УКРАЇНСЬКА МЕДИЦИНА 2012

1483

НОВА ЯКІСТЬ ОХОРОНИ МАТЕРИНСТВА І ДИТИНСТВА

Протягом 2012 року в Україні відкрито 7 перинатальних центрів ІІІ рівня: у Кіровоградській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській областях, м. Києві та АР Крим. Ще один центр, у Полтавській області, введено в експлуатацію. Тож реалізація Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства», який передбачає відкриття 27 перинатальних центрів у всіх регіонах України, набрала стрімких обертів.

Більше того, сьогодні вітчизняні фахівці й міжнародні експерти вже говорять про перші успіхи Проекту: збільшився показник виживаності новонароджених із критично низькою масою тіла, чітко визначено маршрут вагітних із високим перинатальним ризиком, впроваджено систему телемедичних консультацій, налагоджено процес безперервного підвищення кваліфікації медичних кадрів. Впровадження сучасних перинатальних технологій сприяло тому, що за останні роки вдвічі зменшилася кількість ускладнень у роділь, і в 16 разів — кількість застосованих під час пологів ліків. Майже вдвічі знизилася захворюваність новонароджених. Вперше за роки незалежності українські лікарі і медсестри перинатальних центрів отримали можливість безплатного стажування в найкращих клініках Німеччини, Австрії. З такими ж пропозиціями виступили відомі клініки США.


ПЕТ ДЛЯ РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ РАКУ

У жовтні на базі Київської міської онкологічної лікарні відкрився перший та єдиний в Україні Центр ядерної медицини (з використанням ПЕТ-технологій) для ранньої діагностики і лікування онкологічних захворювань. Позитронно-емісійна томографія є перспективним напрямком у лікуванні онкозахворювань завдяки їх ранньому виявленню — прогнозується зменшення смертності хворих на рак майже на 20%. Співробітники, які працюватимуть у Центрі ядерної медицини, пройшли навчання у спеціальному підготовчому Центрі для спеціалістів, які працюють у сфері ядерної медицини. Австрійські фахівці високо оцінили професійний рівень співробітників Київської онкологічної лікарні і визнали їх готовими до роботи з такими складними пристроями, як ПЕТ/КТ-сканери, лінійні прискорювачі, циклонний радіохімічний комплекс та ін.


НОВІТНЄ СТЕНТУВАННЯ КИЇВСЬКИХ КАРДІОХІРУРГІВ

7 листопада 2012 року в стінах Київського Муніципального Центру Серця вперше в СНД провели стентування за допомогою стента з біологічних тканин. Ноу-хау київських кардіо­хірургів стало можливим завдяки Біоваскулярному Скаффолду — стенту, визнаному Волл Стріт Журналом кращим медичним винаходом 2011 року (Medical Devices category in the 2011 Wall Street Journal Technology Innovation Awards). Операцію проводили за допомогою ангіографічної установки — під безперервним рентген-контролем не більш ніж 10 хвилин. Через прокол у стегновій артерії в судину ввели катетер із балоном і стентом усередині. Хворий був у свідомості, знеболювання проводилося тільки в місці проколу. Методологічно операція не відрізнялася від встановлення металевого стента. Її унікальність — у структурі стентів біологічної природи, які незабаром почнуть розсмоктуватися і вже через рік у судинах пацієнтів не залишиться від них і сліду. Щодо властивості утримувати стінки судини від звуження, стент, що розсмоктується, не відрізняється від металевого. Стент біологічної природи «працюватиме» 5-6 років (за гарантією виробника). Крім того, дослідження, проведені в США, показали, що 2-3 роки поспіль на місці стента звуження не виникає. Потім, як правило, рестеноз поновлюється і пацієнтові потрібно або повторне стентування, або шунтування. Однак на місці, де стояв стент, що розсмоктується, це зробити буде не складно.


ВІРТУОЗНІСТЬ ХАРКІВСЬКИХ УРОЛОГІВ

У Харківському обласному клінічному центрі урології та нефрології ім. В.Шаповала вперше в Україні провели унікальну операцію з видалення пухлини на єдиній нирці з автотрансплантацією. У 61-річної пацієнтки 7 років тому вже було видалено ліву нирку із пухлиною. Згодом пухлина утворилася і на правій нирці і мала надзвичайно несприятливе розташування. Операцію проводили у три етапи. На першому застосували технологію видалення, обробки та «холодової» консервації для трансплантації нирки. На другому — на іншому столі анатомували орган, видалили пухлину і ділянки можливої інвазії. І в останню чергу трансплантували власний орган хворій. Дане хірургічне втручання є одним із найскладніших у сучасній світовій онкологічній хірургії і потребує спеціальних технологій, обладнання та спільної участі урологів, хірургів і трансплантологів. Наразі у світі проведено лише кілька таких операцій — в США і Німеччині.


ЕКСТРЕНА ДОПОМОГА: ШВИДКО І ЯКІСНО

У 2012 році в Україні було прийнято Закон «Про екстрену медичну допомогу», який набирає чинності з 1 січня 2013 року. Закон передбачає створення Єдиної системи екстреної медичної допомоги, в рамках якої шляхом реорганізації та об’єднання всіх існуючих підрозділів служб ШМД, медицини катастроф і санітарної авіації створюється єдина потужна оперативно-диспетчерська служба. На підтримку цього напрямку діяльності служби МОЗ України видало наказ про затвердження плану заходів із реалізації Національного проекту «Вчасна допомога» — створення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб із використанням сучасних GPS-технологій з метою оперативного забезпечення і чіткого контролю вчасного приїзду «швидкої». У 2012 році Кабінет Міністрів прийняв відповідну постанову, якою визначено нові нормативи прибуття бригад екстреної медичної допомоги: у містах — 10 хв, у сільській місцевості —20 хв. Запропонована модель із цього року вже апробується у пілотних регіонах. Тому 24 жовтня Міністерство охорони здоров’я України завершило поставки у пілотні регіони автомобілів швидкої медичної допомоги — реанімобілів типу С (на базі FORD TRANSIT). Їхнє облаштування дозволяє надавати хворому всю необхідну реанімаційну допомогу прямо на місці події. Усі автомобілі відповідають Національному стандарту України. Протягом 2013 року буде реорганізовано систему екстреної медичної допомоги на всій території України. 


ДЕРЖАВА ПЛАТИТЬ ЗА ПАЦІЄНТА

Із 1 червня 2012 року в Україні розпочато реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою шляхом встановлення граничного рівня оптово-відпускних цін на такі засоби з використанням механізму визначення референтних цін (перший етап) та відпрацювання механізму часткового відшкодування їх вартості за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (другий етап). Під час реалізації першого етапу проекту МОЗ України визначило референтні ціни та встановило граничні рівні оптово-відпускних цін на 247 торговельних назв лікарських засобів проти гіпертонії, внаслідок чого їх вартість було знижено в середньому на 20% (від 15% до 25%), залежно від діючої речовини препарату. Нині в усіх регіонах країни уже реалізується механізм реімбурсації, який поширюється на генеричні ЛЗ (7 міжнародних непатентованих назв ЛЗ — еналаприл, лізиноприл, бісопролол,
метопролол, небіволол, амлодипін, ніфедипін). Для здійснення відшкодування цього року було передбачено субвенцію з державного бюджету в розмірі 40 млн гривень. Головним розпорядником субвенції є Міністерство охорони здоров’я України.
Для успішного втілення проекту МОЗ України розробило чіткі методичні рекомендації для лікарів щодо правил виписування рецептів на такі лікарські засоби. Держлікслужба України розробила спеціальні рекомендації також для провізорів та фармацевтів. Механізм надання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості ліків для гіпертоніків визначено окремою постановою Кабінету Міністрів України. Пілотний проект — лише перший крок України до міжнародної практики регулювання цін на ЛЗ та відшкодування їх вартості. Після отримання результатів моніторингу ефективності пілотних проектів цю практику буде розповсюджено на інші групи препаратів критичного соціального значення.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я