Госпітальні округи: напруга не вщухає

1913

healthcare1Проекти госпітальних округів, про зат­вердження яких МОЗ регулярно звітує, розсипаються, мов картковий будиночок. Свою незгоду вже висловили Вінниччина, Черкащина, Одещина та Харківщина (про це «ВЗ» писала у № 5-6 (1394-1395) від 10.02.2017 року). У середині лютого до них приєдналися Львівщина і Закарпаття. А от Сумщина сама стала об’єктом невдоволення через те, що вирішила створити аж 6 госпітальних округів.

Категорична Львівщина

Львівська облрада звернулася до Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України з проханням відкласти утворення госпітальних округів у Львівській області до завершення адміністративно-територіальної реформи. За це звернення проголосували 63 депутати. «На сьогодні в основі чинного адміністративно-територіального устрою залишається поділ на райони, а процес створення об’єднаних територіальних громад лише розпочався. Тож існує загроза, що поспіхом сформовані госпітальні округи не збігатимуться із майбутнім адміністративним устроєм. На практиці складно буде визначити, на базі центральної районної лікарні якого району створювати лікарню інтенсивного лікування, що може спричинити конфлікти між громадами», — сказано у зверненні львівських депутатів до КМУ та МОЗ. Народні обранці також зазначили, що утворення об’єднаних територіальних громад і виділення їм прямих бюджетних субвенцій з державного бюджету з 1 січня 2016 року засвідчило неузгодженість процесів децентралізації та медичної реформи. Це зокрема підтверджує позиція МОЗ щодо доцільності передачі всіх коштів медичної субвенції об’єднаним територіальним громадам за відповідними договорами в райони — у зв’язку з відсутністю інституціональної та матеріально-технічної бази.

«Вважаємо неприпустимим розпочинати таку важливу для держави реформу, наслідки якої відчують на собі всі українці, без відповідної роз’яснювальної роботи й інформації, а також без чіткого розуміння подальшої долі лікарень. Кожен громадянин має право знати, яке медичне обслуговування буде йому доступне та на якому рівні надаватиметься медична допомога після реформи на різних за своїм статусом територіях», — наголошується у зверненні.

Закарпаття відмовляється від госпітальних округів

15 лютого під час наради з головними лікарями центральних районних лікарень і начальниками відділів Департаменту охорони здоров’я області голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль повідомив, що не вноситиме до КМУ подання про створення госпітальних округів. «Механізм створення госпітальних округів не розроблений, нормативних актів Міністерства охорони здоров’я немає, фінансування нових одиниць не передбачене в Державному бюджеті на 2017 рік. На сьогодні є тільки постанова Кабміну «Про зат­вердження Порядку створення госпітальних округів», однак Закарпаття не підпадає під її критерії, оскільки в нас через особливості рельєфу й територіально-адміністративний устрій неможливо створити госпітальні округи з багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування, які обслуговуватимуть населення в радіусі 60 кілометрів із доправленням пацієнтів максимум за 60 хвилин, — пояснює причини свого рішення Геннадій Москаль. — Для цього в області необхідно побудувати нові лікарні, а це — сотні мільйонів гривень, яких ні в кого немає. Тому ніяких госпітальних округів на Закарпатті ми поки що створювати не будемо. Це моє рішення, і я несу за нього політичну відповідальність перед вищим керівництвом держави».

Сумщина — на доопрацювання

Сумщина направила до МОЗ на затвердження проект 6 госпітальних округів, але у відомстві їх не затвердили. Як пояснив заступник Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк, причина в тому, що він не відповідає методиці, прописаній у Постанові Кабміну №932, через недостатню кількість населення в Роменському та Глухівському округах. У методиці вказується цифра у мінімум 120 тис. населення на один округ, тоді як у Глухівському мешкає лише 84 тис. осіб, а в Роменському — 117 тис. Відмова МОЗ затверджувати проект госпітальних округів Сумщини видається дещо дивною, оскільки 21 грудня 2016 року в рамках наради Міністерства з управліннями охорони здоров’я всіх регіонів України претензій до Сумщини не було. З’явилися вони лише через два місяці.

І поки регіони по черзі бунтують проти медичної реформи, експертне середовище і МОЗ сподіваються, що до кінця лютого справа владнається і всі області України подадуть на розгляд Міністерства «правильні проекти» госпітальних округів. «Ми сподіваємося до кінця лютого отримати від усіх областей правильні пропозиції. Поки в нас є пропозиції більше ніж від половини областей», — повідомив директор громадського об’єднання «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак на прес-конференції 17 лютого.

За матеріалами телеканалу ZIK, ІА «Інтерфакс-Україна», інтернет-видань UA:СУМИ та «Закарпатський інсайдер»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я