Маски-шоу: геніальні нові ідеї, що мають всі шанси на втілення

230

Наразі саме вони – «виріб №1». Власне, поки між одними науковцями точаться суперечки про доцільність «тотального» використання масок у громадських місцях, деякі вже намагаються на цьому заробити. Й схоже багатьом «новаторам» це вдасться.

Ідеї захисних масок

Доведено на манекенах

«Два краще одного!», – не так давно заявили Центри США з контролю та профілактики захворювань (CDC), й випустили оновлені офіційні рекомендації з використання захисних масок під час пандемії. Отже, щоб «заблокувати» доступ коронавіруса, потрібно об’єднувати кілька прошарків матеріалів.

На цю «інновацію» працівників CDC частково надихнули роботи, які провела Ph.D (!) Лінсі Марр у Технологічному інституті Вірджинії, після чого зробила відкриття: носіння хірургічної/ медичної маски під текстильною забезпечує кращий захист від вірусів, оскільки «додаткова маска – це додаткова смуга перешкод для вірусних часток». За її логікою, «надягання другої маски додає ще одну смугу перешкод, збільшуючи ймовірність того, що вірусна частка опиниться в пастці, перш ніж їй вдасться просочитися до ймовірних воріт інфекції».

Це пояснення підтримують твердження ще одного її однодумця, інфекціоніста Каліфорнійського університету в Сан-Франциско Моніки Ганді, згідно яких два типи масок діють по-різному: «хірургічна маска з поліпропілену електростатично відштовхує вірус, тоді як волокна бавовняної маски блокують його фізично».

Всі необхідні дослідження з імітації аерозольної трансмісії на користь цих ідей, у тому числі й роботи експертів CDC, проводилися на манекенах. Далі – цікавше! Після цих новин інші фахівці запропонували ще один апгрейд: додавати поверх еластичну панчоху (нейлонову, капронову, тощо) – аби позбавити коронавірус жодного шансу «просочитися» через маску.

Допоможе орігамі

Ідеї захисних масок

Тим часом довгий перелік скарг на маски невпинно зростає. Одна із найбільш поширених стосується їх форми: пласкі покриття швидко перетворюються на вологі шматочки тканини, бридко притиснуті до обличчя. Багато з масок призводять до відчуття задухи, навіть якщо текстиль спочатку пропускає достатньо кисню. Компанія Air99 LLC, котра займається виробництвом захисних масок уже понад десять років, обіцяє вирішити ці проблеми за допомогою… орігамі.

На думку технологів компанії, завдяки давньому японському мистецтву складання паперу можна досягти кращої форми, і, відповідно, функціональності масок – й навіть зробити їх модними. Дизайнери компанії вже навіть запропонували оптимальний для таких задач поліпропіленовий матеріал, який зазвичай використовується в лікарнях для обгортання хірургічних інструментів: за їхніми словами він утворює «лабіринт для частинок», а це , в свою чергу, покращує захисні властивості маски.

Стверджується, що маски виготовлені за принципами орігамі відрізняються від звичайних кращого посадкою і більш високою повітропроникністю через збільшену загальну площу поверхні. Для засновника і генерального директора Air99 LLC Річарда Гордона це «свого роду алхімія».

Дизайнери компанії вже запропонували декілька «робочих» конструкцій, зокрема вже з’явилася в продажу модель під назвою Airgami Air99 із фільтрацією повітря класу N95, яка виготовлена з декількох прошарків різних матеріалів і доступна у різних розмірах.

Посипайте сіллю!

Маски з сольовим покриттям - ідеї для масок

Маски з сольовим покриттям розробляє команда фахівців із з Університету Альберти (Канада); відповідна програма фінансується некомерційної організацією Mitacs. В основі нового противірусного покриття для масок і респіраторів – дві поширені сполуки, хлорид натрію і хлорид калію.

«Коли крапля рідини будь-якого розміру вступає в контакт з таким покриттям, солі розчиняються в ній. Коли ж ця крапля згодом випаровується, розчинені солі кристалізуються, при цьому гострі краї утворених кристалів проривають оболонку вірусу і вбивають його», – впевнені автори. З їхніх слів, перспективність ідеї вже доведено експериментально: система перевірена in vitro на трьох різних штамах вірусу грипу, які інактивувалися протягом 30 хвилин після перебування на матеріалі з сольовим покриттям.

«Одна з переваг нашої технології полягає в тому, що вона не така вже й складна, але при цьому надійна. Наша інновація потребує дуже невеликих капіталовкладень, адже сам базовий матеріал – сіль – коштує недорого. До того ж маски з сольовим покриттям можуть зберігатися в запасах для підготовки до пандемій та епідемій. Їх можна було б легко використовувати під час спалаху, незалежно від захворювання», – стверджують дослідники, які розраховують почати комерційне виробництво «солоних» масок вже протягом двох років. Вони впевнені, що в майбутньому «ця технологія допоможе поліпшити захист від будь-яких вірусних захворювань, в тому числі збудників сезонних респіраторних інфекцій».

Що ж, напевне, це не останнє оригінальне рішення по апгрейду медичних захисних масок, тому що…

Маски-шоу must go on

…Принаймні, до 2022 року. Принаймні, в громадських місцях. Принаймні, так вважає на даний момент (28.02.2021) головний інфекціоніст США, радник Білого дому з питань охорони здоров’я та герой мільярда мемів д-р Ентоні Фаучі.

Як він заявив недавно в передачі CNN, американцям, можливо, доведеться носити маски до 2022 року, «щоб захиститися від поширення коронавіруса і нових його різновидів». На його думку, маски повинні залишитися в побуті на цей час, навіть якщо Штати «досягнуть значної міри нормальності» до кінця поточного року. З іншого боку, д-р Фаучі, який на даний момент працює головним медичним радником вже нового президента Джо Байдена, як і раніше, не здатен передбачити, коли саме Сполучені Штати повернуться до «допандемічного» життя, хоча знає, «що це станеться».

Байден закликав американців носити маски протягом перших 100 днів його правління, щоб зменшити поширення вірусу. Він також підписав додаткові виконавчі укази, які вимагають носіння масок. «Я повністю згоден із президентом в тому, що ми наближаємося до певної міри нормальності», – запевнив Фаучі.

За словами Фаучі, у міру того, як все більше людей отримують вакцини, а рівень поширеності вірусу в місцевих громадах знижується, людям, можливо, не доведеться носити маски. «Коли ситуація піде на спад і переважну більшість населення буде вакциновано, я з упевненістю можу сказати, що нам потрібно зняти маски – нам не потрібні маски!», – завив радник Байдена.

Цікаво, але на початку оголошеної пандемії провідний американський експерт з інфекційних захворювань говорив фактично те саме: маски не потрібні. Риторика д-ра змінювалася, що, власне і відображали меми та скептичне ставлення його співгромадян. Зараз д-р Ентоні Фаучі каже, що не жалкує про те, що радив американцям не носити маски на ранніх етапах пандемії COVID-19. «Я не шкодую ні про що, що сказав тоді, тому що в контексті того часу, коли я це сказав, це було правильно. На засіданнях робочої групи нам сказали, що у нас серйозна проблема з відсутністю засобів індивідуального захисту», – захищав експерт свою репутацію і здатність приймати рішення в інтерв’ю CBS.

І знову дивно, що хоча проблема із засобами індивідуального захисту нібито вже давно вирішена, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) все ще дотримуються тої самої архаїчно-безтурботної думки щодо носіння масок – правда, у контексті ризику трансмісії збудника грипу.

«Наразі не може бути зроблено жодної рекомендації щодо використання маски безсимптомними особами, у тому числі з високим ризиком розвитку ускладнень, аби запобігти контакту із вірусами грипу» (No recommendation can be made at this time for mask use in the community by asymptomatic persons, including those at high risk for complications, to prevent exposure to influenza viruses), – повідомляє офіційний сайт CDC в розділі, присвяченому сезонному грипу, в тому числі зниження ризику його передачі.

Хоча, можливо, коронавірус більш проворний.

Любомира ПРОТАСЮКспеціально для «ВЗ»

Джерело: Medsape, NationalGeographic, FDA, FastCompany, NPR, MSN, Insider, Nytimes, CDS.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я