Рівненщина: Операції по-білоруськи

583

surgeonНещодавно в Рівненській центральній міській лікарні протягом кількох днів працювали білоруські лікарі. Вони навчали місцевих хірургів нової для них методики: лікуванню діафрагмальних кил лапароскопічним методом.

Медики Рівненської ЦМЛ і Брестської обласної клінічної лікарні вже багато років підтримують дружні стосунки. Вони періодично навідують колег, ознайомлюючись із роботою лікувальних закладів й обмінюючись дос­відом. Цього разу візит білоруських лікарів мав ще й практичне підґрунтя: наші спеціалісти переймали навички складних лапароскопічних оперативних втручань. Протягом двох днів ми спільно з білорусами виконали шість операцій з приводу кил стравохідного отвору діафрагми.

vz-49-50_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0003Ігор ДУНДЮК, заступник головного лікаря з хірургічної роботи Рівненської центральної міської лікарні
Як розповіли наші гості з Брестської обласної клінічної лікарні — головний лікар Олександр Карпицький, його заступник із хірургічної роботи Микола Лисюк і лікар-хірург відділення торакальної хірургії Геннадій Журбенко, нові методики лікування кил стравоходу та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) вони розробили на базі свого лікувального закладу та застосовують уже понад п’ять років. Наразі їх запроваджено в медичну практику всієї Білорусі, а тепер опановують і наші хірурги.

Методика брестських лікарів вирізняється нетрадиційним типом мобілізації — починається по великій кривизні, а також є зручнішою та безпечнішою для хірурга, оскільки зменшує ризик травмування селезінки і блукаючих нервів. До того ж, лікування діафрагмальних кил та ГЕРХ малоінвазивним методом значно пришвидшує одужання пацієнтів. Уже через три дні їх можна виписувати зі стаціонару.

Такі операції — доволі складні та високотехнологічні. Проте ми взяли на озброєння нову методику й допомагатимемо хворим. Тим паче, що проблема захворювань стравоходу сьогодні стає все актуальнішою. Від діафрагмальних кил і ГЕРХ потерпають нині 12-20% людей, якість життя яких значно погіршується через печію, відрижку, біль у животі тощо. Дуже часто кили стравохідного отвору діафрагми лишаються нерозпізнаними. Хворі довгий час страждають від болю за грудниною, звертаються з цього приводу до терапевтів, кардіологів — їм встановлюють діагнози серцевих захворювань або бронхіальної астми, тоді як причина їх стану зовсім в іншому. Тепер же ми можемо не тільки діагностувати цю хворобу, а й позбавити пацієнтів її неприємних проявів.

Запровадити нову методику ми змогли зав­дяки сучасному обладнанню, а саме елект­рокоагулятору, придбаному торік за 500 тис. грн, виділених із міського бюджету. Без цього апарата виконувати лапароскопічні оперативні втручання неможливо.

Оскільки нова методика вимагає не тільки теоретичних знань, а й практичних навичок, наші лікарі ще мають повчитися. Тож білоруські хірурги пообіцяли приїхати до нас іще раз із майстер-класами. А ми впевнені, що, «набивши руку» на малоінвазивному методі лікування захворювань стравоходу, зробимо і наступний крок — опануємо методику проведення оперативних втручань на печінці та з видалення селезінки.

До речі, плануємо також розробити обласну програму з лікування ГЕРХ і кил стравоходу за прикладом тієї, що діє в Брестській області. Уже маємо певні напрацювання й сподіваємося, що за сприяння керівництва лікарні та місцевої влади нам вдасться згодом охопити відповідною медичною допомогою хворих із ГЕРХ у всій області.

Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я