Лікарі-інтерни НМУ ім. О. О. Богомольця стали заручниками чужих амбіцій

1149

У 2017 році українські лікарі-інтерни вперше складали іспит «Крок 3. Загальна лікарська підготовка», який окрім стандартної частини містив міжнародний субтест, заснований на критеріях оцінювання в США, — USMLE (United States Medical Licensing Exam). Як повідомила в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, з «українською» частиною іспиту переважна більшість лікарів-інтернів впоралась, а от результати міжнародного тесту виявилися провальними — прохідний бал 70,5 набрали лише 3% інтернів. «Тест USMLE має скласти кожен лікар у США, щоб отримати право зай­матися лікарською діяльністю, — коментує ситуацію У. Супрун. — Це означає, що сьогодні між рівнем підготовки українських випускників вищих медичних навчальних закладів і випускників закордонних університетів утворилася величезна прірва».

Лікарі-інтерни НМУ ім. О. О. Богомольця стали заручниками чужих амбіцій

Жоден лікар-інтерн Української військово-медичної академії, Сумського державного університету, Ужгородського національного університету та Приватного вищого навчального закладу «Київський медичний університет Української асоціації народної медицини» узагалі не склав міжнародного субтесту USMLE.

Крім того, це не єдині неприємності, які спіткали молодих медиків цього року. Зокрема випускники Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця досі не отримали сертифікати про складання іспиту «Крок 2. Загальна лікарська підготовка», котрий проводив ДУ «Центр тестування при МОЗ України». Без цих документів вони не зможуть влаштуватися на роботу й отримати посади лікарів-інтернів.

Ректор Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Катерина Амосова не погоджується з позицією МОЗ і заявляє: «Із 1999 року аналог ЗНО для студентів-медиків і інтернів під назвою «Крок 1, 2, 3» адмініст­рує Державна установа «Центр тестування при МОЗ України», яка фінансується не з бюджету, а винятково шляхом оплати її послуг вишами і коледжами. Як щойно з’ясувалося, єдиним вишем, який весь цей час не мав і не має жодних фінансових відносин із Центром, є наш університет, — стверджує К. Амосова. — З НМУ ім. О. О. Богомольця до кінця 2017 року діє особлива угода про співпрацю. Відповідно, затверджений МОЗ кошторис для НМУ ім. О.О. Богомольця на цей рік не передбачає жодних видатків на оплату тестування включно із «сертифікатами». Виникає природне питання: звідки така преференція? Ймовірно, тому, що до вересня 2016 року директор Центру була водночас завідувачкою кафедри інформатики НМУ ім. О. О. Богомольця, а частина її співробітників — нашими викладачами на 1-1,5 ставки».

К. Амосова стверджує, що МОЗ «заднім числом» запропонував НМУ ім. О. О. Богомольця укласти із Центром новий договір про оплату послуг, які вже по факту реалізовані. «До того ж йдеться про космічну суму — майже мільйон гривень, — оборюється ректор університету. — Крім того, я поцікавилася чинною державною нормативною базою і з’ясувала: вимагання будь-яких «додатків» до диплома для зарахування випускників в інтернатуру не передбачено Наказом МОЗ України від 19.09.1996 р. №291. Отже, ситуація, яка склалася, має ознаки використання випускників для того, щоб змусити НМУ ім. О. О. Богомольця без жодних юридичних підстав, незаконно, перерахувати колосальні гроші підвідомчій МОЗ структурі».

«НМУ ім. О. О. Богомольця — єдиний вищий навчальний заклад, який не уклав договору з Центром тестування при МОЗ. Це призвело до того, що Центр змушений був провести іспити для студентів університету за власні кошти. Незважаючи на те що такі витрати є прямими збитками Центру, працівники установи зробили все можливе, щоб не зірвати іспити студентам НМУ ім. О. О. Богомольця. Тепер, коли ті склали тестування й готові рухатися далі, НМУ ім. О. О. Богомольця все ще відмовляється підписати зазначений договір. За відсутності договору й оплати іспитів Центр не має юридичних підстав і фінансових можливостей видати сертифікати студентам про складання іспиту «Крок 2. Загальна лікарська підготовка». Ми звернулися до керівництва НМУ ім. О. О. Богомольця з проханням невідкладно вирішити ситуацію. Будь-яке затягування процесу порушує право випускників на працевлаштування, що є неприпустимим», — стверджує в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

К. Амосова сподівається, що звернення університету до Міністерства «із наданням повної інформації» розблокує видачу сертифікатів. «В іншому випадку НМУ ім. О. О. Богомольця буде вимушений реагувати на протиправні дії Центру, у тому числі позовом до суду», — говорить вона.

За матеріалами сторінок Уляни Супрун та Катерини Амосової у Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я