РІВНЕНЩИНА: НОВІ МОЖЛИВОСТІ ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ

2841

Променева терапія — один із основних методів лікування онкологічних захворювань. За даними ВООЗ, її потребують 70-75% хворих на рак. І в економічно розвинутих країнах такий метод лікування у різних варіаціях використовують у більшості випадків, на відміну від України, де рівень матеріально-технічного забезпечення лікувальних закладів значно нижчий. Проте сьогодні і в нашій країні променева терапія починає стрімко розвиватися, відкриваючи медикам нові можливості для лікування пацієнтів. І саме про це йшлося на науково-практичній конференції з міжнародною участю, яка відбулася 8-9 листопада в Рівному.

Захід, присвячений темі «Роль дистанційної та контактної променевої терапії в лікуванні онкологічних захворювань», організували Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор’єва НАМН України, Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Донецький національний медуніверситет ім. М. Горького, управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації та Центр променевої терапії Рівненського обласного онкологічного диспансеру за підтримки благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» і компанії Elekta. У його роботі брали участь провідні українські фахівці, а саме: головний позаштатний радіолог МОЗ України Михайло Ткаченко, головний позаштатний променевий терапевт МОЗ України Наталія Семикоз, почесний президент Українського товариства радіаційних онкологів, директор Інституту медичної радіології ім. С.П. Григор’єва НАМН України Микола Пилипенко, завідувач кафедри радіології Національної медакадемії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України Дмитро Мечев, керівник проекту «Рак виліковний» благодійного фонду «Розвиток України» Вікторія Миколаюк, а також науковці та лікарі-практики з різних областей України, Росії, Білорусі, Швеції, Великої Британії та Німеччини. Гостей конференції вітали начальник обласного УОЗ Віталій Бойко і головний лікар РООД Григорій Максим’як.

Протягом конференції медики обговорювали сучасні можливості променевої терапії у лікуванні різних локалізацій раку: високозлоякісних пухлин головного мозку, новоутворень голови та шиї, передміхурової залози, органів малого тазу та ін., невідкладних станів і непухлинних захворювань тощо. На окремих секційних засіданнях вивчалися особливості роботи лінійних прискорювачів різних типів, застосування IMRT, VMAT, а також сучасних технологій брахітерапії. Набутим досвідом з колегами поділилися фахівці з Нюрнберзької клініки Ziehm Imaging (Німеччина), Гомельського обласного клінічного онкодиспансеру, Мінського науково-практичного центру онкології та медичної радіології ім. М.М. Александрова, Московського НДІ онкології ім. П.О. Герцена, Російського онкологічного наукового центру ім. М.М. Блохіна, Одеського національного медуніверситету, Інституту очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова, Донецького протипухлинного центру, Київської клінічної лікарні «Феофанія», Рівненського обласного онкологічного диспансеру та ін.
При цьому повсякчас зауважувалося, що променева терапія сьогодні продовжує розвиватися і вдосконалюватися. За останні роки фізики винайшли цілу низку потужного обладнання для радіотерапії, яке відкриває нові перспективи лікування онкологічних хворих. Це терапевтичний лінійний прискорювач, симулятор, брахітерапевтичні та ікс-терапевтичні апарати нового покоління, планувальні системи 2-D і 3-D, система планування на гантрі, багатостулковий коліматор, радіотерапія під супроводом зображень (IGRT), інтенсивно-модульована радіотерапія (IMRT), кібер-ніж і томотерапія. Відтак, планування лікування в радіаційній онкології, завдяки досягненням методів візуалізації, зазнало значного прогресу. І сьогодні лікарі відмовляються від розгляду пласких (одномірних) зображень на користь складних об’ємних 3-D-зображень, розвивають новий напрямок променевої терапії — конформну променеву терапію (CRT), і переходять до сучасних методів опромінення з модульованим за інтенсивністю пучком (IMRT) і чотиримірної конформної променевої терапії під візуальним контролем (IGRT).

Сучасні методи променевої терапії та потужне обладнання, яким рік у рік оснащують усе більше онкологічних центрів в Україні, дозволяють домогтися ефективного лікування хворих на рак, уникаючи при цьому негативних побічних реакцій та ускладнень. На цьому наголосив у своєму виступі професор Микола Пилипенко. Довгий час підведення нищівної дози опромінення до пухлини за мінімального променевого навантаження на навколишні здорові органи й тканини було недосяжним. Але сьогодні сучасні методи планування дають змогу медикам домогтися максимальної точності підведення дози, створюючи поле, що максимально повторює контури пухлини за формою та розміром і не ушкоджує навколишні здорові тканини. Втім, новітнє дороговартісне обладнання, за словами професора, вимагає від фахівців неабияких знань і вмінь. Тож він закликав колег бути відповідальними у його пізнанні та своєму професійному самовдосконаленні, щоб апаратура, така необхідна хворим, працювала ефективно, на повну потужність, а не простоювала.

— Стандартні поля опромінення, укладання хворого, методи лікування, на жаль, все ще широко використовуються в наших лікувальних закладах, — зауважив Микола Пилипенко. — Але вже настав час змін, бо нова техніка — це нові принципи підходів до лікування онкохворих, у яких немає місця ускладненням. Прикро, але зведені наукові дані за 12 років показують, що Україна посідає останнє місце у світі за якістю дозування опромінення. Також міжнародний аудит українських онкоцентрів засвідчив, що в третині випадків ми відпускаємо хворим дози не ті, які їм потрібні. Лише 67% дозувань виявилися правильними, а в 30-45% випадків було зафіксовано похибку. Таке опромінення вважається вже аварійним, оскільки або не приносить жодного ефекту, або призводить до ускладнень. Ця статистика — гірка «пігулка», яку ми маємо «проковтнути» та виправитися. Тож давайте будемо відповідальними за свою фахову кваліфікацію!

Саме таке завдання поставили перед собою і фахівці Центру променевої терапії Рівненського обласного онкологічного диспансеру. Із жовтня 2011 року, відколи Центр почав приймати своїх перших пацієнтів, робота в ньому ні на мить не припинялася. За підтримки благодійного фонду «Розвиток України» медики постійно навчаються і стажуються за кордоном, опанували нові методики променевої терапії, модернізували кабінет брахітерапії, запровадили реєстрацію пацієнтів у системі Mosaiq. Як відомо, Фонд оснастив Центр сучасним дороговартісним обладнанням на понад 22 мільйона гривень, яке дозволяє ефективно боротися з онкозахворюваннями на різних стадіях розвитку. Нині тут працюють лінійний прискорювач Еlekta Precise Treatment System та 16-зрізовий комп’ютерний томограф Toshiba Aquilion LB. Як розповіла завідувачка відділення променевої терапії № 1 Тетяна Щегловська, протягом року на цьому обладнанні медики пролікували понад 400 пацієнтів, у тому числі 5 дітей віком від 1 до 8 років. У 39% випадків медики мали справу з онкопатологією головного мозку, у 23% — органів голови та шиї і грудної клітки, у 15% — органів малого тазу. І в більшості хворих, за словами лікарки, визначається виражено позитивна і помірно позитивна динаміка.
Втім, на цьому рівненські медики зупинятися не збираються. Лише нещодавно одними з перших в Україні вони опанували методику IMRT, а на перспективу вже намітили нові цілі — освоєння VMAT і SBRT. І в цьому знову розраховують на допомогу Фонду «Розвиток України».

До слова, як повідомив Григорій Максим’як, у серпні цього року Рівненщина стала першою областю в Україні, в якій було підписано договір про державно-приватне партнерство між облдержадміністрацією, обласною радою, обласним онкодиспансером і Фондом «Розвиток України», в рамках якого проводиться подальша модернізація Центру. Зокрема, сьогодні в обласному онкодиспансері завершується робота із впровадження сучасних комунікаційних технологій телемедицини; створюються спеціалізовані палати передпроменевої підготовки дітей, оснащені за допомогою Фонду дитячими наркозними апаратами, спостережними моніторами, відсмоктувачами, концентраторами кисню та ін., а в штат закладу, завдяки обласній владі й обласному УОЗ, вводяться посади лікаря-педіатра і дитячого лікаря-анестезіолога. Нарешті, з 25 листопада в РООД розпочався монтаж «із коліс» другого лінійного прискорювача Elekta Synergy, придбаного за рахунок державного бюджету. Також у планах медиків РООД — створення нових робочих місць для контурування та планування (CRM), організація робочого місця постової медсестри для роботи із системою Mosaiq, розробка локальних протоколів лікування.
Отож, на прикладі медицини Рівненщини було підсумовано, що конкретна співпраця держави і приватного бізнесу може давати хороші результати. Як зауважила Вікторія Миколаюк, державні лікувальні заклади завжди охоче приймають будь-яке обладнання, але не завжди готові нести за нього відповідальність. Рівненська влада ж узяла на себе таке зобов’язання, підтвердивши фінансову готовість щодо забезпечення його ефективної експлуатації.

— Наша мета — надати пацієнтам можливість отримати якісну медичну допомогу і вилікуватися або поліпшити стан свого здоров’я, — сказала представниця Фонду «Розвиток України». — І в цьому сенсі нам дуже легко працювати на Рівненщині, бо, прийнявши цінності Фонду, тут запроваджують сучасні технології лікування та діагностики. Здається, для тутешніх медиків немає жодних недосяжних цілей, вони бачать перспективи розвитку і не зупиняються на якихось проміжних результатах. Дякуємо їм за взаємодію — разом ми сильніші!

Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я