Буковина: За досвідом спеціалізованих лікувальних закладів

663

dt_160120_rectal_cancer_800x600Колоректальний рак посідає третє місце в структурі злоякісних новоутворень травного тракту. В Україні щорічно реєструють понад 19 тис. хворих із цим діагнозом, у Чернівецькій області — близько 300. І якщо в спеціалізованих національних інститутах уже давно оперують таких пацієнтів в один етап, одномоментно видаляючи первинну пухлину та метастази в печінці, то в Чернівецькому обласному клінічному онкологічному диспансері ці операції почали виконувати нещодавно.

 

 

ВЗ Що підштовхнуло вас до освоєння та впровадження нової для Буковини методики?

vz-49-50_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0001Володимир БАБІН, завідувач відділення абдомінальної хірургії Чернівецького обласного клінічного онкологічного диспансеру, Заслужений лікар України

 

vz-49-50_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0002Олег ЧОРНИЙ, лікар-онколог Чернівецького обласного клінічного онкологічного диспансеру

Володимир Бабін: Найчастіше колоректальний рак метастазує в печінку і легені. Приблизно у 25% пацієнтів метастази в печінку діагнос­тують одночасно з первинною пухлиною.

Таке метастазування є вкрай несприятливим прогностичним критерієм, оскільки загальна тривалість життя цих хворих без хірургічного втручання становить до одного року. А в разі застосування паліативного хіміотерапевтичного лікування зазначений показник збільшується лише до 1,5 року.

Олег Чорний: Незважаючи на ефективність сучасних хіміо- і таргетної терапії, найдієвіший метод лікування метастатичного колоректального раку — хірургічний.Саме він достовірно продовжує та покращує якість життя таких пацієнтів. Згідно із сучасними даними метастатичний колоректальний рак печінки є актуальною проб­лемою, що пов’язано з високим рівнем захворюваності, незадовільними показниками безпосередніх і віддалених результатів лікування. Тому на базі відділення абдомінальної хірургії онкодиспансеру ми вирішили ґрунтовніше вивчити цю проблему і запровадити таку тактику хірургічного втручання, яку давно використо­вують у спеціалізованих інститутах (Національному інституті раку й Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова НАМН України). Маю на увазі одномоментну резекцію первинної пухлини та метастазів у печінці.

ВЗ Чому цього методу не запроваджували раніше? Не вистачало спеціалістів чи обладнання?

Володимир Бабін: Традиційним хірургічним підходом при метастазуванні колоректального раку донедавна було застосування двоетапних резекцій: перший етап — видалення первинної пухлини, другий — резекція метастазів із печінки.

Проте ці підходи вже явно застаріли. Відвіду­ючи семінари та медичні конференції, спілкуючись із колегами, ми побачили, що більшість із них надають перевагу одномоментним резекціям. Звісно, украй важко визначити достовірні переваги та недоліки тієї чи іншої хірургічної тактики при операбельних формах метастазування колоректального раку в структурі мультидисциплінарного лікування таких пацієнтів. Проте одномоментна резекція — це реальний шанс для хворого продовжити життя.

Олег Чорний: Працювати по-старому — це, фактично, підписувати вирок пацієнтам. «Іти із живота», залишаючи одиничний крайовий метастаз у печінку, — неправильно. До того ж, нещодавно в нас з’явився новий апарат для електрокоагуляції, завдяки якому вдається спиняти кров у найдрібніших судинах. Звісно, для складніших і більших за обсягом операцій потрібно мати ультразвуковий деструктор-аспі­ратор та високочастотний монополярний ко­агулятор. Але вже те, що є зараз, без сумніву, розширило наші можливості.

Володимир Бабін: Наразі ведемо перемовини щодо стажування наших хірургів у Націо­нальному інституті раку. Також між нашими закладами є усна домовленість: тільки-но в Чернівецькому онкодиспансері з’явиться необхідна апаратура, фахівці з Києва приїдуть до нас і проведуть кілька майстер-класів.

ВЗ Чи можете похвалитися досягнутими результатами?

Олег Чорний: Однозначно — так! Троє пацієнтів, яким провели одномоментну резекцію і курс протипухлинної хіміотерапії, живуть понад півтора року і добре себе почувають.

Пам’ятаю свою першу пацієнтку, котрій виконали правобічну геміколектомію з приводу раку сліпої кишки й атипову резекцію метастазів із 3-го і 5-го сегментів печінки. Було два метастази, діаметр яких не перевищував 3 сантиметрів. Після операції хвора отримувала ад’ювантні курси хіміотерапії. Закінчивши спецлікування, вона повернулася до активного життя, навіть вийшла на роботу. Звісно, перебуває під диспансерним наглядом. Та найважливіше — вона жива! Власне, саме такими оперативними втручаннями ми реально можемо довести онкохворим, що рак — не вирок.

Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я