Реальність і перспективи програми «Доступні ліки»

757

Д ержавна програма «Доступні ліки» працює в Україні з 1 квітня. І поки МОЗ звітує про перші досягнення реімбурсації красивими цифрами і рейтингами, реальність доводить, що проблем доволі багато, але їх вирішенням займаються вкрай повільно.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, яку воно оприлюднило 16 червня, програмою вже скористалися більше 1 млн громадян, відпущено ліків за 1,4 млн рецептів, залучено майже 6 млн аптек, які отримали відшкодування у розмірі 67 млн грн — 13,5% від загальної суми виділених на прог­раму кош­тів. Тобто, за розрахунками МОЗ, у кожній третій аптеці України пацієнти можуть безкоштовно або з незначною доплатою отримати препарати для лікування серцево-судинних захворювань, цук­рового діабету 2-го типу чи бронхіальної астми.

Але ні Міністерство, ні апте­ки не заперечують того, що під час реалізації державної програми «Доступні ліки» виникли суттєві проблеми. І основна їх причина — відсутність реєстру пацієнтів. За словами заступника Міністра охорони здоров’я Романа Ілика, це призводить до того, що частині пацієнтів не вдається отримати необхідні препарати в аптеці.

«Я хочу пояснити, у чому проб­лема відсутності препаратів. Виробник повинен в першу чергу знати обсяг ліків, які йому треба виготовити, — 10 тис. упаковок, 100 тис. або 1 млн. Кожна молекула в лікарському засобі коштує грошей, а ліки мають обмежений термін придатності. Тому поки немає реєстру пацієнтів, ми проектуємо обсяг медикаментів теоретично, і є ризик, що частина ліків залишиться невикористаною», — розповів Р. Ілик. Він також додав, що на сьогодні відчувається дефіцит таких препаратів, як «Будесонід» і «Симвастатин». «Ці препарати в дефіциті, вони не надходили в аптеки за програмою «Доступні ліки». А якщо й надходили, то в невеликих обсягах», — зазначив він.

Для вирішення вказаної проб­леми МОЗ спільно з командою розробників е-Health розпочало створення електронного реєстру пацієнтів. Щоправда, у Міністерст­ві не пояснюють, чому вони не вдалися до цього ще до запуску програми «Доступні ліки» і якими розрахунками керувалися, коли виділяли з державного бюджету 500 млн грн.

Крім того, у МОЗ повідомили, що вже на початку серпня в Україні буде оновлено Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню. Наразі в реєстрі доступні препарати 35 фармкомпаній — 20 європейських і 15 україн­ських. Алгоритм оновлення Реєстру наступний:

  • 1 липня МОЗ оголошує прийом заяв від суб’єктів — потенційних учасників програми «Доступні ліки» з метою подання цінових пропозицій на препарати за визначеною 21 МНН, який триватиме із 3 по 12 липня;
  • з 13 по 22 липня МОЗ опрацьовуватиме заяви і формуватиме оновлений Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню;
  • 24 липня МОЗ планує затвердити й опублікувати на офіційному сайті нову редакцію Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню;
  • до 28 серпня (протягом 5 робочих днів з дати оприлюднення Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню) заявники мають право подати до Міністерства звернення щодо перегляду розміру відшкодування в разі виявлення помилки в розрахунках;
  • 31 серпня набуває чинності нова редакція Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

У такий спосіб МОЗ намагається залучити до програми нових виробників ліків. На перший погляд — прекрасна ініціатива і для аптек, і для пацієнтів. Але вже зараз не всі аптечні мережі задоволені тим, як за надані послуги з ними розраховується Міністерство. Зокрема 80% опитаних аптек — членів Аптечної професійної асоціації України, які приєдналися до урядової програми «Доступні ліки», заявляють: розпорядники коштів розраховуються з ними несвоєчасно. Крім того, 6,7% опитаних акцентували увагу на тому, що кошти за препарати повертаються частково.

Незважаючи на прорахунки і недопрацювання МОЗ, Уряд обіцяє фінансову підтримку програмі «Доступні ліки». Зокрема 14 червня Кабінет Міністрів України ухвалив бюджетну резолюцію, у якій зазначено: у 2018, 2019 і 2020 роках на програму реімбурсації ліків буде виділено по 1 млрд грн. Прем’єр-міністр України Володимир Гройс­ман також вчергове наголосив, що Уряд готовий надати додаткові 250 млн грн на реалізацію програми у 2017 році.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України, ІА «Інтерфакс-Україна» та «Голос.UA»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я