Вченим вдалося омолодити стовбурові клітини мозку у гризунів

496

Науковці з Кембриджського університету на основі експерименту з гризунами довели, що старіння одного типу стовбурових клітин мозку залежить від зовнішніх умов. Для відновлення втрачених функцій, достатньо відключити рецептор на поверхні клітин.

Стовбурові клітини

Але не тільки ця хвороба чинить негативний вплив на олігодендроцити. Згідно повідомлення New Atlas, процес старіння сам собою порушує продукування нових клітин даного типу на основі стовбурових клітин-попередників. Вчені вирішили дізнатися, як працює механізм зазначеного процесу.

Досліди на щурах продемонстрували залежність функції клітин-попередників олигодендроцитів від навколишніх умов. Старіючий мозок має більш жорстку структуру, ніж молодий. Саме тому стовбурові клітини в ньому втрачають можливість диференціації.

Коли науковці пересадили клітини-попередники з мозку «літніх» щурів у мозок до більш молодих особин, то їхні функції відновились. Пересадка мозку молодих щурів до мозку старих призвела до старіння стовбурових клітин. Подальші досліди допомогли у виявленні механізму, який допомагав клітинам-попередникам реагувати на зміни навколишнього середовища.  Мембранний білок Piezo1 виявився відповідальнім за це.

Команді дослідників вдалося «обдурити» старі стовбурові клітини, коли вони видалили Piezo1 з їх поверхні. Клітини реагували так, нібито вони перебувають в молодому мозку, і повернули втрачені функції з виробництва нових олигодендроцитів. Це дослідження стане важливою часткою зусиль з пошуку терапії від розсіяного склерозу. Однак у нього є і більш фундаментальне значення. Дослідження показало, що втрата стовбуровими клітинами своїх функцій, може бути пов’язана не тільки з їх внутрішніми властивостями, але і з впливом навколишніх тканин. Це збільшує шанси на «омолодження» старіючих стовбурових клітин.

Науковці припускають, що деякі захворювання мозку можна лікувати з використанням імплантації нових стовбурових клітин.

Джерело: New Atlas

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я