ВИВЧЕНО МЕХАНІЗМ “СПІЛКУВАННЯ” РАКОВИХ КЛІТИН

1437

Співробітники Інституту біомедичних досліджень (м. Барселона) Мазко Мілані та Ектор Ерранс, вивчаючи фруктових мух дрозофіл, розкрили, як взаємодіють різні сигнальні системи, що передають від однієї клітини до іншої «наказ» розпочати ділення. Механізми «спілкування» клітин, що беруть участь у цьому процесі, працюють і в організмі людини. Залежно від типу тканин вони можуть спричиняти появу різних типів раку, зокрема, раку шкіри і лейкемії. Іспанські вчені довели, що 2 сигнальні системи – комплекси білків Notch і Wnt/Wingless – конт­ролюють механізми ділення клітин через два гени: dMyc і різновид мікроРНК – bantam. Ці 2 гени керують третім – E2F, який і активує процес ділення клітини.

Комплекси білків Notch і Wnt/Wingless відіграють ключову роль у розвитку ембріона, рості клітин, а також у їхній трансформації в різні спеціалізовані типи. Важливою особливістю є те, що вони добре збереглися і в організмі людей і в разі мутацій можуть спричинити появу пухлин.

Біологи описали «розподіл роботи» між Notch і Wnt/Wingless у контролі розвитку клітин. Перший білковий комплекс функціонує як «репресор» – коли він активний, механізм ділення клітин заблоковано. Він дезактивується, коли починає працювати другий комплекс – Wnt/Wingless, який запускає послідовність генетичних команд. Notch у цьому контексті працює як механізм пригнічення росту пухлини, а Wnt/Wingless діє як онкоген.

Проте особливо важливим є той факт, що обидва білкові комплекси залежно від ситуації можуть мінятися ролями. Зокрема, Notch може працювати і як онкоген.

«Тепер ми повинні вивчити схожі механізми у хребетних і людей, щоб побачити, як ці елементи працюють у випадку хвороб», – заявив М. Мілані.

Antirak-center.ru

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я