Хто заважає Міністру виконувати обіцянки?

780

VZ_32-33_Страница_02_Изображение_0001Нещодавно минуло 200 днів з того часу, як Міністерство охорони здоров’я України очолив Олег Мусій. Згадаємо, з чого все починалося. За декілька днів до призначення Олега Мусія на посаду курс долара вперше перетнув позначку в 10 грн/1 долар. І саме обіцянка зберегти ліки доступними для простих громадян стала головним гаслом призначеного Міністра.

На зустрічі з пресою Олег Мусій сказав: «Іноземні виробники відзначили, якщо буде діяти задекларована політика прозорості закупівель і повна відсутність різного роду відкатів, то, з урахуванням подорожчання долара, ціни повинні залишитися на рівні січня 2014 року. Вітчизняні ж компанії заявили про збереження цін незмінними». МОЗ підписало з виробниками два Меморандуми — про мораторій на підвищення цін на інсуліни та під час тендерних закупівель. На рівні кінця минулого року ціни пообіцяли зафіксувати наступні компанії: ПАТ «Фармак», ПрАТ «Індар», ТОВ «Фарма Лайф», ТОВ «Санофі-Авентіс Україна», «Елі Ліллі Восток С.А.», ПрАТ «Біофарма», «Ауробіндо Фарма Лімітед», «Люпін Лімітед», ТОВ «Абрил Формулейшнз», ТОВ «Юрія-Фарм», ПП «Дельта Медікал», «Др. Редді’с Лабораторіс Лтд.», М.Biotech Limited.

І ось 24 вересня 2014 року на брифінгу в МОЗ директор департаменту економіки та ресурсного забезпечення Антон Басін повідомив: «Лише 2% учасників торгів заявили про ціни 2013 року, незважаючи на меморандуми, які були підписані за участю громадських організацій, і обіцянки виходити з цінами 2013 року. Є позиції, за якими пропозиції вітчизняних компаній перевищують усі розумні пояснення. Є позиції, що викликають здивування. Але є препарати, пропозиції за якими від іноземних компаній значно нижчі, ніж пропозиції вітчизняних виробників. Є такий факт на жаль».

При цьому ряд інтернет-ресурсів, які допомагають формуванню позитивного іміджу Олега Мусія, зараз же розтиражували цю новину. Однак чомусь забули вказати, хто з виробників і що саме обіцяв громадськості й Мусію.

Антон Басін також закликав громадських активістів звертатися до фармацевтичних компаній «і працювати з ними, щоб вони йшли на торги й надавали якісну документацію». «Ми не можемо напряму спілкуватися з ринком, оскільки це буде корупція, тому з фармкомпаніями повинні спілкуватися громадські організації», — сказав він. Цікаво, що спілкування з фармринком представники Міністерства вважають не адекватним діалогом, а «корупцією». В одному з фармпредставництв так прокоментували це твердження: «Здається, кожен судить по собі. МОЗ пора припинити мислити корупційними категоріями. Адже спілкування з ринком передбачає не лише певні суми відкатів, але і працю на благо пацієнтів. Кожна компанія повинна розуміти, що зрештою від падіння купівельної спроможності постраждають саме її продажі — стабілізація цін вигідна ринку. Але нас не запрошують в МОЗ, а значить, з нами не бажають розмовляти. Значить, чиновників усе влаштовує. Набагато легше одразу звинуватити фармацевтів у жадібності».

Підсумки 200 днів Олега Мусія й перших 100 днів роботи Михайла Пасічника дійсно невтішні. Ціни на ліки продовжують безконтрольно зростати, і чим далі Мусій відтягує проведення тендерів, тим менше пацієнтів можуть розраховувати на життєво необхідну терапію. МОЗ же разом із Кабміном зайняті пошуком винних — на цю роль рішенням Мусія вже призначені перший заступник Міністра Руслан Салютін і фармкомпанії, які навіть уявлення не мають про те, що Міністр із ними про щось домовився.

За матеріалами сайту Pharma.net.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я