ЧАС ЗМІНЮВАТИ ОРІЄНТИРИ

2542

Якою має стати психіатрична допомога в Україні, щоб вона відповідала ви­могам сучасного суспільства? Цьому актуальному питанню було присвячено зустріч Президента Асоціації психіатрів України, члена громадської ради при Президентові України, виконавчого директора Українсько-Американського бюро захисту прав людини, директора міжнародного центру медичного реа­білітаційного центру для жертв війни та тоталітарних режимів Семена Фіше­левича Глузмана з медичною громадськістю Чернівців. Відомого вченого та громадського діяча на буковинській землі від щирого серця привітали голо­ва Чернівецької обласної державної адміністрації Михайло Папієв, заступник начальника Головного управління охорони здоров’я Ростислав Калошин, го­ловний лікар Чернівецької обласної психіатричної лікарні Анжела Левицька, лікарі-психіатри та психологи лікувального закладу.

ХВОРИЙ – НЕ ЗЛОЧИНЕЦЬ

Як зазначив Семен Глузман, основною суттю реформи пси­хіатричної допомоги в Україні є створення інституту соціаль­ної психіатрії. На його думку, нині система психіатричної допомоги є малоефективною і затратною. Для забезпечення належної якості життя хворих не вистачає медикаментів, ре­абілітаційних центрів, не на­дається належна допомога під час працевлаштування. Клю­чова проблема – відсутність со­ціальної психіатрії. А тому на часі – реформування системи, що полягає у скороченні кіль­кості ліжок у стаціонарних від­діленнях та спрямуванні до­помоги на реабілітацію осіб із психічними вадами здоров’я. Відомий психіатр вважає, що сьогодні лікарі та психологи мають змінити свій світогляд та усвідомити: не слід вважати психічно хворих приреченими на самотність, на постійне лі­кування у стінах психіатрич­ної лікарні – потрібно повіри­ти в них і робити все можливе, щоб повернути цих людей у суспільство. Він навів цікавий приклад: декільком лікарям- психіатрам пострадянського простору та Європи дали пев­ну кількість медичних карт хворих і запропонували оціни­ти можливості їх реабілітації: перші назвали цифру 20%, тоді як європейські лікарі вказали, що реабілітувати можливо 80% пацієнтів. Семен Глуз­ман наголосив, що всі умови для започаткування високок­валіфікованої соціальної пси­хіатрії та реабілітації людей із вадами і розладами психіч­ного здоров’я в Чернівецькій області є. «Я маю сподівання, що саме з цього краю, який славиться на весь світ своєю культурою та толерантністю, може розпочатися реформу­вання психіатричної служби всієї держави. У Чернівецькій області є потенціал для ство­рення якісної моделі такої служби, яку успішно насліду­ватимуть в інших регіонах. Обласна психіатрична лікарня добре забезпечена як матері­ально, так і кадрово. Звичай­но, для того, аби створити всі потрібні умови для соціальної адаптації психічно хворих, по­трібно зрозуміти одну річ – пе­реважна більшість цих людей не є небезпечними. Для того щоб подолати суспільні по­боювання, варто проводити роз’яснювальну роботу», – ска­зав Президент Асоціації психі­атрів України під час зустрічі.

Семен Глузман – член коле­гії Державної пенітенціарної служби України – зауважив, що серйозні і тяжкі насильницькі злочини, як правило, скоюють психічно здорові люди. Пси­хічно хворі – в силу своєї хво­роби – не можуть підготувати злочин. «Звичайно, злочинці з порушеннями психіки існу­ють, – каже Семен Глузман, – тому ізолювати слід лише їх, а не кожного, хто має проблеми із психікою. Навіть важко хво­рих варто не відсторонювати від суспільства, а докласти максимум зусиль, аби зробити життя пацієнта серед здорових людей максимально комфорт­ним». На його думку, люди з вадами психічного здоров’я повинні мати такі самі стар­тові можливості, як і здорові. «Найважливіше, що це розуміє керівництво вашої області, а отже, перші кроки, можна вва­жати, вже зроблено», – відзна­чив Семен Глузман.

Голова Чернівецької облас­ної державної адміністрації Михайло Папієв запевнив, що з боку місцевої влади буде зроблено все потрібне для реформування психіатрич­ної допомоги. Зокрема, він обіцяв посприяти новому черговому виданню відомої праці Вільяма Ентоні, Міка­ла Коена та Маріан Фаркас «Психіатрична реабілітація», яка представляє розроблений Центром психіатричної реа­білітації Бостонського універ­ситету практичний підхід до надання допомоги психічно хворим. Цей посібник – на­стільна книга для психологів та працівників психіатричних клінік, від роботи яких, влас­не, і залежить модернізація та реформування психіатричної служби в регіоні та країні.

СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ – ГОЛОВНА УМОВА ОДУЖАННЯ

Семен Глузман представив своїх молодих колег, які ви­ступили перед лікарями та психологами обласної психіа­тричної лікарні: Ігоря Синиць­кого – голову секції клінічної психології Асоціації психіатрів України, та Костянтина Зєлє­нова – лікаря-психіатра Ки­ївського Центру медико-со­ціальної реабілітації. Після офіційної зустрічі вони ще дов­го спілкувались у тісному колі з чернівецькими лікарями- психологами та практичними психологами ЧОПЛ, ділилися думками та досвідом роботи.

Ігор Синицький, зокрема, зазначив, що зараз увесь світ під час надання психіатричної допомоги переходить на біо- психо-соціальну модель: «Там під час лікування пацієнта його реабілітацією і подаль­шою курацією займаються не лише лікар, але і психолог та соціальний працівник». У сво­єму зверненні до лікарів-пси­хологів та практичних психо­логів Чернівецької обласної психіатричної лікарні голова секції клінічної психології за­значив, що у структурі їх робо­ти в стаціонарі обов’язковою складовою мають бути реа­білітаційні заходи, причому проводити їх слід на висо­кому рівні і спрямовувати на розв’язання конкретних проблем соціальної адапта­ції, формування навичок со­ціальної поведінки, потрібних для створення та підтримки соціальних контактів. Для більш детального роз’яснення обов’язків психолога психіа­тричної лікарні нині розро­бляється нормативно-правова база, яка регламентуватиме роботу психолога в цілому, та реабілітаційні заходи зокрема. Ігор Синицький запросив усіх охочих на конференцію імені В.М. Блейхера, яка відбудеть­ся найближчим часом та буде присвячена питанням клініч­ної психології у психіатрії.

Костянтин Зєлєнов, випус­кник Буковинського держав­ного медичного університету, очолював Київський Центр медико-соціальної реабілітації (2001–2004 рр.), нині працює тут волонтером. Він розповів, що реабілітаційна допомога психічно хворим у Центрі базу­ється на мультидисциплінар­ному підході, який забезпечує комплексність медико-соці­альної допомоги психічно хво­рим. У кожного, хто зверта­ється до Центру по допомогу, є ведучий випадку – праців­ник, який разом із пацієнтом складає індивідуальний план реабілітації та координує його виконання. Комплекс реабі­літаційних програм дає мож­ливість людям із хронічними психічними розладами стати більш самостійними, свідомо ставитися до прийому меди­каментів та ранніх симптомів загострення, а також активно брати участь у соціальному житті суспільства. Костянтин Зєлєнов коротко описав на­прямки роботи Центру, осно­вними з яких є програми на­вчання навичок самостійного життя, терапія зайнятістю, заняття у клубі дозвілля. Він наголосив на важливості кон­сультативної роботи з пацієн­том та його родичами, потре­би підтримувальної терапії, на проблемах взаємовідносин у сім’ї та запросив усіх охочих і небайдужих пройти стажу­вання у Центрі медико-соці­альної реабілітації.

ПРИКЛАД, ВАРТИЙ НАСЛІДУВАННЯ

Чимало проблем, які по­рушив Президент асоціації психіатрів України, добре ві­домі головному лікареві ЧОПЛ Анжелі Левицькій. Керівник нової генерації, людина за­кохана у свою професію, ви­сококласний фахівець, вона добре розуміє значення нових підходів до психіатричної до­помоги, і сьогодні головним у роботі колективу вважає по­вернення людини у суспіль­ство, що і є основою соціальної психіатрії. Цікаво, що саме Ан­жела Петрівна чи не першою разом із такими ж, як вона, лікарями-однодумцями поча­ла втілювати в життя ці ідеї, створивши на базі Чернівець­кої обласної психіатричної лікарні центр соціальної під­тримки «Ініціатива». І сьогодні вона продовжує справу свого життя у стінах Чернівецької обласної психіатричної лікар­ні, яку очолює. Нині в установі працює потужна психологічна служба. Лікарі-психологи та практичні психологи здійсню­ють реабілітацію хворих за багатьма напрямками: інди­відуальна та групова психоко­рекція, психотерапія, терапія зайнятості. Зокрема, досить ефективною виявилася саме остання – ерготерапія, під час якої хворі займаються валян­ням шерсті, квілінгом, декупа­жем тощо. Європейські мето­дики активно використовують у відділенні патопсихологічної психологічної лабораторії під керівництвом Наталії Паду­рян: хворі, зустрічаючись у за­тишному світлому приміщен­ні, обладнаному під кухню та вітальню, можуть разом звари­ти борщ та спекти пампушки, а отже – відчути себе у домаш­ній спокійній обстановці. Тут же психологи проводять інди­відуальні та групові заняття. На даний час продовжується облаштування кімнат для со­ціальної реабілітації, зокрема вітальню планується офор­мити в українському стилі. А для реабілітації депресивних хворих формуються групи, де вони зможуть займатися ці­кавими для себе заняттями – вишивати, ткати, шити тощо. У планах – створення груп психоосвіти, у яких пацієнти зможуть детальніше дізнатися про свою хворобу, її причини, симптоми загострення, у разі яких слід негайно звертатися до лікаря, а також методи під­вищення стресостійкості та виходу із кризових ситуацій.

Оксана МУДРА, лікар-психолог ЧОПЛ м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я