Жодних ілюзій: Німеччина готується до штурму COVID-19, який обов`язково настане

810

Німеччина увійшла в епідемію COVID-19 разом з іншими країнами Євросоюзу. Але жодних «рекордів» ані захворюваності, ані смертності вона не встановлює. Більше того: за даними ЗМІ від коронавірусу померло всього 0,5% німецьких громадян, від кількості тих, що захворіли. Якими зусиллями ― фінансовими та людськими ― вдається утримувати це благополуччя?

Українська медицина,на жаль, не має тих ресурсів, які вклали у цю «війну третього тисячоліття» Італія й Іспанія. Проте їхні зусилля не увінчалися успіхом. Німеччина ж вміє прораховувати ризики і досягати результату за меншу ціну. Отже, «ВЗ» звернулася з проханням поділитися досвідом своєї країни, який може бути корисним для нас, до директорки Deutsch Medic GmbH Ганни Веген.

ВЗ У Німеччині найнижчий відсоток смертності від коронавірусу у світі й мало пацієнтів із тяжкими формами. У чому секрет: політична воля, гроші чи німецький менталітет?

Ганна ВЕГЕН, директорка Deutsch Medic GmbH
― Робити висновки зі статистики дуже складно, оскільки в одній країні тести на COVID-19 виконують широким верствам населення, в іншій ― тільки важкохворим. Наведу конкретний приклад. У відділення неврології клініки нашого міста Ессен тиждень тому госпіталізували чоловіка віком 92 роки з проявами інсульту. У нього виявився позитивним тест на коронавірус, але помер він від наслідків інсульту. Випадок позитивного тесту на коронавірус пішов, однак, у статистику. Цифри в Німеччині поки, на щастя, невеликі, щоб робити однозначні висновки. Тут є «вогнища» інфекції, як, наприклад, населений пункт, де одночасно інфікувалося багато мешканців під час свята, або будинок для людей літнього віку, куди інфекцію заніс хтось із відвідувачів. Але в цілому станом на 26 березня в Німеччині із 38 124 осіб із підтвердженою коронавірусною інфекцією загинули 207, одужали 3547. Ось і виходить ― померли всього 0,5%. Але у зв’язку з тим, що до статистики потрапляють тільки зареєстровані випадки інфекції, реальна цифра невідома. Середній вік хворих на COVID-19 в Німеччині ― 47 років, середній вік загиблих, як повідомили сьогодні на пресконференції уряду, ― 81 рік.

Певно, секрет такої більш-менш благополучної ситуації (порівняно з іншими європейськими країнами) у тому, що уряд досить рано вжив правильних заходів: переконав громадян обмежити соціальні контакти і закрив поступово (багато хто, щоправда, говорить ― запізно) школи, дитячі садки, дискотеки, магазини роздрібної торгівлі непродовольчими товарами і рекомендував по можливості працювати в умовах «хоум-офіс». Зараз діє правило ― більше двох не збиратися (зрозуміло, за винятком членів сім’ї, що проживають разом).

Німці насправді дуже товариський народ з активним соціальним життям. У нас не менше, ніж в Італії, прийнято вітатися за руку і з чоловіками, і з жінками, друзі обіймаються під час зустрічі, люди охоче відвідують заклади громадського харчування, активно користуються громадським транспортом. Однією з рис німецького повсякдення є любов населення до різноманітних гуртків і секцій: спорт, хобі, волонтерство. Така соціальна активність як раз і могла би стати фактором швидкого поширення захворювання. Але німці також і досить дисциплінований народ ― усерйоз сприйняли рекомендації щодо добровільного обмеження контактів, дотримання гігієни і відстані в півтора метра один від одного в черзі. Нечасті випадки порушення цих правил викликають громадський осуд, а віднедавна й караються відчутними грошовими штрафами, оскільки є все ж таки несвідомі елементи або апологети «теорії змови», які іноді влаштовують вечірки чи порушують правила роботи.

Для тих, хто захворів, вирішальним фактором є те, що в Німеччині медична послуга якісна і загальнодоступна, адже страхова медицина забезпечує все можливе для порятунку життя. Допомога надається миттєво в будь-який час доби. Сьогодні в Німеччині вистачає медичного персоналу та ресурсів для лікування всіх хворих. Тож шанс на виживання не лімітований відсутністю коштів або апаратури. Як події розвиватимуться далі ― покаже час. Він покаже також, яка політика і який підхід виявилися найефективнішими. Різні країни «стартували» в епідемію COVID-19 в різні терміни і мають абсолютно різні системи охорони здоров’я і ресурси ― усе це позначиться на даних статистики.

Сьогодні в Німеччині вистачає медичного персоналу та ресурсів для лікування всіх хворих. Тож шанс на виживання не лімітований відсутністю коштів або апаратури.

ВЗ Німеччина, на відміну від Італії, не тестує померлих на коронавірус. Боїться статистику зіпсувати або цьому є наукове пояснення?

― Нині тести на COVID-19 роблять тільки згідно з рекомендацією Інституту Роберта Коха:

  1. за наявності гострих симптомів з боку дихального тракту і у разі, якщо  відомо, що пацієнт контактував  з інфікованою людиною в попередні 14 днів;
  2. за наявності клінічних або радіологічно підтверджених ознак вірусної пневмонії в осіб, які перебувають в «тісних» колективах (наприклад, будинках для людей літнього віку, клініках) або за відсутності інших доведених причин пневмонії;
  3. у разі гострих симптомів з боку дихального тракту в осіб із груп ризику: людей віком понад 60 років, пацієнтів із пригніченою з різних причин імунною системою або ж в осіб, які працюють в установах охорони здоров’я або соціальної опіки.

Тестування виконується тільки в лабораторіях методом виявлення нуклеїнової кислоти збудника, тобто методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу. Термін виконання тесту ― 4-5 годин, хоча від моменту взяття мазків до отримання результату може минути 1-2 дні ― усе залежить від завантаженості лабораторії. Тести на антитіла в крові поки що лише розробляються. Та й корисними вони будуть тільки з епідеміологічної точки зору, оскільки для діагностики в гострому періоді не підходять, бо антитіла в крові з`являються через 7, а то й більше днів з моменту появи гострих респіраторних симптомів.

Виконання тесту померлим німецькі лікарі вважають не доцільним, оскільки це виснажує грошові ресурси страхової медицини і забирає час, який потрібен для гострих хворих.

Кількість хворих на коронавірус в Німеччині

ВЗ Це правда, що у вас тестують майже 160 тис. пацієнтів щодня? Чи вистачає лабораторій і приладів для тестування на COVID-19? Хто оплачує процедуру держава чи сам пацієнт?

― За словами міністра охорони здоров’я Йєнса Шпана, у Німеччині роблять 0,5 млн тестів на тиждень. До речі, першим методику ПЛР-тестування на коронавірус розробив німецький вірусолог Крістіан Дростен ― тепер її використовують в усьому світі. Пробу поміщають у прилад, де фермент полімерази багаторазово подвоює певний відрізок генома вірусу: за кілька годин матеріалу стає так багато, що його можна розпізнати за допомогою флюоресцентної речовини.

Точна кількість виконаних тестів невідома. Медичні лабораторії розкидані по всій країні і застосовують для ПЛР наявні прилади, більшість лабораторій отримали додаткові. Є прилади, що дають змогу паралельно робити кілька тестів. Ніяких приладів спеціально для діагностики COVID-19 не розробляли, вони такі самі, що і для ПЛР-діагностики інших хвороб або тесту на батьківство. Щоправда, промисловість працює зараз над створенням більш швидкодіючих приладів.

Новітній прилад для повністю автоматизованої роботи готує, обробляє і аналізує матеріал у кількості 3000 проб на день. Машина важить півтори тонни, а завдовжки більше трьох метрів.

Вартість одного тесту (за інформацією страхової компанії AOK (Allgemeine Ortskrankenkasse)) становить близько 60 Євро. У Німеччині страхова медицина, отже, страховка й оплачує проведення тесту.

ВЗ Як у країні заохочують лікарів та середній медперсонал, що працюють у вогнищах епідемії, адже свого часу уряд Німеччини скаржився на нестачу медичних «рук»? Чи вистачає масок і засобів захисту медиків?

― У Німеччині лікарі та інші медичні працівники не отримують ніякої додаткової нагороди за роботу з інфекційними хворими, у тому числі з інфікованими COVID-19. Зарплата не змінюється. Понаднормова робота оплачуються згідно із трудовим законодавством.

Морально ж медиків підтримує населення, висловлюючи їм подяку плакатами і флеш-мобами в інтернеті. У Німеччині професію лікаря обирають за покликанням, і зараз усі вмотивовані, мобілізуються і готуються до «штурму», який настане. Це абсолютно точно.

На початку епідемії з`ясувалося, що немає достатніх запасів масок і захисного одягу, над цим уряд зараз активно працює. Так само загострилася і проблема з нестачею середнього медичного персоналу. Нині залучають студентів-медиків, які перебувають на вимушених канікулах, запрошують повернутися до роботи лікарів-пенсіонерів.

ВЗ Понаднормовий режим роботи, величезна відповідальність та ризик інфікування можуть призводити до швидкого емоційного вигоряння. Чи є до кого звернутися медикам по допомогу в цьому випадку?

― Лікарі та інші медпрацівники, в принципі, можуть звертатися до психолога або духівника (вони є в кожній клініці для підтримки як пацієнтів і їх родичів, так і персоналу), але наскільки я знаю, звертаються по таку допомогу небагато ― на це немає часу і сил. Зараз всі сили кинуті на підготовку до серйозного сценарію, адже така ситуація складається вперше в історії.

Загострилася і проблема з нестачею середнього медичного персоналу. Нині залучають студентів-медиків, які перебувають на вимушених канікулах, запрошують повернутися до роботи лікарів-пенсіонерів.

ВЗ Німеччина оголосила, що має достатню кількість місць у реанімаціях і почала приймати на лікування найважчих італійських пацієнтів. Чи варто наражати персонал на додаткову небезпеку зараження?

― Німеччина приймає на інтенсивну терапію на вільні місця пацієнтів не лише з Італії, а й із Франції. Адже в нас у країні близько 25 тис. місць із можливістю проведення штучної вентиляції легень. У Франції таких утричі менше, в Італії ― усього 5 тис. За тиждень стало зрозуміло, що в деяких країнах Європи ситуація критична. Тож на порядку денному ― солідарність. Під час роботи з усіма пацієнтами медпрацівники дотримуються заходів безпеки, отже, не має значення, наші це пацієнти чи іноземці.

ВЗ Чи є прориви у створенні ліків і/або вакцини від коронавірусу, адже німецькі вчені точно не залишилися осторонь цієї проблеми?

― У цьому напрямку ведеться дуже активна робота. Сьогодні оголосили про об’єднання всіх німецьких університетів в єдину мережу для боротьби з епідемією. Тільки-но буде щось конкретне ― ми про це одразу дізнаємося. А поки не варто гадати і переказувати відомості про застосування тих чи інших препаратів або готовності вакцин. Я знаю, що нас читають пацієнти. Найголовніше ― не займатися самолікуванням, а дотримуватися рекомендацій лікаря і заходів профілактики.

Юлія НОВГОРОДСЬКА, «ВЗ»

Дякуємо за допомогу в організації інтерв`ю медичному журналісту, PhD Тетяні Приходько

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я