Чи готова неонатологія до реформи

2284

Запит до змін у системі охорони здоров’я від медичного середовища та у суспільстві в цілому назрів давно. Але, оскільки є чимало запитань без відповідей, які ми, напевно, отримаємо вже в процесі, це дещо турбує. На сьогодні дуже чітко визначені критерії входу в реформу, а от як усе працюватиме, не зрозуміло.

Медична допомога дітям

Тетяна ОРЛОВА, завідувачка відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей НДСЛ «Охматдит МОЗ України»
Лікарі і керівники структурних підрозділів закладів охорони здоров’я в підготовці до цієї трансформації виступали лише як інформаційне джерело. Ми працювали в експертних групах при МОЗ та НСЗУ, допомагали скласти перелік вимог до закладів, що мають забезпечити надання медичної допомоги належної якості. Отже, щоби лікувальні заклади могли ввійти в реформу, НСЗУ чітко прописала обов’язкові умови. Зокрема, зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), мати все необхідне для надання медичних послуг, транспорт і професійні кадри. Цим, власне, і визначається готовність закладів до нововведень.

Діджіталізація — аспект, що викликає багато питань. Зокрема, наскільки це реально здійснити в досить стислі терміни. ЕСОЗ, як нам доповідають чиновники, створена, можна реєструватися, проходити тестування. Поступово ця система об’єднає всі лікувальні установи країни. У нас в лікарні процес комп’ютеризації добігає кінця. Поки це лише додало робити лікарям, але з часом все відпрацюється. Досвід наших колег з Полтавщини, яка стала пілотним регіоном і вже має певні результати від впровадження нової системи, показує, що це складно, але можливо.

Невідповідність вимогам НСЗУ загрожує ліквідацією закладу?

У перинатології всі етапи надання медичної допомоги регламентуються доволі жорсткими протоколами, відповідно до яких відділення, де лікують і виходжують передчасно народжених діток або немовлят зі складними вродженими вадами, укомплектовуються кадрами та обладнанням відповідним чином. Інакше просто неможливо дотримуватися протоколів лікування. Зараз ми підійшли до нового етапу — впровадження Європейських стандартів-2018. Вони вже перекладені українською — цю роботу виконали експерти Асоціації неонатологів України та батьківської громадської організації «Ранні пташки», за що ми їм дуже вдячні. Тепер ми повинні їх імплементувати в нашій системі надання медичної допомоги. Після проходження реєстрації вони можуть бути застосовані на всій території України.

Тож, думаю, що більшість закладів, які надають медичну допомогу в сфері неонатології, майже всім цим вимогам відповідають і зможуть укласти договри з НСЗУ, аби продов­жити працювати.

А пологові будинки, де приймають менше 300 пологів у рік, звичайно, не пройдуть сертифікації. Вони або увійдуть до структур обласних лікарень, або об’єднаються з іншими — ці рішення прийматимуть на місцях.

Тарифи і реальні витрати

Відносно того, як обраховували тарифи, за якими відбуватиметься оплата, то поки відомо, що буде певний тариф, котрий піддаватиметься індексації залежно від складності випадку. Поки йшлося про те, що це робитиме лікар, але, на мій погляд, вказані процеси більшою мірою — компетенція управлінців.

Звичайно ж, жорсткий бюджет, до якого ми звикли, не є досконалою системою господарювання. Нинішнє нововведення — фінансовий план, за яким перерозподілятимуть кошти, — має позитивну перспективу, але тут багато залежатиме від таланту керівника і колективного договору. Чи працюватиме він у нас, як належить? Подивимося. Але, принаймні, такий договір передбачає обов’язкове враховування думки колективу. Сьогоднішні реалії — це вертикаль, відповідно до якої всі рішення приймаються на рівні топ-менеджменту, а колектив має їх лише виконувати. Колективний же договір дає змогу домогтися більшої залученості у справи закладу кожного співробітника. У більшості розвинених країн світу прий­нята саме така практика. Працює це дуже ефективно. Якщо медичних працівників не влаштовує зарплата або умови праці, то вони голосно заявляють про це, ведуть перемовини з керівництвом і зрештою досягають консенсусу.

Принцип регіоналізації буде збережений

Принципу регіоналізації дотримуватимуться й надалі. Є плани продовжити створення перинатальних центрів третинного рівня, бо саме він відповідає всім вимогам високоспеціалізованої медичної допомоги у сфері неонатології. Це той медичний напрямок, котрий вимагає зосередження коштів в одному місці, адже тут акумулюють дороговартісне устаткування і висококласні кадри.

Будь-які прогнози сьогодні — справа невдячна. Так, неонатологія входить до пріоритетного пакета Програми медичних гарантій, і це втішає. Є пілотний регіон, є тарифи для фізіологічних неускладнених пологів (акушерський пакет) і неонатального пакета. Але як це конкретно працюватиме?

Фахівці, дотичні до розробки цієї, нової для нас всіх, моделі, обіцяють, що це складно, але здійсненно. Наскільки вона буде ефективною, побачимо.

Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я