Спецпроєкт «Дожити до 100»: Які рішення готова запропонувати фарміндустрія для того, щоб ми жили довше і краще?

343

Антивікова медицина як напрямок раніше не входила у спектр інтересів великих фармацевтичних компаній – вони пропонували конкретні засоби для лікування від конкретних хвороб. Сьогодні попит змінюється, а значить, змінюється і пропозиція. Які рішення готова запропонувати big pharma для того, щоб ми жили довше і краще?

Іван ЧЕРВОТКІН, провідний маркетолог Пфайзер Україна, експерт фармацевтичного ринку. Є ініціатором освітніх програм і програми лояльності для пацієнтів. Учасник робочих груп з підготовки українських медичних рекомендацій.
«Для початку наведу кілька цифр. 182 мільярда доларів – стільки цього року інвестує в R&D уся велика фарма (для порівняння, бюджет NASA на цей рік становить 20 мільярдів доларів). Чому цифра настільки велика? Тому що необхідно знаходити нові молекули, щоб забезпечити довгострокову перспективу. Вартість однієї молекули, від моменту її відкриття до надходження до кінцевого споживача, становить 2,6 мільярдів доларів (для порівняння, бюджет України – близько 45 мільярдів доларів). Зараз провідні світові фармвиробники інвестують величезні кошти в пошук нових рішень, і інвестиції в R&D складають у середньому по галузі 20% від прибутку компаній. Драйверами інноваційного розвитку, з одного боку, є комерційний інтерес (знайти нові ліки, вигідно продати й отримати прибуток), а, з іншого – обмежує часовий чинник: FDA (Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, Food and Drug Administration – ред.) у середньому за рік пропускає 50 молекул. Тобто, якщо припустити, що у світі 50 провідних фармацевтичних компаній, то кожна може випустити по одній молекулі на рік.

Щоб зрозуміти, як сьогодні розвиваються інновації в фармацевтиці, необхідно повернутися до історії. Усе дуже просто, тому що ми обмежені науково-технологічним та науково-технічним прогресом. Перші лікарські препарати від фармації стали з’являтися тільки в XVIII столітті, завдяки синергії двох наук – хімії та фізики. Масовий розвиток фармацевтики припадає на XIX століття, коли галузь почала прислухатися до запитів ринку і потреб пацієнтів. Промислове виробництво ліків завдяки відкриттю хімічного синтезу стало можливим тільки в минулому столітті: усі основні фармацевтичні препарати були синтезовані в 60-70-х роках (ідеться не про сучасні бренди лікарських препаратів, а про синтез молекул діючої речовини). До 2000-х років почало спостерігатися зниження активності фарми в сегменті відкриття нових молекул: щоб залишатися інноваційними, треба було підключати генну інженерію і біотехнології. Тобто сучасні провідні технології – не в тому, щоб виготовити величезну кількість активної хімічної речовини, розділити її на таблетки, продати як ліки й отримати суперприбуток. Сьогодні фармлабораторії сфокусовані на розробці біопрепаратів: ізольовану клітину (наприклад, моноцити або клітини слизової оболонки) шляхом зміни ДНК, РНК навчають виробляти певні речовини, потім клонують ці клітини й отримують інноваційний фармацевтичний препарат. Усі нові ліки для лікування від онкологічних, системних захворювань, що з’являються на ринку сьогодні, – це біологічні препарати. Їх виробництво обходиться компанії в колосальні суми, але зате їх дуже складно скопіювати.

Щодо участі великої фарми у сегменті антивікової терапії, то, як кажуть, близьке бачиться на відстані – деякі інноваційні препарати ми вже маємо в своєму арсеналі, але просто не помічаємо. Нам здається, що ми шукаємо суперпігулку, яка видалятиме з людського організму застарілі клітини. Але деякі існуючі фармацевтичні препарати вже працюють на подовження життя і поліпшення його якості. Першим прикладом так званої antiage ініціативи можна вважати проведене у 60-х роках минулого століття у Сполучених штатах відоме Фрамінгемське дослідження. Воно вперше торкнулося тематики первинної профілактики: необхідність коригувати спосіб життя тоді, коли у пацієнта ще нічого не болить, але вже є фактори ризику – підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, надмірна вага, куріння тощо. І американські вчені дійшли висновку: якщо модифікувати ці фактори, щоб мінімізувати їх ризики, люди справді живуть на 10-20 років довше. Ще один приклад: поява інгібіторів фосфодіестерази 5-го типу (відома блакитна таблетка «Віагри») зробили просто революцію не тільки в терапії поєднаних порушень еректильної функції, але і стосовно подовження якісного повноцінного життя багатьох чоловіків в цілому. Моделюючи фізіологічний механізм ерекції, ці фармацевтичні препарати настільки знизили стрес і напруження в чоловічому середовищі, що дозволили говорити про здоров’я сімейних відносин, задоволеність обох партнерів і взагалі сформували новий напрямок в урології – лікування еректильної дисфункції. Усе це завдяки фармі.

Сьогодні у фармкомпаній є розробки, які знаходять застосування виключно у сфері antiage. Але, я вважаю, не варто чекати, коли маленький наноробот видалить у нашому організмі всі генетичні «поломки», а починати з простого – дбати про здоров’я і жити вже сьогодні наповненим якісним життям».

Чи існують гени, які можуть зупинити старіння – одне з питань, які порушували під час Київського міжнародного економічного форуму 2019.


«… Фармацевтична промисловість залишила спроби створити нові антибіотики. “Для них це занадто дорого, – каже Майкл Кінч. – У 1950-х роках за еквівалент мільярда доларів в сьогоднішніх грошах можна було розробити близько дев’яноста ліків. Сьогодні за ті ж гроші можна розробити в середньому всього одну третину препарату. Фармацевтичні патенти тривають всього двадцять років, але це включає в себе період клінічних випробувань. Виробники, як правило, мають лише п’ять років ексклюзивної патентного захисту. “В результаті всі, крім двох з вісімнадцяти найбільших фармацевтичних компаній світу, відмовилися від пошуку нових антибіотиків».

(Цитата з книги «The Body. A guide for occupants». Автор: Bill Bryson.)

За матеріалами Kyiv Internetional Economic Forum

Наталія КИРИЛЕНКО«ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я