Уляна Супрун написала відкритого листа Максиму Степанову через зміни у медреформі

929

Колишня в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун звернулася до діючого голови МОЗ Максима Степанов з відкритим листом, через зміни у медичній реформі та підвищення зарплат медиків.

Уляна Супрун

Пані Супрун прокоментувала слова пана Степанова про необхідність підвищення зарплат медикам вторинної та третинної ланки медичної допомоги на 50%. На ці потреби в Уряді планують знайти та виділити 11 млрд гривень. Пані Супрун вважає, що це зробити не вдастся та пропонує свій варіант виходу з ситуації.

Вона відзначає, що аби підвищити зарплату медикам на 50% необхідно збільшити бюджет на охорону здоров’я до 96 млрд гривень, без індексації на інфляцію. Такий крок не змінить самої системи охорони здоров’я, а лише “вгамує біль” медиків, що постійно недоотримують гроші внаслідок неоптимізованності системи охорони здоров’я.

Супрун також зазначає, що внаслідок кризи видатки з держбюджету на наступний рік будуть зменшуватись, тому додаткових грошей на медицину МОЗ просто не отримає, а обіцянки підвищення зарплат медикам обернуться розчаруванням.

Уляна Супрун пропонує свій варіант змін, що дозволять підняти рівень зарплат медиків вторинки і третинки і не розвалити бюджет.

За думкою пані Супрун, доцільно було б створити цільову субсидію для влади на місцях, що допоможе регіонам реорганізувати медзаклади, що не підготовлені до реформи та нових реалій. Кошти необхідно використати саме для таких закладів, що зазанали фінансових проблем з початком нового етапу реформи та введенням нового механізму фінансування. На думку Супрун це в першу чергу заклади протитуберкульозної служби, психіатричні заклади, однопрофільні лікарні (шкірно-венерологічні, ендокринні, інфекційні), малопотужні багатопрофільні лікарні тощо.

В рамках реорганізації проблемні медзаклади пропонується об’єднати з успішними. В такому разі, вважає екс-міністерка, не буде потреби закривати лікарні чи масово звільняти медиків. 

Лікарі та персонал перейдуть працювати під керівництво головних лікарів потужних багатопрофільних медзакладів, таким чином можна запобігти масовим звільненям та скороченням персоналу. Однак, при об’єднанні слід звільнити головних лікарів тих установ, що виявились не готовими до реформи.

На думку Супрун, саме вони винні у тому, що більше 300 лікарень в Україні виявилися не підготовленими до початку реформи та роботи в нових умовах.

Також можуть піти ті лікарі, що не захочуть переводитись на нові місця, за оцінками пані Супрун це здебільшого пенсіонери, їх може бути приблизно 20-30% від загальної кількості персоналу. В такому разі, медикам, що вирішать піти на пенсію слід разово виплатити певну компенсацію за рахунок урядової субсидії.

Як йдеться у листі, цей механізм давно відпрацьований тими областями, де до реформи активно готувались.

За оцінками Уляни Супрун, такі кроки вже до кінця року дозволять об’єднати проблемні заклади з успішними під керівництвом вправних та добросовісних головних лікарів.

Це збереже робочі місця та допоможе лікарням надавати “економічно ефективний об’єм послуг”, аби заклади могли власноруч заробляти гроші, що надаватимуться за новою моделлю від НСЗУ. 

Повний текст звернення доступний на facebook-сторінці Уляни Супрун.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я