Створено засіб який вміє вбивати злоякісні клітини, оминаючи здорові

384

Згідно з дослідженням, проведеним фахівцями із США, синтетичні білки, розроблені для розпізнавання надмірно активних специфічних сигнальних шляхів – зброя, котра може вбивати ракові клітини, не зачіпаючи при цьому здорові.

Ріст багатьох пухлин залежить від ряду сигналів рецепторних білків, розташованих на мембранах клітин. Ці сигнальні каскади   шляхи використовуються також і здоровими клітинами для росту, наприклад, під час розвитку або відновлення після ушкодження. Однак ці ж рецепторні білки в клітинах пухлин мутують або надмірно експресуються і в результаті дають необмежений потенціал для зростання.

Протиракові препарати здебільшого блокують каскад сигналів, що запускаються активацією рецепторів. На жаль, вони мають недолік: вони впливають не тільки на ракові клітини, а й здорові клітини. Нарешті цю проблему вирішено.

Дослідники зі Стенфордського університету зосередилися на двох білках, EGFR і HER2 – членах сімейства рецепторів, які називаються рецепторами ErbB, – які стимулюють ріст раку мозку, легенів і молочної залози. Вони розробили синтетичний білок, що складається з двох злитих разом природних білків: один пов’язується з активними рецепторами ErbB, а інший – розщеплює специфічну амінокислотну послідовність. Потім вони створили другий білок, який зв’язується з внутрішньою поверхнею клітинної мембрани і містить певні послідовності, що здатні виконувати певні дії в клітині-мішені. Коли перший білок зв’язується з активним рецептором ErbB, він ріже другий білок і випускає «активну речовину» всередину клітини.

Коли рецепторний білок завжди «увімкнений», як це буває в ракових клітинах, активний білок накопичується там швидше й зрештою він може впливати на клітину. Таким чином лікарський засіб може «ігнорувати» здорові клітини.

Команда вже перевірила in vitro нову терапію, порівнявши її з двома видами терапії (карбоплатином і паклітакселом), які сьогодні застосовуються для лікування метастатичного раку молочної залози,із  лікарським засобом, який блокує активність ErbB – його назвали RASER. Новий підхід підтвердив свою ефективність, то ж його автори планують незабаром розпочати подальші дослідження.

Джерело: Science Daily

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я