Тетяна Бахтеєва вважає, що введення ПДВ на імпорт ліків не підвищить їх ціну

1386

Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва вважає, що введення ПДВ у 7% на імпорт ліків дозволить щорічно залучати до бюджету близько 2,5 млрд грн, а також створить умови для добросовісної конкуренції для імпортерів і вітчизняних виробників ліків.

Як повідомляє прес-служба народного депутата України, Тетяна Бахтеєва зазначила, що парламентарії зареєстрували законопроект про введення ставки ПДВ на рівні 7% на операції з постачання та імпорту лікарських засобів і виробів медичного призначення: «Перш ніж виступити з такою пропозицією, протягом більш як два роки вивчався досвід європейських країн, аналізувалися можливості введення ПДВ на імпорт ліків в Україні і передбачувані наслідки такого кроку. Майже в усіх країнах Європи практика оподаткування ПДВ поширюється на фармацевтичні препарати та вироби медичного призначення. Так, ставка цього податку на операції з поставки фармацевтичних препаратів становить: у Польщі — 7%, у Румунії — 9%, у Росії, Латвії, Італії, Словаччині, Чехії — 10%, у Німеччині — 19%, у Болгарії — 20%, у Данії та Норвегії — 25%», — повідомила Тетяна Бахтеєва.

Крім того, зазначила вона, в країнах-членах ЄС має місце тенденція до поступового підвищення стандартної ставки ПДВ.

«Парадоксальність ситуації полягає в тому, що ми за відсутності ПДВ на ліки маємо ціни вищі, ніж у тих країнах, де ПДВ становить 25%. Наприклад, ціна на препарат для лікування ішемічного інсульту «Церегін®» в Україні за упаковку — 111 грн, у Росії цей же препарат коштує 14,5 грн, а в Білорусі — 10,88 грн. Різниця цін на деякі ліки на внутрішніх ринках України та Білорусі становить до десяти разів!» — заявила народний депутат. Вона звернула увагу, що те ж саме відбувається і з препаратами, які вже є на ринку України. Наприклад, препарат «Верошпірон®» оптовими компаніями пропонується за ціною від 31 грн до 47 грн. Є різниця вже в 60%. А у роздрібній мережі вона може зрости ще в декілька разів.

«Причина такої ситуації в тому, що за відсутності ПДВ на імпорт ліків у нашій країні недобросовісні постачальники штучно завищували їх вартість на етапі імпорту для виведення валюти за кордон в офшорні зони. Ліки, таким чином, дешевше не стали, а недобросовісні постачальники отримували надприбутки. Тепер при введенні ставки ПДВ на імпорт постачальник при ввезенні ліків на митну територію України не буде зацікавлений у штучному завищенні ціни, адже йому з цієї ціни доведеться заплатити податок до бюджету нашої країни», — підкреслила пані Бахтеєва.

Також вона зазначила, що практика завищення вартості лікарських засобів на етапі перетину кордону добре відома: імпортер через ланцюжок своїх же або партнерських посередницьких структур, які зареєстровані в офшорах, істотно завищує митну вартість ліків на етапі перетину кордону.

«Тому, вводячи ставку ПДВ, ми вже на кордоні з Україною знатимемо реальну вартість препарату, яка, звичайно, буде значно нижча, ніж зараз. Що стосується можливого підвищення цін на препарати, то потрібно звернутися до досвіду Росії. При введенні ПДВ на лікарські засоби на рівні 10% ціни на ліки в Росії виросли на 15-20%, а попит знизився на 7-10%. Однак така реакція суспільства була знівельована через 3-4 місяці, і все повернулося на круги своя. А введення ПДВ у 7% на імпорт ліків, за нашими розрахунками, дозволить щорічно залучати до бюджету близько 2,5 млрд грн і направляти їх у систему охорони здоров’я. Але найголовніше — ми знатимемо реальну вартість препаратів, що створить умови для добросовісної конкуренції, поставить у рівні умови імпортерів і вітчизняних виробників ліків», — підсумувала парламентарій.

За повідомленням interfax.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я