Уся наша система охорони здоров’я живе за подвійною мораллю

2277

Медична реформа, що відбувається в Україні, усе більше скидається на загадковий діаг­ноз з несприятливим прогнозом. Чиновники обіцяють: усе буде добре, причому настільки добре, що кожна людина, яка вміє рахувати принаймні в межах сотні, розуміє, це не зов­сім правда. А лікарі, котрі протягом певного часу не отримують навіть своєї «смішної до сліз» зарплатні, впевнені: ці обіцянки такими й залишаться.

Сергій Бакшеєв, завідувач жіночої консультації, лікар акушер-гінеколог Київського міського пологового будинку №3
На моє переконання, ми мали (і поки ще маємо) одну з кращих, враховуючи наш економічний стан, систем охорони здоров’я, які взагалі існують у світі. Кожен «реформатор», котрий прийшов до влади після Майдану (а треба визнати, що більшість із них сіли у свої крісла саме завдяки тим подіям), починає під прикриттям реформування щось фрагментарно ламати. Більше того, ті люди, які наразі очолюють Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я, — «герої Майдану». Але їх політика щодо змін у медичній сфері суперечить принципам, про які вони розповідали з майданівської сцени. Уся наша система охорони здоров’я живе за подвійною мораллю. Звідусіль лунає: «Безкош­товної медицини немає. Усі медичні послуги платні, а гроші йдуть у кишеню лікарю». Але це брехня. Ми, лікарі, безкоштовно ведемо прийом та надаємо медичну допомогу, зокрема ургентно. Прикладом цього є випадок, який нещодавно трапився в нашому пологовому будинку. Жінка знепритомніла на базарі, розташованому неподалік, і її привезли до нас. Виявилося, що в бідолашної, яку побив чоловік, розрив селезінки. Пацієнтку негайно підняли до операційної, де на неї вже чекали хірурги, й прооперували, врятувавши таким чином життя. Так, безкоштовно людину обс­лу­говуватиме, можливо, не провідний лікар відділення, й умови перебування будуть не найкращі, але послугу їй, звичайно, нададуть. Якщо в родини є якісь мінімальні кошти, то вона може дозволити собі вибір лікаря, деякі додаткові обстеження та палату з певним рівнем комфорту.

Візьмімо акушерство та гінекологію: держава забезпечує мінімальний пакет досліджень. Ніхто з вагітних не платить за аналізи крові, дослідження на ВІЛ-інфекцію чи сифіліс, цитологічний аналіз тощо. Але, наприклад, за проведення аналізів на TORCH-інфекції треба платити.

Коли ж родина заможна, то вона може дозволити собі в нашій системі охорони здоров’я такий рівень медичних послуг, який не завжди отримає в закордонних клініках. Жінки, які раніше прагнули народжували в європейських країнах з огляду на значно кращі умови, тепер народжують в Україні. Тому казати, що у віт­чизняній системі охорони здоров’я все погано, означає — брехати.

Я тривалий час розмірковував, навіщо створено таку хитку ситуацію, і дійшов висновку: цю концепцію розроблено під певний запит. Здається, що люди, які обіймають відповідальні посади в Міністерстві охорони здоров’я, дуже далекі від реалій української медицини. Варто сказати, що фундаментальна школа організації системи охорони здоров’я була розроблена ще за радянських часів саме в Україні. Ми мали найсильнішу кафед­ру серед усіх радянських республік, де давали ґрунтовні знання щодо відмінностей і ефективності різних моделей, зокрема з огляду на економічну складову. Ця кафедра досі існує при НМАПО ім. П. Л. Шупика.

Ще одне фундаментальне поняття в системі охорони здоров’я має назву «Управлінське рішення». Жодна особа при владі, яка за останнє десятиліття реорганізовувала систему, не понесла покарання за неправильно прийняте рішення! Ці люди чудово розуміють — вони ні за що не відповідають. Це гра, умови якої щоразу змінюються під чиїмось керівництвом. Скажіть, а чому ми вирішили вносити саме ці зміни та наслідувати саме таку модель охорони здоров’я? Коли і де проводилися відкриті дискусії серед лікарів щодо цього? Хто нам узагалі розповів, що змінюють і навіщо? Насправді, реформи, запропоновані владою, — це окреме рішення, прийняте командою, яка розуміє, що жодним чином не відповідатиме, коли ці зміни призведуть до чергового колапсу.

З іншого боку: як ми можемо виконувати накази в. о. Міністра, яка сама порушує закон, маючи подвійне громадянство? Звичайно, лікарів це обурює, бо це така сама подвійна мораль, як і безкоштовна медицина. Більше того, завуальована брехня скрізь, наприклад, фраза «Гроші ходитимуть за пацієнтом» — зомбуючий лозунг, суті якого ніхто не розуміє.

Це гарно звучить, особливо, коли доповнюється обіцянками, що сільський лікар отримуватиме 26 тис. грн на місяць. А який механізм реалізації цих обіцянок? Може, один отримуватиме 26 тис., а його сусід-медик, приміром, 25 з половиною? Куди надходитимуть ці гроші, й де гарантія, що місцеві громади насправді не підпорядковуватимуться столиці, створивши просто розрізнену форму управління? Немає жодного логічно обумовленого ланцюга змін, які пропонуються згори. Є лише вирвані з контексту факти та гучні лозунги.

Наприклад, у певних наказах уже прописано: сімейний лікар може вести неускладнену вагітність. А що ми розуміємо під цим терміном, коли кожна вагітна в певний період може поповнити групу ризику і вимагатиме ретельного медичного контролю? Більше того, завдяки цій «реорганізації» сімейної медицини ми втрачаємо психіатрію — сімейний лікар за визначенням не може надавати такі послуги. Тобто із «сімейників» роблять таких собі диспетчерів: пацієнтів, у яких є гроші, вони за «вдячність» направлятимуть до певного вузького спеціаліста (але ж так було й буде завжди), а інших ганятимуть по колу між своїм кабінетом та лабораторією… Якщо «гроші ходитимуть за пацієнтом», то хто мені заважатиме вик­ликати його на огляд кілька разів поспіль? Я неодноразово порушував питання: «Як розподілятимуться фінанси?» перед сильними світу цього. І завжди у відповідь чув одне й те саме: ми маємо прийняти закон, а далі за справу візьметься міністерство фінансів, яке й розподілить грошові потоки.

Нещодавно мене запросили в ролі експерта на телевізійне шоу «Народ проти», де обговорювали саме ці питання. Там, у прямому ефірі оприлюднили суми, які іноземні компанії перераховують співробітникам МОЗ. Виявилося, що деякі з них оформлені приватними підприємцями і надають консультативні послуги. Чи можлива така ситуація в європейській країні? Що це: гранти чи завуальоване втручання в реформування української медицини? Але ж механізм надходження грантових коштів зовсім інший… Знову подвійна мораль! Узагалі, мене дивує, як можна було починати реформування медичної системи, не маючи об’єктивної статистики? Досі у статистичний відділ подаються паперові картки, а інформацію в них від руки вносить лікар! А якщо він помилився, забув чи вирішив щось приховати? На сьогодні не ведеться облік великої кількості захворювань. Деякі патології є в нозологіях суміжних спеціальностей, але їх немає, приміром, у гінекології. Дерматологи збирають статистичні дані з мікоуреаплазми, а гінекологи — ні. Реальної картини немає. Жодна реформа у ХХІ столітті в країні, яка прагне до ЄС, не проводиться без загальної системи обробки медичних даних!

І, мабуть, найважливіший момент: реорганізація системи охорони здоров’я в країні, що розвивається, та в державі, яка перебуває у стані війни, — принципово різні речі! Тобто наша система мусить реорганізовуватися з урахуванням воєнного часу. Як гроші можуть йти за пацієнтом на полі бою чи під час тер­актів? Але систему реформують, отже, про воєнний стан нам брешуть? Ефективну реформу неможливо здійснити старими руками. Ліквідація інституту голов­них спеціалістів насправді не сприяла досягненню прогресу у жодній спеціалізації. Ці фахівці формально пішли з Міністерства, але залишилися на місцях і продовжують грати першу скрипку у складі профільних асоціацій. Людина, яка протрималася на посаді при кількох Міністрах охорони здоров’я, й надалі робитиме те, що потрібно комусь. Ефективний процес вимагає жорстких мір.

На закінчення підсумую: більшість українських лікарів не вірять ані реформаторам, ані системі. Щодня ми своєю рутинною працею доводимо: стара система жива й досі «дихає». Але нам хотілося б отримати чесні відповіді на елементарні питання. Можливо, тоді й у нас довіри побільшає?

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я