життям. Крім того, ця професія – з тих, де вчитися доводиться навіть після здачі всіх іспитів. Наука розвивається, і лікарі зобов’язані знати всі новинки і мати свіжі навички.

Як повідомляють в Міністерстві охорони здоров’я, у медиків – маса обов’язків. Серед них – надання медичної та лікарської допомоги вчасно і якісно, ​​допомога в охороні і зміцненні здоров’я людей, запобігання захворювань, лікарі зобов’язані безкоштовно надавати першу допомогу громадянам у разі нещасного випадку та інших екстремальних ситуаціях. Крім цього, вони повинні бути борцями за здоровий спосіб життя і показувати це на власному прикладі. Лікарська таємниця повинна ними дотримуватися. Також лікарі зобов’язані постійно розвиватися, консультувати колег, ділитися інформацією з пацієнтами.

Це – обов’язок медиків. А які ж вони мають права?

Права медпрацівників закріплені в Конституції України, Основах законодавства України про охорону здоров’я, Кодексі законів про працю та Цивільному кодексі України. За їхню реалізацію відповідає держава, вони гарантуються законами України. Лікарі, а також медсестри та інші працівники медустанов повинні відстоювати свої законні права.

Лікар має право:

  • працювати в належних умовах;
  • займатися медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до своєї спеціальності і кваліфікації;
  • підвищувати кваліфікацію і проходити перепідготовку;
  • надавати інформацію про пацієнта;
  • відмовитися від пацієнта.

Крім перерахованого, лікарі можуть не питати згоди на медичне втручання у пацієнта і його законних представників, якщо на це є серйозні причини. Також він може вибирати апробовані форми, методи і засоби діяльності, впроваджувати в сучасні досягнення медичної і фармацевтичної науки і практики, безкоштовно користуватися соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією, необхідною для виконання професійних обов’язків. Медик має право на соціальний захист, забезпечення побутових потреб в сільській місцевості, створення наукових медичних товариств, професійних спілок та інших громадських організацій і на судовий захист.

У проекті “Лікар має право” представники МОЗ пояснюють, як реалізувати право кожного медичного працівника і запобігти порушенням цього права. Також лікарям розкажуть, як вони можуть себе захистити.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я