Віолетта Янішевська: Медичний туризм відкриває для України нові можливості

717

В Києві 14 січня пройшла прес-конференція «Новий етап розвитку в’їзного медичного туризму в Україну», що організована Управлінням туризму та промоцій КМДА та Українською Асоціацією Медичного Туризму.

В Україні сьогодні є всі складові для успішного розвитку в’їзного медичного туризму, а відтак і залучення іноземних інвестицій в економіку країни, вважають міжнародні експерти ринку медичного та оздоровчого туризму.

Але існують і певні перепони для успіху на цьому шляху. Для того, аби їх усунути, у цей напрямок мало повірити, його треба вивчити. Гарною нагодою для цього може слугувати захід, що має відбутися в Україні навесні цього року – 22-26 квітня відразу три українських міста – Київ, Львів та Трускавець прийматимуть Всесвітній форум медичного та оздоровчого туризму – Global Healthcare Travel Forum.

Він проводиться щороку (кожен рік – нова країна), традиційно збираючи провідних провайдерів ринку, міжнародних експертів та представників професійних асоціацій з 56 країн – членів Всесвітньої Ради подорожей у галузі охорони здоров’я – Global Healthcare Travel Council (GHTC). В Україні Форум відбудеться вперше. Отже, у представників вітчизняних медичних клінік та інших зацікавлених сторін буде можливість зблизька роздивитися сучасні тренди в цій галузі,а, можливо, і підкорегувати найближчі плани. Тим більше, що подія обіцяє бути масштабною і значущою, адже отримала підтримку на державному рівні – від Офісу президента. Таке рішення було прийнято під час наради з питань медичного туризму під головуванням Президента України Володимира Зеленського у м. Трускавець у серпні 2019 року.

Організацією Форуму опікуються – Управління туризму та промоцій Київської міської державної адміністрації (КМДА), Управління туризму та курортів Львівської ОДА спільно з Українською асоціацією медичного туризму.

Організатори планують продемонструвати закордонним колегам і потенційним клієнтам медичні і рекреаційні потужності нашої країни та надати можливість українським спеціалістам ближче ознайомитися з іноземним досвідом, отримати нві знання від міжнародних експертів галузі та налагодити ділові контакти з провідними провайдерами ринку.

З свого боку, як вважає Марина Радова, начальник Управління туризму та промоцій КМДА, нам є що пропонувати пацієнтам з інших країн. Зокрема, Київ має всі передумови стати одним з помітних гравців на світовому ринку медичного туризму, бо з одного боку, київські клініки мають сучасне обладнання, висококваліфікованих лікарів, використовують європейські протоколи лікування, а з іншого, вартість лікування у нас відносно невисока. Вона також висловила впевненість у тому, що завдяки достатньому рівню розвитку медицини в окремих медичних напрямках (репродукція; клітинна терапія; офтальмологія; естетична хірургія; реабілітація; стоматологія, кардіологія), Україна має всі шанси досягти успіху в цій сфері. Вже зараз ми маємо досить широку географію в’їзного медичного туризму – до України на лікування приїжджають пацієнти з Ізраїлю, Іспанії, Італії, Бахрейну, Саудівської Аравії, Іраку, ОАЕ, Кувейту та країн Середньої Азії та Кавказу.

На Львівщині, яка також цього року прийматиме Форум, розвиток медичного та оздоровчого туризму відбувається за напрямами: санаторно-курортне лікування,  репродуктивна медицина, стоматологія, відновне лікування, хірургія вен, косметологія, естетична медицина. Наталя Табака, начальник Управління туризму та курортів Львівської ОДА, під час прес-конференції, присвяченій промоції майбутнього Форуму, повідомила також статистичні дані Львівського кластера медичного туризму щодо кількості медичних туристів (співвідношення іноземних пацієнтів та пацієнтів з інших міст України до пацієнтів з Львівщини) у клініках Львівщини:

  • репродуктивна медицина – 56 %
  • стоматологія – 32 %
  • косметологія – 38 %
  • судинна хірургія – 15 %
  • реабілітація (метод Козявкіна) – 90 %.

Отже, на переконання Віолетти Янишевської, президента Global Healthcare Travel Council та Української асоціації медичного туризму (УАМТ), наша країна має великий потенціал для розвитку в’їзного медичного туризму, тож завданням асоціації вона вважає об’єднання зусиль лідерів галузей медицини та туризму з представниками виконавчої та законодавчої гілок влади України для активної промоції України на зовнішніх ринках та розв’язання проблем, які заважають розвитку медичного туризму та збільшити потік іноземних пацієнтів та туристів, які обирають Україну для оздоровлення та лікування.

Щодо проблем, які перешкоджають сьогодні стрімкому розвиткові цього напрямку в Україні, експерти ринку, серед яких і засновник GHTC та президент Емін Чакмак (Emin Çakmak), вважають мовний бар’єр, недосконалу нормативно-правову базу (в Українському законодавстві поки відсутнє визначення поняття «медичний турим») в цій царині і візовий режим: «В Україні дуже професійні лікарі і медичні сестри, тож, провівши швидкі реформи, можна розраховувати на те, що медична галузь України стане інвестиційно привабливою і конкурентоспроможною. Десятки країн світу намагаються розвивати цю сферу послуг для збільшення надходжень до держбюджету, адже медичні туристи – найбільш прибутковий і платоспроможний клієнт».

Щодо сьогоднішнього стану справ в цьому напрямку, як наголошує Ігор Торський, віцепрезидент Української Асоціації Медичного Туризму, генеральний Секретар Global Healthcare Travel Council, чимало українських медичних закладів вже сьогодні мають технології та інновації, які зможуть привабити іноземців вибрати лікування саме в нашій країні. Натомість середній чек іноземного пацієнта в українських клініках 2019 року складав майже 2800 дол. проти  8500 дол., в Туреччині, наприклад.  Крім того, кількість людей, які виїжджають з України на лікування, поки що більш як вдвічі перевищує кількість іноземців, які їдуть на лікування до нас.

Але попри не такий стрімкий, як хотілося б розвиток медичного туризму в Україні, Ігор Торський і інші експерти вважають цей напрямок просто перспективним, а й таким, що має стати пріоритетним для економки держави. Адже медичний туризм здатен стимулювати розвиток медичної галузі в цілому, зберегти медичний кадровий потенціал, розвивати інфраструктуру та створювати нові робочі місця. Серед очікувань, чи не найбажанішою, є можливість лікуватися вдома, замість інвестувати чималі кошти у закордонні системи охорони здоров’я.

Отже, будемо сподіватися «Global Healthcare for all» – гасло цьогорічного Форуму –  наповниться новим для нас змістом.

Тетяна Стасенко, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я