Ірина Сисоєнко: «Українська стоматологія потребує реформ»

678

sisoyenkoНа думку народного депутата України, заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ірини Сисоєнко, система надання стоматологічних послуг на сьогодні перебуває в незадовільному стані та потребує змін, які неможливі без прийняття Урядом низки законопроектів.

— Які принципово нові моделі управління має на меті медична реформа?

Усі 24 роки незалежності України надання медичних послуг ґрунтувалося на застарілій моделі Семашка — із жорсткими процедурами управління та централізованим фінансуванням. Сьогодні українці двічі оплачують медичні послуги: перший раз — під час сплати податків, другий — коли купують лікарські засоби, оскільки бюджетні кошти забезпечують просто сміховинний відсоток від реальної пот­реби. У стоматології, наприклад, це лише 3-5%. Ми пропонуємо принципово новий підхід — автономізацію лікувальних закладів, яка дасть змогу фінансувати тільки послуги, котрі надаються пацієнту.

— Як реформується стоматологічна галузь у межах загальної реформи охорони здоров’я в Україні?

Для того аби підвищити рівень стоматологічного здоров’я населення, потрібна в першу чергу державна політика, незалежна від змін влади, що відводить центральну роль лікарському самоврядуванню. Без цього неможливий захист прав пацієнтів і лікарів. Стоматологи працюють у найбільш підготовленій до самоврядування галузі медицини, тому вони спільно з депутатами ініціювали створення відповідних законопроектів, зокрема проекту Закону про стоматологічну діяльність. У разі його прийняття Верховною Радою стоматологія стане зручною як для лікарів, так і для пацієнтів.

— Як оцінюється стан галузі на сьогодні?

Те, що стоматологію віднесли до вторинного рівня надання медичної допомоги, а також закрили шкільні стоматологічні кабінети, розірвавши співпрацю із сімейними лікарями, поставило під загрозу систему профілактики й раннього виявлення стоматологічних хвороб у дітей. Війна на Сході також оголила проблеми в системі охорони здоров’я. Це і відсутність реєстру ліків, матеріально-технічного ресурсу, і непрозоре фінансування, й повна відсутність гарантій військовослужбовцям… Вдумайтеся, під час обстеження мобілізованих було виявлено, що 95% із них потребують лікування зубів, 52% — їх видалення, а 8% узагалі носять знімні протези. Не було жодного військовозобов’язаного зі здоровими або пролікованими зубами. А це все молоді люди віком від 18 до 40 років. Ситуація дуже показова!

— Які конкретні кроки вже зроблені в цьому напрямку?

Нам нарешті вдалося схвалити у профільному Комітеті законопроект, який передбачає фінансування саме медичних послуг, а не утримання приміщень лікарень, як це відбувається зараз. Якщо Парламент за нього проголосує, то перетворення бюджетних клінік на некомерційні підприємства дасть можливість лікарям бути фінансово незалежними і планувати витрати, виходячи з потреб медичних установ. Гроші в лікарні надходитимуть тоді, коли якість послуг буде високою і пацієнт сам обере для лікування цей заклад. Отже, якщо автономізацію схвалять на державному рівні, ми станемо свідками конкурентної боротьби за кожного пацієнта, яка даватиме реальний прибуток.

За матеріалами інтернет-видання «Фраза.ua»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я