Долю вирішила рання реабілітація

1225

VZ_03-04__Страница_18_Изображение_0001Хворого з вкрай важким діагнозом із поганим прогнозом після реанімації мали виписати додому — чекати смерті на очах у рідних. Але завдяки фахівцям унікального відділення ранньої реабілітації Київської обласної клінічної лікарні діагноз виявився не таким уже й важким, а прогноз, на щастя, не підтвердився.

Володимир (58 років, Обухівський район):
— Я захворів 15.05.13, після тривалого перебування на сонці: напередодні два дні косив траву. Захворювання почалося з оніміння кінчиків пальців обох ніг. А через кілька діб виникли труднощі з пересуванням, змінилась хода. Мій стан поступово погіршувався: слабкість у ногах наростала. Через тиждень я потрапив до лікарні з діагнозом «Вторинна хронічна демієлінізуюча полінейропатія з нижнім помірним парапарезом, вегето-сенсорними порушеннями, розладами статики та ходи», де лікувався протягом 10 днів. У стаціонарі провели МРТ попереково-крижового відділу хребта: у результаті обстеження було виявлено лише остеохондроз.

Моє життя й робота тісно пов’язані з бджолами. Вони неод­норазово жалили мене, але завжди все закінчувалося благополучно. Напередодні захворювання бджоли також покусали мені ноги, після чого в зоні гомілки виникло почервоніння з набряком, яке досить відчутно боліло — я вважав, що захворювання почалося саме через ці укуси. Але версія з бджолами не виправдала себе, принаймні, так вважали лікарі.

Невдовзі мене виписали з незнач­ними покращеннями. Протягом кількох днів мій стан почав різко погіршуватися, наростала слабкість у нижніх кінцівках, яка розповсюджувалася догори. Мене госпіталізували до обласної лікарні й уже в стаціонарі мені стало зовсім зле: я почав задихатися, з’явилися різкий біль та обмеження рухів у грудній клітці. Мене одразу перевели до реанімаційного відділення. Далі була кома…

VZ_03-04__Страница_18_Изображение_0002Наталія Мурашко, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Рефлексотерапія», завідувач кафедри неврології та рефлексотерапії НМАПО імені П.Л. Шупика, доктор медичних наук, професор:
— У реанімації Володимир знаходився майже місяць, частіше на апараті штучного дихання. Коли він приходив до тями і йому ставало трохи краще, ми відключали апарат, намагаючись навчити його дихати самостійно. Але знову відбувалося погіршення і Володимира підключали до апарату ШВЛ. На той час вважали, що у чоловіка захворювання вірусного ґенезу, параліч Гійєна-Барре. Цей діагноз характеризується тим, що на тлі вірусної інфекції виникає парез дихальної мускулатури і такі хворі протягом кількох тижнів, зазвичай, помирають від порушення дихання — за даними світової статистики, вони не живуть більше місяця. Тому після повного курсу реанімації пацієнта мали виписати назад у районну лікарню чи додому. Це звичайна практика у випадку важкого діагнозу й поганого прогнозу. Але чоловіка вдалося «виходити» — завдяки новому відділенню, яке є у нашій лікарні! Це палати так званої «реабілітаційної реанімації» на базі неврологічного відділення — тобто проміжний етап між інтенсивною терапією і відділенням стаціонару. Тут є всі умови для роботи ШВЛ у разі необхідності, хворі знаходяться під прицільним наглядом медперсоналу і поруч із ними завжди є хтось із рідних. Саме дружина, яка і настояла на переведенні Володимира до цього відділення, коли його збиралися виписувати, була поруч із чоловіком усі три тижні. Специфіка відділення в тому, що після реанімації хворого продов­жує вести лікар-інтенсивіст, який добре знайомий зі станом людини. Разом із цим щодня пацієнта оглядають лікарі суміжних спеціальностей і працюють реабілітологи.

Загальний стан Володимира на той час, коли його перевели до нового відділення, був стабільно важким. Він мав трахеостому і періодично, коли функції дихання погіршувалися, його знову підключали до апарату ШВЛ. На той час він був уже у свідомості, адекватний, орієнтований у часі, просторі, власній особі. Мову розумів, інструкції виконував. Мовлення Володимира також порушеним не було. Сухожильні та періостальні рефлекси рук — різко знижені, ніг — взагалі відсутні. Сила м’язів у верхніх кінцівках — 2 бали, у нижніх кінцівках — 1 бал. Спостерігалася гіперестезія в дистальних відділах кінцівок. Діурез відбувався через катетер, також мало місце нетримання калу.

На першому етапі лікування у відділенні ранньої реабілітації Володимира ретельно обстежили. У зразку цереброспінальної рідини було виявлено високий рівень імуноглобулінів класу G до HSV, CMV та NA EBV. Під час езофагодуоденоскопії було виявлено трахеостравохідну норицю, рентгенографії — ознаки двосторонньої пневмонії. Лікарі інших спеціалізацій, які оглядали Володимира, виявили ряд соматичних хвороб: цукровий діабет (тип ІІ, субкомпенсація); ознаки бореліозного ураження; вторинну панцитопенію на тлі основного захворювання; атеросклероз, кардіосклероз, СН II ст.

Завдяки методиці електронейро­міографії вдалося провести диференційну діагностику і виключити попередній діагноз «Параліч Гійєна-Барре». На жаль, в Україні цю методику використовують надзвичайно рідко, хоча саме вона допомагає розрізняти нейродегенеративний характер хвороби, повільну демієлінізацію, травматичну чи вірусно-інфекційну природу. Діагноз Володимира: «Хронічна запальна демієлінізуюча полінейропатія, з вираженим тетрапарезом, доплегіями в дистальних відділах нижніх кінцівок, гіперпатією, грубими трофічними розладами, порушенням функції тазових органів, фаза відновлення».

Важливо те, що ми не чекали стану тривалої нерухомості, а одразу розпочали активну реабілітацію (поки пацієнт був у гострому стані). На тлі якісної противірусної терапії ми підключили апаратні методики, яких немає у звичайних стаціонарах. Щодня із Володимиром працювали масажисти й медсестри задля відновлення тонусу його м’язів. Окрім цього було проведено гормональну терапію, хворий отримав курс імуноглобулінів, антибіотиків, антикоагулянтів та вітамінів. Напроти його ліжка висів телевізор і Володимир був у курсі всіх новин, незважаючи на свій важкий стан. Окремо варто сказати про необхідність бачити рідні обличчя, навіть у реанімаційних умовах. Це додає хворим віри у життя!

Можна з упевненістю сказати: якби не було цього відділення, хворий би невдовзі помер від соматичної патології. Він провів у відділені ранньої реабілітації 21 день. Зараз Володимир у звичайному стаціонарі: чоловік рухає ногами і руками, усміхається, розмовляє. Порушень тазових органів і пневмонії вже немає. З часом поступово повністю відновляться всі функції і з нашим пацієнтом все буде гаразд!

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я