ЗАПОРІЖЖЯ: ВРЯТОВАНО ЗА 60 ХВИЛИН

1396

У нейрохірургічному відділенні КУ
«Запорізька обласна клінічна лікарня» виконують унікальні малоінвазивні операції на міжхребцевих дисках, повертаючи пацієнтів до повноцінного життя.

На жаль, майже кожна людина рано чи пізно стає жертвою остеохондрозу хребта. Декого він навіть позбавляє можливості самостійно пересуватися, настільки нестерпним буває біль. Найчастіше в таких випадках пацієнтам ставлять діагноз «Грижа міжхребцевого диска». Як урятувати пацієнта від милиць чи палички?
До розмови на цю тему ми запросили завідувача ней­рохірургічного відділення КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня», головного нейрохірурга управління охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації Сергія ТЯГЛОГО.
ВЗ Сергію Васильовичу, останнім часом діагноз «Грижа міжхребцевого диска» спостерігається досить часто. У чому причина?
— Грижа міжхребцевого диска виникає в результаті розвитку дегенеративно-дистрофічного процесу в хребті. І це — системне захворювання всього організму. Біль з’являється з причини утиску нервових корінців у місці грижового випинання.
ВЗ Яке лікування пропонуєте ви?
— Фахівці нашого відділення застосовують комплексний підхід, заснований на результатах точної діагностики, зокрема комп’ютерної і магнітно-резонансної томографії. Для розв’язання проблеми больового синдрому в разі гриж міжхребцевого диска застосовуємо комбіновану програму лікування з використанням різних методів, у першу чергу, консервативної терапії — медикаментозного та фізіотерапевтичного (ультразвук, електрофорез, електростимуляція, магнітно-лазерна терапія, масаж, ЛФК). Однак таким чином вдається досягти лише нетривалого зниження інтенсивності болю у пацієнтів, адже через безповоротність змін, які відбулися у хребті, біль повертається. Якщо грижове випинання вже потрапило в порожнину каналу хребта, ми приймаємо рішення про оперативне лікування, зокрема за допомогою лазера.
Сергій Васильович надав нам можливість побувати в операційній і переконатися, що нейрохірурги проводять такі маніпуляції практично без крові.
На операційному столі 53-річна пацієнтка. Жінка довгі роки страждала від сильного болю в попереку. Останнім часом пересувалася через силу. Нейрохірурги діагностували у неї грижове випинання міжхребцевого диска у розмірі до 6 мм в діаметрі на рівні між 4-м і 5-м хребцями поперекового відділу хребта. Кілька місяців вона лікувала больовий синдром консервативно. Однак належного ефекту не досягла. Щоб уникнути небезпеки звапніння грижового випинання, коли видалити його можна буде тільки через відкритий розріз методом прямого хірургічного втручання, пацієнтці запропонували вдатися до пункційного лазерного випарювання.
— Уражений диск ми пунктируємо голкою діаметром 1,2 мм, використовуючи задньобоковий доступ, — прокоментував хід операції нейрохірург Юрій Зайцев. — Положення голки контролюємо за допомогою рентгенівського електронно-оптичного перетворювача. Потім у голку вводимо гнучкий кварцовий світловод діаметром 600 або 800 мкм, через який подається лазерне випромінювання в імпульсному режимі. Його задаємо за допомогою електронного управління. Маніпуляція виконується протягом 40-60 хв. Використання лазерної енергії дає можливість домогтися випарювання пульпозного ядра диска і зберегти його фіброзне кільце в разі значного зниження в ньому тиску.
ВЗ Скільки триватиме реабілітація?
— Вже до вечора операційного дня пацієнтці дозволять вставати з ліжка. Через кілька днів випишуть додому, де в режимі щадних навантажень вона зможе повернутися до повноцінного життя. А через місяць-півтора і зовсім забуде про свої «поперекові» проблеми.
ВЗ Головна перевага методу лікування саме у цьому?
— Так, пацієнти в найкоротші терміни повертаються до нормального життя. Адже під час операції не ушкоджуються ні кісткова тканина, ні м’язова. За дотримання всіх правил виконання маніпуляції больовий синдром зникає відразу ж після її завершення, безпосередньо на операційному столі. У нашому відділенні ми виконуємо близько 120 таких операцій на рік, причому не тільки жителям Запорізької області. До нас приїжджають і з сусідніх регіонів — Херсонської, Донецької, Дніпропетровської, Кіровоградської, Харківської областей і навіть з Автономної Республіки Крим. Адже крім наявності спеціалізованого устаткування (зараз воно цілком доступне) необхідно мати штат кваліфікованих фахівців, які можуть на ньому працювати. Наші нейрохірурги пройшли необхідну підготовку в кращих клініках і сьогодні успішно виконують такі операції.
ВЗ А чи є протипоказання?
— Даний метод протипоказаний лише пацієнтам з вираженою соматичною патологією (хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, що супроводжуються недостатністю кровообігу, загостренням виразкової хвороби шлунка), інфекційно-запальними процесами, з активним ревматичним процесом. Також його не застосовують, коли МРТ фіксує наявність вільних фрагментів міжхребцевого диска, здавлення дурального мішка і корінців, виражений спондилоартроз, у разі вузького спинномозкового каналу або за наявності варикозу і функціональної нестабільності в постраждалому відділі хребта.
Олена Петренко,
власкор «ВЗ»,
Запоріжжя

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я