В Україні набирає обертів підготовка медиків–волонтерів для роботи в огнищах зараження COVID-19

1647

Італія та Іспанія, досвід яких в подоланні епідемії став сумним уроком для багатьох країн, ще на самому початку відчули нестачу медиків. Адже багато з них першими стали жертвами коронавірусу. Аби врятувати системи охорони здоров`я від колапсу під час пандемії, ВООЗ закликала залучати до роботи у вогнищах зараження студентів-медиків в якості волонтерів. Україна також взяла цей досвід на озброєння.

Студенти-медики

Ще минулого тижня адміністрація Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського виступила з ініціативою оголосити набір у волонтерські дружини студентів-медиків старших курсів медичного факультету, а також лікарів-інтернів у зв’язку із загостренням епідемічної ситуації в Україні та на випадок масового ушпиталення хворих на СOVID-19 в лікувальні заклади м. Тернополя. Підготовка волонтерів проводиться за участі фахівців кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами ТНМУ.

Олег ІВАХІВ, відповідальний за підготовку волонтерської дружини, доцент ТНМУ
– Днями МОЗ України офіційно закликало студентів-медиків та лікарів, що не працюють, до волонтерської діяльності, – каже відповідальний за підготовку волонтерської дружини, доцент ТНМУ Олег Івахів. –– На веб-порталі університету наразі розміщено посилання на ”Анкету волонтера”, яку пропонує МОЗ України, отож всі бажаючі студенти ТНМУ можуть зареєструватися й в загальнодержавній базі даних. Якщо виникне потреба, то й місцеві лікарні зможуть нею скористатися. Наразі формуємо списки студентів-волонтерів і вже маємо перших бажаючих.

Майбутні добровільні помічники-медики знайомляться з наказом МОЗ України від 13 березня 2020 року № 663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID-19». Вивчають також інформаційні матеріали Всесвітньої організації охорони здоров’я та досвід інших країн щодо надання медичної допомоги хворим на нову коронавірусну інфекцію.  Волонтерів, як це й рекомендує ВООЗ, будуть скеровувати для роботи за наступними напрямами: допомога лікарям у стаціонарних відділеннях, медикам первинної ланки, а також працівникам екстреної медицини,– повідомляє Олег Івахів. –Студентам-волонтерам повинні забезпечити належні умови праці та засоби індивідуального захисту, щоб вберегти від інфікування. І зробити це має той медичний заклад, де працюватиме волонтер. Наша ж функція – навчити волонтерів їх правильно використовувати. У Тернополі введено стан надзвичайної ситуації, тож ми проводимо ці навчання дистанційно, з дзалученням інтернет-ресурсів . Якщо ж ситуація щодо коронавірусної інфекції погіршиться, і допомога волонтерів стане необхідною, то ми проведемо заняття наживо. Університет має засоби індивідуального захисту – спеціальні захисні комбінезони, шапочка, маски, окуляри, рукавички, тож практичні навички опанують швидко.

Зі студентами підтримується щоденна он-лайн комунікація. Скажімо, днями їм надіслали статистичні дані про смертність від коронавірусної інфекції в Італії серед різних вікових груп, – розповідає Олег Івахів. – Зокрема, детальний аналіз ситуації з огляду на віковий статус тих людей, де спостерігається найвищий відсоток летальності. Це дуже важливий месидж для майбутніх волонтерів, які працюватимуть у зоні зараження. Вони повинні знати, хто найбільше потребує підвищеної уваги, бо доволі часто коронавірусна інфекція має блискавичний перебіг. Це ті критерії, які визначають першочерговість надання меддопомоги.

Волонтерська діяльність у цій непростій боротьбі з коронавірусом передусім доброчинний проект, але вона може стати й доброю школою, здобуттям першого професійного досвіду для тих, хто в майбутньому має намір пов’язати свій професійний шлях з лікуванням інфекційних хворих.

Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я