В Україні почнуть досліджувати нові штами коронавірусу: коли відбудеться перше секвенування та звідки візьмуть зразки?

148

До сьогодні Україна була єдиною країною в Європі, яка не спроможна сама визначати штами вірусу. З початку пандемії зразки двічі відправлялися в лабораторії ВООЗ, проте результат отримали поки один раз. Зрозуміло, що цього вкрай недостатньо, адже вірус мутує , тому не зрозуміло, які саме штами циркулюють країною. Наступного тижня Україна очікує на результати щодо матеріалу, відібраного в грудні-січні.

В Україні почнуть досліджувати нові штами коронавірусу: коли відбудеться перше секвенування та звідки візьмуть зразки?

Від початку пандемії у світі зафіксовано десятки тисяч різних варіантів SARS-CoV-2. Найповніша відкрита база даних — у Національного центру біотехнологічної інформації (США), де містяться геноми вже понад 38000 SARS-CoV-2 з усього світу. “Проте в ній немає жодного українського зразка”, — відзначили днями науковці Інституту молекулярної біології і генетики НАН. І це при тому, що необхідне обладнання для цього в Інституті є, про що і заявили на Facebook працівники наукового закладу.

“Проблема полягає не так у складності технології, як в організації процесу. Адже у справі вивчення мутацій потрібні різнопрофільні спеціалісти, які розосереджені по різних інстанціях, міністерствах та академіях. Так, наш Інститут перебуває в системі Національної академії наук України; Центр громадського здоров’я та лікарні, де можна зібрати зразки для аналізу, — у системі МОЗ, а Інститут епідеміології та вірусології ім. Громашевського, який має дозвіл працювати з вірусами, — у системі Національної академії медичних наук, — прокоментував ситуацію директор Інститут молекулярної біології і генетики, академік Михайло Тукало. — Якщо держава зацікавлена у налагоджені та проведенні таких досліджень на постійній основі, варто під прапором державної програми зібрати спеціалістів з різних відомств та забезпечити необхідне фінансування”.

Зрештою, питання вирішилося, і головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив в програмі “Свобода слова Савіка Шустера”, що з понеділка 22 лютого Україна розпочинає самостійне секвенування геному. Першими візьмуть в роботу зразки з Івано-Франківської області, де коронавірус лютує найбільше.”У вихідні, після поїздки до Івано-Франківської області, нам привезуть як мінімум 48 зразків біологічного матеріалу, відібраних від тяжких хворих, які перебувають зараз в лікарні, і з понеділка ми розпочнемо секвенування нашими вітчизняними лабораторіями. Результати будуть, ну, 3-4 дні після запуску самого процесу”, — розповів Ляшко. 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я