Як запобігти цукровому діабету?

1704

Близько 80% випадків цього захворювання, що відноситься до другого типу, можна уникнути завдяки здоровому способу життя.

Цукровий діабет першого типу зазвичай з’являється ще в дитинстві. Про це лікарі починають говорити, коли виявляють в крові дитини високий рівень глюкози, іноді може розвиватися кетоацидоз – закислення крові і утворення кетонів. Зовні така дитина не відрізняється від інших – в більшості випадків розвиток діабету першого типу не супроводжується набором ваги. Попередити його не можна. А ось запобігти захворюванню діабетом другого типу, який з’являється у молоді, яка ігнорує здоровий спосіб життя, і у старших людей – цілком можна. Головне – вчасно зайнятися собою.

У тих, кому згодом лікарі ставлять діагноз «діабет II типу», зазвичай присутня зайва вага, вони страждають від підвищеного тиску і холестерину.

– Для здорових людей діабет – це «щось з цукром в крові», – зазначає в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – Це дійсно так, але існує багато нюансів, відрізняються і причини виникнення цього захворювання.

За словами Супрун, серед таких причин – спадковість, спосіб життя, аутоімунне захворювання.

Що ж це таке?

Діабет I типу – це аутоімунне захворювання. Він виникає, коли клітини імунної системи починають атакувати бета-клітини підшлункової залози. Внаслідок цього розвивається нестача інсуліну, хворим доводиться отримувати цей гормон ззовні за допомогою ін’єкцій.

Його не завжди вдається відразу виявити, але виникає діабет першого типу саме в дитинстві. На сумніви можуть наштовхнути швидка стомлюваність дитини, втрата ваги і м’язової маси, спрага і діурез.

Діабет II типу з’являється після 30 років. Діагноз ставлять, виходячи з результатів аналізів крові і тесту на чутливість до глюкози. У більшості випадків такі хворі не потребують ін’єкцій інсуліну – цей гормон у них є, але клітини на нього не реагують. Це називається інсулінорезистентністю. Щоб уникнути такого діагнозу в своєму житті, за словами Супрун, потрібно не зловживати солодким і газованою водою, іноді бувати сильно голодним, розвивати м’язи, щоб запобігти виникненню постійно високого рівня глюкози в крові. Також, чим більше у людини жиру в області талії – тим менше гормону адипонектину, який визначає чутливість тканин до інсуліну. Це, в свою чергу, тягне за собою те, що тканини припиняють реагувати на інсулін.

Такий діабет не лікують ліками – хворі самі в змозі себе вилікувати, скинувши зайву вагу, дотримуючись дієти і займаючись спортом або виконуючи прості фізичні вправи. Спосіб життя, кажуть медики, є головним борцем з діабетом другого типу.

Проте все ж таки деяким хворим, у яких діагностували діабет II типу, щастить менше – приблизно третина з них потребує надходження інсуліну ззовні.

Ця хвороба, кажуть лікарі, передається у спадок. Якщо хворів один з батьків – ймовірність, що діабет буде і у дітей, становить 15%. Якщо обидва – цей показник зростає до 75%.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун підкреслює – 80% випадків діабету II типу можна запобігти, на відміну від діабету 1 типу. Здоровий спосіб життя тут – найкращий помічник.

Як попередити діабет II типу?

  • стежте за своєю вагою. Насторожувати повинен зайвий жир в області талії – вона повинна бути менше стегон;
  • збалансовано харчуйтеся. Утримуйтеся від їжі з високим вмістом цукру, надаючи перевагу овочам, фруктам і ягодам замість солодощів. Напої також не повинні бути солодкими;
  • не паліть. У курців діабет зустрічається на 30-40% частіше. Речовини, що містяться в сигаретному димі, провокують запалення, пошкодження і окислення клітин, а це підвищує ризик стати діабетиком;
  • регулярно перевіряйтеся у свого лікаря. Ранній симптом діабету – це підвищений рівень цукру в крові.

Джерело: сторінка Уляни Супрун

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я