COVID-19 може виявитися судинним, а не респіраторним захворюванням – вчені

2854

У більшості випадків основні симптоми COVID-19 – це лихоманка, кашель, утруднене дихання. Але якщо захворювання переноситься важко, до них можуть додатися гостра ниркова недостатність, пошкодження внутрішніх органів і згущення крові, природа яких медикам поки достеменно не відома. Медики припускають, що вірус, насправді, може бути націлений на судини, а не на легені.

Дослідження незвичайних для респіраторного захворювання симптомів Френк Рушіцка, співробітник Університетській лікарні Цюріха, почав в квітні 2020 року. Під час розтину першого померлого від коронавірусу в лікарні він виявив, що крихітні згустки і мертві клітини засмітили капіляри легких, а запалення призвело до розширення кровоносних судин, що живлять органи. Свої спостереження він опублікував в доповіді для журналу The Lancet, в якому зазначив, що вірус був націлений на кровоносні судини його пацієнтів. «[COVID-19] – це судинна проблема, – каже Рушіцка. – Легені – основне поле бою, але це хвороба кровоносних судин».

З моменту публікації доповіді вийшло ще кілька досліджень на цю тему. Стаття, опублікована в New England Journal of Medicine, показала, що в легенях пацієнтів, які померли від COVID-19, в дев’ять разів більше мікротромбів, ніж у тих, хто хворів на грип H1N1 (ще одне респіраторне захворювання), а кількість нових кровоносних судин зросла у 2,7 разів з більшою швидкістю.

Група вчених з Льовенського католицького університету в Бельгії виявила, що ендотеліальні клітини відіграють роль в розвитку важкої форми COVID-19. Атакуючи їх, інфекція викликає зміну кров’яного тиску, провокує утворення тромбів і порушення згортання крові. Це, в свою чергу, провокує запалення у всьому організмі і сприяє розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), відповідального за більшість смертей пацієнтів.

Бельгійські дослідження можуть допомогти розібратися в тому, чому коронавірус такий небезпечний для людей з хронічними захворюваннями, наприклад, діабетом, ожирінням, або серцево-судинними хворобами. У таких пацієнтів стан кровоносних судин вже порушено, а SARS-CoV-2 – збудник, що стоїть за COVID-19 – може вивести систему їх відновлення з-під контролю. Коли SARS-CoV-2 потрапляє в легені, то захоплює клітини, які передають кисень в кров, а потім втручається в ендотеліальні клітини. Ті, в свою чергу, знищуються.

«Це не тиха смерть, коли клітина просто вмирає, – каже Нілам Мангалмурті, лікар-реаніматолог з лікарні Пенсільванського університету, який не був залучений в нове дослідження. – Весь її вміст просочується назовні». Пошкодження клітин викликає неконтрольоване згортання крові, а імунітет, в свою чергу, залучає додаткові фактори, що призводить до утворення тромбів. Поступово такі процеси починаються в усьому організмі і блокують кровопостачання життєво важливих органів. Нарешті, починається запалення, яке може стати для пацієнтів смертельним.

Патоген впливає і на зовнішній вигляд клітин, що показує останнє дослідження, опубліковане в журналі Cell. Вони стають довгими і розгалуженими, що сприяє поширенню інфекції. «Чітка візуалізація великого розгалуження філоподіі ще раз прояснює, як розуміння біології взаємодії вірусу і господаря може висвітлити можливі точки втручання у хворобу», – каже Нева Кроган, директор Інституту кількісних біологічних наук в UCSF і старший дослідник в інституті Гладстона.

Рішенням проблем може стати використання існуючих протизапальних препаратів і антикоагулянтів і ліків, націлених на активність кіназ (ферментів, які відповідають за поширення вірусу). Дослідники виявили десятки відповідних з’єднань, і сім з них, в першу чергу протипухлинні і запальні, продемонстрували потужну противірусну активність в лабораторних експериментах.

Джерело: Naked Science

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я