Клінічні дослідження ігнорують реальних пацієнтів

362

Підвалини доказової медицини дещо похитнулися: як з’ясували американські фахівці, сучасні клінічні дослідження занадто часто не враховують «реальних» хворих на рак. Зі слів учасників групи Cancer Research Network, суворі обмежуючі критерії (зокрема, наявність супутніх захворювань), виключають із вирішальних випробувань багатьох релевантних онкохворих, тобто фактично тих людей, які будуть лікуватися препаратом після того, як він перестане бути експериментальним.

Фахівці Cancer Research Network провели серед 5 499 онкохворих (з пухлинами молочної залози, легені, простати, а також колоректальним раком) опитування, зібравши дані по 18 різних коморбідних станах.

88% респондентів приймали рішення щодо стратегії лікування пухлини протягом останніх 3 місяців. Майже дві третини (65,6%) мали принаймні одну супутню патологію. Найбільш поширеними серед них була гіпертонія (35,0%), втрата зору (16,6%), остеоартроз (15,3%), астма (11,5%), втрата слуху (11,2%). А 10,2% учасників повідомили, що хворіли на рак і в минулому.

39,5% опитуваних обговорювали вірогідність участі у клінічному досліджені зі своїм лікарем, а 17,8% давали такий шанс. Але лише 9% зі всієї вибірки повідомили про те, що потрапили до програми клінічного дослідження. Практично у всіх випадках їм відмовляли саме через наявність коморбідного стану. Автори підрахували, що у хворих із одним або кількома супутніми патологіями було на 16% менше шансів взяти участь у клінічному дослідженні порівняно з пацієнтами без супутніх захворювань. Вони також визначили, що найчастіше стигматизувалися такі діагнози, як гіпертонія, рак в анамнезі та втрата слуху.

Як вважають фахівці Cancer Research Network, така позиція не лише перекриває хворим доступ до потенційно рятівних методів лікування, але й деякою мірою спотворює результати перевірок новітніх препаратів. Модернізація критеріїв прийнятності клінічних досліджень дозволить значно розширити пул пацієнтів, які могли б допомогти впровадженню та вдосконаленню інноваційних методів лікування різних форм раку. Наприклад, автори впевнені, що можна без будь-яких проблем дозволити брати учать у клінічних дослідженнях пацієнтам із контрольованими супутніми захворюваннями.

Джерело: Medscape

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я