Вазектомія: що потрібно знати про радикальний метод чоловічої контрацепції

2352

Турбота про запобігання небажаній вагітності у нашій країні вважається суто жіночою проблемою. За даними статистики, у 75% подружніх пар про контрацепцію дбає жінка. Тим часом, у європейських країнах і США чоловіча контрацепція популярна серед подружніх пар. Зокрема, вазектомія третя з методів запобігання після протизаплідних таблеток для жінок і використанням презервативів.

Вазектомія - переваги та недоліки

Що потрібно знати про цю операцію, а також над якими інноваційними розробками працюють сьогодні науковці розповідає доктор медичних наук, головний науковий співробітник відділу сексології і андрології, професор кафедри урології НМАПО імені П. Л. Шупика Юрій Гурженко.

Чи впливає вазектомія на статеві функції?

ГурженкоЮРІЙ ГУРЖЕНКО, доктор медичних наук, головний науковий співробітник відділу сексології і андрології, професор кафедри урології НМАПО імені П. Л. Шупика

Вазектомія – малотравматична операція, під час якої перетинаються сім’явивідні протоки, відтак сперматозоїди не можуть проникнути у сім’яну рідину, що гарантує практично абсолютний захист від небажаної вагітності. При цьому статеві функції залишаються незмінними. Процедура не впливає і на вироблення гормонів, але чоловік стає безплідним.

Операція виконується тільки у стаціонарі лікарем відповідної кваліфікації під місцевою анестезією протягом 30 хвилин. Існує два варіанти вазектомії. Традиційний спосіб – пошарове розсічення шкіри і оболонок яєчка для виведення в рану сім’явиносних проток і перетин їх. Післяопераційні ускладнення клінічно не виражені (не більше 1,5% операцій). «Безскальпельний» спосіб – вивільнення сім’явиносних проток за допомогою розсування шкіри тупим шляхом. При такій операції зменшується ймовірність розвитку ускладнень.

Після оперативного втручання рекомендується починати сексуальне життя не раніше, ніж через тиждень Протягом чотирнадцяти днів уникати фізичних навантажень.

Вазектомія вважається ефективною при відсутності сперматозоїдів після операції у двох мікроскопічних дослідженнях еякуляту не менше, ніж через 3 місяці після процедури. До проведення контрольного дослідження повинно відбутися не менше 15 еякуляцій. Тестування потрібно повторити 2-3 рази після процедури. Протягом цього часу пара повинна застосовувати інші методи контрацепції.

Вазектомія: показання, протипоказання, необхідні обстеження

Для проведення маніпуляції в Україні немає суттєвих протипоказань чи заборон. Саме тому у нас досить активно розвивається так званий медичний туризм: до наших фахівців звертаються ті, хто хоче оминути діючі закони щодо вазектомії у своїх країнах. Приміром, у Білорусі чоловік може зробити вазектомію після 35 років, і у разі, якщо у нього вже є двоє і більше дітей. А у країнах Європи така процедура коштує значно дорожче.

Відносним протипоказанням для проведення вазектомії може бути вік до 30-ти років і відсутність дітей. Тимчасово чоловік може отримати відмову також у випадку виявлення анемії, хвороб, що передаються статевим шляхом, пахово-калиткової грижі, а також у разі нестабільного психоемоційного стану.

Медичною підставою для проведення вазектомії може бути психічне (поза фазою загострення) або спадкове захворювання. Також показаннями служать: небажання подружжя мати дітей з соціальних або медичних (з боку дружини) причин і непереносимість інших методів контрацепції.

Інформовану згоду від пацієнта потрібно обов’язково отримати до проведення маніпуляції.

Перед проведенням вазектомії чоловікові необхідно пройти комплексне обстеження, яке включає:

  • біохімічний аналіз крові;
  • аналіз сечі;
  • тест на сифіліс, СНІД, гепатити В і С;
  • консультацію психолога, андролога і уролога.

Переваги і недоліки найбільш надійного методу чоловічої контрацепції

Щодо переваг вазектомії, то їх чимало, і вони досить суттєві.

  • Ефективність навіть за найбільш суворим оцінками становить не менше 99,85%. При використанні цього методу необхідність в інших способах контрацепції відпадає.
  • Не впливає на чоловіче лібідо, оскільки запобігає тільки викиду сперми під час еякуляції.
  • Вазектомія є відносно простою маніпуляцією з точки зору хірургії. Вся процедура займає не більше півгодини. Не має довгострокових побічних ефектів.

Втім, не все так однозначно. Є у цього методу і очевидні мінуси.

  • Вазектомія, на відміну від презервативів, не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом, тому навіть після проведення цієї процедури чоловікам рекомендується використовувати презервативи при статевих контактах з новими чи випадковими партнерами.
  • Відновити фертильність після проведення такої маніпуляції практично неможливо. Хоча у деяких випадках чоловіки погоджуються на операцію, незважаючи на те, що таке втручання з відновлення репродукції складне, тривале і дороге, а от результативність вкрай низька. Статистика з цього питання варіюється через небажання чоловіків надавати інформацію про себе.

Що чекає чоловіків найближчим часом

Чоловіча контрацепція менш різноманітна, ніж жіноча, оскільки вимагає більш складної розробки. У цьому питанні є і певне комерційне підґрунтя. Розробники не надто зацікавлені у такій продукції, адже суми, які витрачаються на створення препаратів, колосальні, а зацікавленість і прихильність їх застосовувати у чоловіків не надто висока. Втім, останнім часом все більше сучасних представників сильної статі готові розділити відповідальність у питанні попередження небажаної вагітності: вісім з десяти молодих людей вказують, що застосовувати методи контрацепції повинні як чоловіки, так і жінки. Тож вчені не припиняють працювати над розробкою ефективного, безпечного і надійного методу контрацепції для чоловіків. Найбільш активно ведуться роботи у кількох напрямках.

  1. Протизаплідні вакцини. Препарати, які можуть вплинути на гормон ФСГ у чоловіків і ХГЧ у жінок. Дія вакцини повинно зберігатися протягом року.
  2. Новий варіант вазектомії. Замість перерізання сім’явивідних проток працюють над розробкою полімеру, який за бажанням можна буде прибрати. Ще одну цікаву заміну вазектомії розробляють у Німеччині. Пацієнту також роблять операцію на сім’явивідних протоках, але в даному випадку в них імплантують клапани з антиалергенного матеріалу. На клапанах кріпляться мікроскопічні перемикачі. Хочеш розмножуватися – включаєш, бажаєш притримати свої гени при собі – вимикаєш. Кнопки намацуються крізь мошонку.
  3. Удосконалений презерватив. Презерватив все ще залишається одним з найнадійніших способів запобігання вагітності і ЗПСШ. Але багато чоловіків скаржаться на зниження яскравості відчуттів при сексі. Тому вчені вирішили винайти кондом з гідрогелю. При дивовижній щільності він максимально наближає тактильні відчуття до ефекту голої шкіри.
  4. Таблетки для зупинки сім’явиверження. Препарати зможуть блокувати випуск сперми, але при цьому чоловік буде відчувати оргазм. Таблетки не містять гормонів, попереджають вагітність партнерки на 100 відсотків, не викликають звикання, не мають накопичувального ефекту, і навіть сприяють посиленню лібідо.

Антоніна ЛІВАНДОВСЬКА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я