Причини раку молочної залози – всюдисущі фталати та… дуст

1351

Дослідники знаходять все більше доказів на користь теорії екзотоксинів, які ініціюють розвиток раку молочної залози. Нещодавно два нових дослідження, опублікованих в Journal of the National Cancer Institute, внесли ясність щодо ролі екологічних факторів у підвищенні ризику розвитку цієї форми раку. В одному із них вивчалися фталати, у другому – діхлордіфенілтріхлоретан (ДДТ).

Фталати зустрічаються практично всюди: ці сполуки присутні у шампунях, косметиці, дитячих іграшках, медичних приладах, салонах автомобілів тощо. Майже всі сучасні люди так чи інакше потерпають від їх впливу, причому цей фактор вже раніше пов’язувався із підвищеним ризиком низки захворювань, наприклад, з чоловічим безпліддям.

Нове дослідження не свідчить про прямий зв’язок фталатів із постменопаузальним раком молочної залози. Проте його  автори вважають, що дане питання залишається відкритим, в тому числі і щодо розвитку раку молочної залози у жінок в пременопаузі. «Хоча ми не виявили статистично значущого зв’язку між впливом фталатів і постменопаузальним раком молочної залози, це ніяк не виключає їх зі «списку підозрюваних»: вплив фталатів варіюється по обсягу, й ці речовини дуже швидко метаболізуються та виводяться із сечею протягом кількох годин», – наполягають дослідники.

У другому дослідженні вивчався вплив ДДТ, інсектициду, який раніше широко використовувався у сільському господарстві. У США він був заборонений ще в 1972 році, а згодом «дуст» заборонили в усьому світі. Втім сліди ДДТ все ще зберігаються в харчовому ланцюгу, тому люди постійно піддаються його впливу.

Як з’ясувалося, експозиція ДДТ пов’язана із раком молочної залози, причому ризик розвитку пухлини залежав від часу першого контакту з хімікатом. Так, жінки, які зазнали впливу ДДТ до 14 років, особливо в дитячому віці (від народження до 3 років) і в ранньому дитинстві, найчастіше хворіли на рак молочної залози в пременопаузі. Ті, хто піддавався впливу «дусту» дорослими, мали підвищений ризик розвитку раку в більш пізньому віці (від 50 до 54 років).

Раніше ці ж автори повідомляли про п’ятикратне підвищення ризику захворювання на рак молочної залози у жінок, яким на момент першого контакту із ДДТ було менше 14 років.

Джерело: Medscape

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я