Чим не можна лікувати ГРВІ та грип

906

grippМіністерство охорони здоров’я України оприлюднило інформаційний лист рекомендаційного характеру, у якому висловлюється стурбованість поширеною практикою надмірного та необґрунтованого призначення безрецептурних ліків для симптоматичного лікування неускладнених ГРВІ у дітей.

У листі наводиться перелік препаратів, не рекомендованих при ГРВІ відповідно до сучасних доказових клінічних настанов, протоколів і рекомендацій The National Institute for Health and Care Excellence, Аmerican academy family practice, Аmerican academy of pediatrics, Cochran library, Medscape, UpToDate, Centers for Disease Control and Prevention, World Health Organisation. До нього входять:

  • антибіотики;
  • противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показаннями);
  • імуномодулятори;
  • інтерферони (ефективність аналогічна плацебо);
  • антигістамінні засоби;
  • сиропи від кашлю (можуть бути шкідливі для дітей віком до 4 років);
  • комбіновані ліки від застуди (заборонені до використання у дітей молодшого віку; полегшують симптоми в дорослих);
  • вітаміни;
  • рослинні препарати.

Міністерство охорони здоров’я радить лікарям проводити роз’­яснювальну роботу з медичним персоналом і пацієнтами щодо неефективності застосування препаратів цих груп у дітей та потенційної шкоди самолікування, а також здійс­нювати широку освітню роботу серед населення, пропагуючи заходи профілактики грипу і ГРВІ.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Лінчевський наголосив, що в листі йдеться про неускладнену вірусну інфекцію, а ефективність указаних препаратів у її лікуванні не підтверд­жена жодними методами доказової медицини. «Антибіотики, так звані імуномодулятори, сиропи від кашлю, комбіновані препарати, гомеопатія — усе це не працює, — заявив він. — Ми даємо сиропчик — ніби і ведмедик намальований, і зі смаком малини, й вироблено для дітей. Але ті діти, які не вживають цього, й ті, котрі вживають, одужують за однаковий період часу».

004За словами О. Лінчевського, причини масових призначень таких препаратів криються у:

  • прогалинах в освіті лікарів, які «заповнюються фармацевтичним лобі, хоча сучасна світова англомовна європейська та американська наука каже «Ні» усім цим препаратам»;
  • намаганні аптек отримати прибутки будь-якою ціною;
  • сподіваннях пацієнтів на «чудодійну таблетку».

Також заступник Міністра охорони здоров’я виступив за заборону телевізійної реклами ліків і безрецептурного хаосу в аптеках. «Левова частка медикаментів має відпускатися за рецептом! Антибіотики — у першу чергу! Треба зупинити безконтрольний прийом препаратів», — наголосив він.

До речі, згідно з останнім глобальним дослідженням ВООЗ щодо використання антибіотиків, 64% із приблизно 10 тис. осіб вважають, що цими препаратами можна лікувати застуду і грип, хоча антибіотики на віруси не діють, а 66% сподіваються, що не ризикують заразитися стійкою до антибіотиків інфекцією, коли приймають їх за призначенням лікаря. «У зв’язку з відсутністю оперативних та злагоджених дій багатьох зацікавлених сторін наш світ вступає в епоху, коли антибіотики втрачають ефективність, і звичайні інфекції та незначні травми, які піддавалися лікуванню протягом багатьох десятиліть, зараз можуть знову вбивати. Якщо не вжити невідкладних заходів, наслідки цієї бездіяльності будуть спустошливими», — йдеться в доповіді.

За матеріалами прес-служби МОЗ України, сайту ВООЗ, «Громадського радіо» та Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я