В ЕСОЗ не відображатимуться чутливі діагнози пацієнтів – потрібен окремий запит

289

Пацієнти, їхні родичі та навіть деякі психіатри занепокоєні, чи не буде доступу до даних пацієнтів з розладами психіки та поведінки в ЕСОЗ, куди заходять всі лікарі. Директор Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ Дмитро Черниш в інтерв’ю «Вашому здоров’ю» запевнив, що такі побоювання безпідставні. Психіатрична служба - фінансуванняЧиновник повідомив, що паралельно з функціоналом плану лікування такого пацієнта, на підставі якого лікар-психіатр виписує рецепт на «Доступні ліки», в ЕСОЗ реалізовано інший функціонал, який дає змогу працювати з особливо чутливими даними. До таких належить інформація про розлади психіки та поведінки, а також про наявність у пацієнта ВІЛ/СНІДу», – сказав чиновник.

Згідно із законами про психіатричну допомогу та соціальний захист людей, які живуть із ВІЛ, такі дані можуть обробляти лише профільні спеціалісти, а також ті лікарі, яким пацієнт чи його законний представник надав безпосередню згоду (не за замовчуванням).

Тож, по-перше, створювати медичні записи про діагнози психіатричних захворювань може винятково лікар цієї спеціальності (психіатр або психіатр дитячий). По-друге, в ЕСОЗ встановлене відповідне обмеження для лікарів інших фахів, які просто фізично не можуть внести й закодувати в системі такий діагноз. Раніше таких кодів не було, нині розроблений спеціальний модуль роботи зі згаданими даними. Система перевіряє спеціальність лікаря. Якщо це психіатр, вона дозволяє йому встановлювати відповідні діагнози й на їх основі створювати плани лікування, виписувати рецепти. Тобто такий лікар з точки зору системи вважається автором запису, і тільки він завжди матиме доступ до створених ним даних. Решта лікарів, які входять у систему, навіть не здогадуватимуться про існування таких записів (бо це теж певною мірою розголошення інформації про наявність у пацієнта чутливого діагнозу, не важливо якого). Якщо фахівець, який є автором запису, пішов у відпустку, захворів чи звільнився, тоді доступ до чутливих даних має отримати інший лікар такої самої спеціальності (не обов’язково того закладу, де працював попередній).

Однак для цього він має отримати доступ до них, взявши письмову згоду у пацієнта чи його законного представника, оформити відповідний запит у системі, який вони повинні підтвердити. Запити на доступ до групи психіатричних захворювань й до ВІЛ/СНІДу оформлюються окремо (навіть якщо лікар планує працювати з обома видами даних). Отриманий у такий спосіб доступ чинний упродовж місяця — це визначено нормативною базою. Якщо лікарю й надалі доведеться підміняти колегу, він має подати новий запит.

Читайте повну версію інтерв’ю Які лікарі працюватимуть з чутливими діагнозами в розширеній програмі реімбурсації і що вони повинні врахувати.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я