Сума маленьких звичок дає хорошу хірургію

1104

VZ_12-13__Страница_12_Изображение_0001Жодна теоретична лекція не спроможна замінити «живу» операцію. Тим паче, коли оперує метр хірургії, експерт міжнародного класу, директор Міжнародного центру ендоскопічної хірургії університету Клермон Ферран (Франція), професор Реваз Бочорішвілі. На початку березня він проводив майстер-класи з ендоскопічної гінекології у Харківському міському перинатальному центрі для майже ста медиків з усіх регіонів України.

Один із кращих у світі фахівців із малоінвазивної хірургії у галузі гінекології професор Бочорішвілі сам відібрав 6 пацієнток із найскладнішими діагнозами. Його майстер-класи транс­лювали в режимі онлайн з операційної на монітор в аудиторію, де були присутні не тільки хірурги-інтерни, а й професори та лікарі-практики, що вже провели чимало операцій і мають власний досвід подібних втручань. Але спостерігати за тим, як працює метр ендоскопічної хірургії з бригадою харківських колег, для всіх було не тільки цікаво, а й дуже пов­чально, оскільки кожен свій рух Реваз Гергійович коментував і пояснював.

VZ_12-13__Страница_12_Изображение_0003Основна складність лапароскопічної операції в тому, що хірург працює на плоскому екрані, а реальність — тривимірна. У такій ситуації найголовніше для лікаря — уміння орієнтуватися у просторі, точність рухів. Для проведення лапароскопії немає необхідності у величезному наборі дороговартісних та складних інструментів — дос­татньо мати найважливіші інструменти хорошої якості (надійні затискачі, голкотримачі і т. д.). Іноді найскладніші операції, наприклад, видалення глибокого ендометріозу, здійснюються за допомогою звичайних затискача, біполяра і ножиць. Усе це продемонстрував на практиці Реваз Бочорішвілі. Весь процес він назвав «живою хірургією», адже одні медики безпосередньо асистували в операційній, інші у залі наочно спостерігали за всім, що відбувалося. У лапароскопічних втручань є своя специфіка, про яку, в першу чергу, і йшла мова на майстер-класах. «Сума маленьких звичок дає хорошу хірургію», — вважає професор Бочорішвіли. Саме ці «дрібниці», на думку учасників майстер-класів, і були для них найціннішими в плані досвіду. Спостерігаючи кожну «живу» операцію в режимі онлайн на великому екрані, лікарі-практики при цьому чули детальні коментарі того, що відбувається; потім прос­лухали курс лекцій і повчилися практичним навичкам.

VZ_12-13__Страница_12_Изображение_0002Та один хірург, навіть якщо він — виняткових професійних якостей, мало що здатний зробити без хорошої, злагодженої команди. І саме така команда склалася протягом трьох робочих днів із числа фахівців міського перинатального центру. Всі, хто допомагав професору, мали відмінну підготовку та достатні навички. Це він відзначив, підсумовуючи проведені майстер-класи.
— Лапароскопію, малоінвазивний метод втручання, сьогодні широко використовують лікарі усього світу, оскільки цей метод має безліч переваг: хірургічне втручання без розтину черевної порожнини зменшує крововтрати, травматизм, термін реабілітації після операції. Але крім методологічних та економічних переваг є ще одна складова — естетична, що дуже важливо для кожної жінки, — наголосила голов­ний лікар Харківського міського перинатального центру Світлана Коровай. — В Україні та Харкові теж роблять такі операції, але майстер-клас світової зірки ендоскопічної хірургії дав можливість нашим лікарям значно підвищити свою кваліфікацію та прискорити розвиток цього напрямку.

— Це ще один крок уперед для всіх фахівців України в цій сфері, і Харків ще раз доводить, що попри все ми вчимося, намагаємося отримати від світової медичної спільноти все краще, аби на високому рівні надавати професійну медичну допомогу харків’янам, — додала заступник мера з соціальних питань Світлана Горбунова-Рубан.

VZ_12-13__Страница_12_Изображение_0004Усі майстер-класи мали практичну та теоретичну частини, і всі присутні могли поспілкуватися з відомим лікарем. Це спілкування найбільше запам’яталося практичним хірургам. Професор Національного медичного університету, лікар-практик Микола Грищенко зазначив, що колега Реваз Бочорішвілі є хедлайнером лапароскопічного методу хірургії, тому вчитися у нього — велика честь. І жодна теоретична лекція не дасть такого ефекту, як побачена операція. Його досвід буде корисний не тільки викладачам, але й студентам та інтернам, які прийшли на заняття до виз­начного хірурга.

Ольга ФАЛЬКО, власкор «ВЗ», м. Харків

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я