В Японії вперше пересадили людині рогівку вирощену із стовбурових клітин

507

Трансплантація пройшла вдало, жінку через місяць після операції виписали з лікарні. Її зір суттєво покращився.

Японські лікарі з університету в Осаці вперше у світі пересадили вирощену зі стовбурових клітин рогівку ока пацієнтці. Причому стовбурові клітини, з яких виростили захисний шар ока, також виявились до певної міри «штучними». Їх генетично перепрограмували з клітин сполучної тканини.

Рогівкою називають прозору оболонку ока, що оберігає його від зовнішніх впливів. Якщо вона здорова,  вона має здатність до регенерації. Але під час деяких захворювань та від травм цей процес може порушитись. У таких випадках офтальмологам доводиться вдаватись до трансплантації.

Це сьогодні вже не така й складна операція, задля якої використовуються донорські рогівки померлих людей. Але донорів, як правило, не вистачає. Лише у Японії у черзі на операцію знаходиться більше півтори тисячі чоловік. Але навіть наявність донора не гарантує, що операція пройде без ускладнень і імунна система реципієнта не відторгне трансплантовану рогівку.

Дослідники з Університету в Осаці придумали використовувати для вирощування штучної рогівки індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS). Цю назву мають «дорослі» клітини сполучної тканини, що на генному рівні “перепрограмували” у стовбурові.

У березні клінічні дослідження цього методу на 4 дорослих пацієнтах дістали схвалення Міністерства охорони здоров’я Японії. І ось наприкінці липня відбулася перша трансплантація. Пацієнтка у віці 40 років хворіла на ретикулярну дисгенезію рогівкового епітелію у лівому оці. Це загрожувало їй сліпотою. Операція з пересадки рогівки закінчилась вдало, і жінка вже вдома. Вона каже, що її зір зір суттєво поліпшився. Дослідники обіцяють у цьому році здійснити другу заплановану пересадку.

Джерело: Interesting Engineering

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я