Раптова серцева смерть: скільки коштує врятувати пацієнта?

922

Серцево-судинні патології залишаються у трійці лідерів, що спричиняють найбільшу смертність. Системну боротьбу з наслідками інфарктів та ішемічних інсультів уже налагоджено, але тепер неабиякої ваги набувають інші загрози.

Зокрема, нині в 1 тис. на 1 млн жителів планети трапляється раптова серцева смерть. І це дуже тривожні цифри, оскільки від інфаркту гине в 10 разів менше пацієнтів, а від інсульту — у 5 разів. До того ж ця патологія має дуже підступну особливість: пацієнт ні на що не скаржиться і не підозрює про її існування, оскільки серце в нього не болить, задишки немає, почувається добре. Саме це стало причиною смерті першого космонавта України Леоніда Каденюка — напад стався під час пробіжки. Часто такі пацієнти помирають уві сні, на тлі абсолютного благополуччя.

Основний механізм раптової серцевої аритмічної смерті — фібриляція шлуночків. Приблизно 300-400 неорганізованих скорочень на хвилину рівноцінно зупинці серця. На порятунок такої людини лишається 3-4 хвилини, в іншому разі серце не «запустити». Навіть в умовах стаціонару таке не завжди вдається, хіба що пацієнт перебуває в реанімації, підключений до монітора, і йому можна негайно провести зовнішню дефібриляцію. Але це — поодинокі випадки. Що вже казати, коли напад стається далеко від закладу, де людина змогла б отримати таку допомогу.Тому зазвичай у світі помирало 95% пацієнтів із такою патологією.

Крім того, виникали труднощі щодо виявлення людей з ризиком раптової серцевої смерті внаслідок аритмії. Однак шлях до вирішення цих проблем було знайдено.

Вихід є

У 70-х роках минулого століття було винайдено імплантовані кардіовертер-дефібрилятори (ІКД), перший із яких встановили 57-річній пацієнтці госпіталю Джона Гопкінса (США) в лютому 1980 року. Відтоді апарат постійно вдосконалюється, на сьогодні він перетворився на мультифункціональну систему з програмним керуванням і трансвенозною системою електродів. З’явилися дво- й трикамерні прилади. Десятки ґрунтовних досліджень довели ефективність імплантації кардіовертер-дефібриляторів пацієнтам із порушенням серцевого ритму.

Такий прилад має прямий доступ до серцевого м’яза, у ньому використовується значно менша сила розряду, ніж при зовнішньому стимулюванні. До того ж прилад безперервно контролює ритм серця. Якщо воно б’ється занадто швидко, кардіовертер-дефібрилятор надсилає серію стимулюючих рятувальних електричних розрядів, щоб відновити нормальний ритм і запобігти раптовій серцевій смерті. Також, ІКД може функціонувати як електрокардіостимулятор. Якщо ж серце скорочується занадто повільно, сучасний прилад вирішить і цю проблему.

Крім того, нині фахівці навчилися виявляти фактори ризику виникнення шлункових аритмій, аби запобігти їм і встановити ІКД заздалегідь. Це можна зробити за допомогою звичайного УЗД серця, особливо у пацієнтів після інфаркту міокарда. Якщо фракція викиду нижча 35%, то пацієнту обов’язково потрібен кардіовертер-дефібрилятор.

У світі встановлюють 300-400 ІКД на 1 млн жителів. В Україні — лише 1. Останнім часом ситуація почала дещо змінюватися, кількість таких втручань збільшилася в 4 рази, однак їх все одно недостатньо. Не потрібно навіть рівнятися на Західну Європу — нас обігнали Болгарія, Грузія, Білорусь, РФ.

«Прикро визнавати, але Україна перебуває на останньому місці в Європі з вирішення цієї проблеми, — говорить керівник Регіонального центру кардіохірургії, що працює на базі КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», завідувач кафедри внутрішньої медицини з курсом серцево-судинної патології Одеського національного медичного університету, експерт МОЗ України з кардіології та кардіохірургії, доктор медичних наук, професор Юрій Карпенко. — Тому українці, які належать до групи ризику, й надалі продовжують помирати. Наприклад, 5% хворих після успішного лікування інфаркту ми втрачаємо саме через те, що їм не встановили кардіовертер-дефібрилятор. І це за високого рівня розвитку української кардіохірургії».

Операція з імплантації кардіовертер-дефібрилятора технічно не складна. Фахівці, які можуть легко впоратися із цим завданням, працюють практично в усіх регіональних кардіохірургічних центрах, де встановлюють серцеві стимулятори. Методику почали опановувати і в обласних лікарнях. Зокрема, на початку цього року перші дві операції з імплантації кардіовертер-дефібрилятора провели у відділенні інтервенційної радіології КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради».

«Така технологія запроваджена у світі вже давно і добре себе зарекомендувала. Тож ми робимо все для того, щоб впровадити й у себе увесь спектр втручань, які виконують у світі таким пацієнтам, — розповідає лікар-кардіохірург відділення інтервенційної радіології Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського Гай Пузирьов. — Наразі ми маємо змогу оперуватися хворих з аритмією, і це важливо для них, адже транспортування в інше місто може перетворитися для них на серйозну проблему. Устаткування нашого відділення дає можливість без обмежень проводити такі втручання — маємо два сучасних ангіографи, інше новітнє обладнання, є підрозділ для реабілітації пацієнтів із блоком інтенсивної терапії, висококваліфікований персонал, що пройшов підготовку у кращих клініках України та Європи».

А от у КП «Дніпропетровський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії Дніпропетровської обласної ради» операції з імплантації кардіовертер-дефібриляторів виконують уже майже 20 років. Тобто і фахівці, й заклади готові до проведення таких необхідних втручань. Чому ж тоді їх так мало виконують?

Усе впирається в гроші

Головна причина того, що в Україні кардіовертер-дефібрилятори застосовують надто рідко, полягає у їх вартості. Найпростіші ІКД коштують 5-6 тис дол., складніші — близько 10 тис. дол. На жаль, держава за бюджетні кошти не може дозволити собі закупити достатню кількість приладів. Так, торік на Дніпропетровщині було встановлено 6 кардіовертер-дефібриляторів, придбаних за державний рахунок, на Волині — 4, у Житомирі, Вінниці, Хмельницькому, Черкасах — по 2, у Миколаєві, Івано-Франківську, Ужгороді — по 1, у Києві — 5.

Однак це дуже мало. Головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського Григорій Оксак стверджує: «Таких операцій щороку потребують від 30 до 50 пацієнтів. Проте втручання дуже дороговартісне. Звичайно ж, пересічному громадянину такі витрати не по кишені, а державний бюджет не в змозі повністю задовольнити ці потреби регіонів».

Про невідповідність кількості наявних приладів потребам говорять і у Дніпрі. «У регіоні в рік у середньому приблизно 20 пацієнтів потребують таких втручань. Але, зважаючи на кількість приладів, закуплених за державний кошт (наприклад, 6 у 2018 році), ми можемо допомогти лише 30% хворих», — розмірковує директор Дніпропетровського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії Олена Лугова.

Отже, кардіохірурги обласних лікувальних закладів третинного і навіть вторинного рівнів мають змогу самостійно встановлювати кардіовертер-дефібрилятори, однак постає інше питання: де їх узяти?

Останнім часом усе частіше кошти на придбання кардіовертер-дефібриляторів шукають на місцях, зокрема виділяють їх з обласних бюджетів. Однак у середньому вдається закупити лише 2-3 прилади на рік, бо не всі регіони спроможні на більше. Як, скажімо, Дніпропетровщина, де кардіовертер-дефібрилятори за кошти державного бюджету почали отримувати лише з 2017 року, а до того закуповували в рамках обласної програми. Нині в області також працює програма «Комплексне здоров’я Дніпропетровщини», у якій є розділ «Профілактика серцево-судинних захворювань». У 2018 році фінансування цього напрямку становило 59 млн грн. Коштів наче й не мало, однак і тут, й у інших регіонах віддають перевагу закупівлі стимуляторів — їх за ці гроші можна придбати набагато більше, ніж кардіовертер-дефібриляторів, а отже, врятувати більше хворих.

На місцях шукають й інші шляхи забезпечення цими дороговартісними приладами. Скажімо, Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА звернувся по допомогу до Світового банку, адже в регіоні реалізується субпроект «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на артеріальну гіпертензію у Полтавській області» спільного зі Світовим банком проекту МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». До прохання поставилися з розумінням. За словами головного лікаря Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського Григорія Оксака, для Полтавщини за кошти Світового банку заплановано придбати 40 однокамерних і 50 двокамерних кардіовертер-дефібриляторів. Уже оголошено торги, тож медики сподіваються, що отримають такі необхідні пацієнтам пристрої.


В Україні ССЗ спричиняють 67% смертей. Наша країна посідає
1-ше місце у світі і 2-ге в Європі за смертністю внаслідок цих недуг.
За матеріалами who.int


На Світовий банк покладаються й на Вінниччині. Реалізація субпроекту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією» дає змогу залучати як донорські кошти, так і державні.

«У рамках проекту ми не лише поповнюємо та зміцнюємо матеріально-технічну базу, а й проводимо коронарографію, стентування серцевих судин, встановлюємо кардіостимулятори, — розповідає головний лікар КУ «Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології» Володимир Гладких. — Пацієнти, які потребують встановлення кардіовертер-дефібриляторів, звертаються до Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА і мають можливість отримати їх за кошти бюджету або регіональної програми. Хворих беруть на облік, відповідно формується замовлення на отримання кардіовертер-дефібриляторів. Ми максимально використовуємо бюджетний ресурс і постійно боремося за те, щоб мати можливість забезпечувати своїх пацієнтів».

Однак, попри всі зусилля регіонів, без підтримки держави повністю забезпечити потреби населення в кардіовертер-дефібриляторах не вдасться.

«МОЗ України запевнило, що в цьому році централізовано закупить ще 60-70 дефібриляторів. Однак кардинально змінити ситуацію можна тільки збільшивши фінансування на придбання таких приладів у десятки, а то й у сотні разів. Для цього має бути розроблена окрема державна програма, яка допоможе поступового нарощувати темпи і бодай впродовж 10 років вийти на рівень встановлення 30-40 дефібриляторів на 1 млн населення, — переконаний експерт МОЗ України з кардіології та кардіохірургії Юрій Карпенко. — Доки в нас не навчаться правильно рахувати витрати держави, пов’язані із захворюваністю населення та його смертністю, змін не буде. Адже всім зрозуміло: втрата працездатної особи від раптової смерті обійдеться державі набагато дорожче, ніж придбання того ж дефібрилятора, адже пацієнт добре почуватиметься й ще десятки років працюватиме на благо суспільства. Діагностування також не потребує великих затрат: 70% таких хворих можна виявити за допомогою УЗД в кардіоцентрах. Потрібно лише налагодити чітку систему фінансування їх подальшого планового лікування».

Світлана ТЕРНОВА, Ірина ХОМЧУК, «ВЗ», Ніна КОНДРАТЮК, Олеся ШУТКЕВИЧ, Олена ОСТРЯКОВА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я