Прогресування розсіяного склерозу: справа у стовбурових клітинах?

409

Американські вчені виявили один дивний феномен: стовбурові клітини головного мозку у пацієнтів з розсіяним склерозом старіють швидше, ніж у людей без цього діагнозу.

Вони посилаються на свої попередні дослідження, в яких було визначено, що нейрональні клітини-попередники, які були отримані з індукованих плюрипотентних стовбурових пацієнтів з прогресуючим розсіяним склерозом, не сприяють дозріванню клітин-попередників олігодендроцитів. (Олігодендроцити – саме ті клітини, що беруть безпосередню участь у синтезі мієлінової оболонки).

Таким чином, на прикладі олігодендроцитів дослідники з із США показали науковому співтовариству вірогідний патогенетичний фактор прогресуючого розсіяного склерозу.

Нове дослідження цих же авторів показало, що нейрональні клітини-попередники пацієнтів з прогресуючим розсіяним склерозом старіють швидше в порівнянні з тими ж клітинами здорової людини. За словами одного з авторів, стовбурові клітини таких хворих «виглядають» на десятки років старше аналогічних клітин здорових людей.

Вчені також з’ясували, що стовбурові клітини «похилого віку» у великій кількості синтезують білок HMGB1, котрий змушує олігодендроцити експресувати неналежні гени. Це, в свою чергу, викликає збій у продукції мієлінової оболонки, що призводить до виникнення відомого симптомокомплексу розсіяного склерозу.

Експерименти показали, що пригнічення синтезу протеїну HMGB1 сприяє нормалізації функції олігодендроцитів.

З’ясування цього факту може допомогти розробити більш ефективні методи лікування прогресуючої форми розсіяного склерозу.

Джерело: Medical Express

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я