Професія має приносити задоволення, а не виснажувати

998

Лікар­-нарколог із Чернівців Іванна Герасимчук одного ранку прокинулася і зрозуміла: конче необхідні зміни. Вона звільнилася з наркологічного диспансера й відкрила власну перукарню…

ВЗЧому обрали спеціальність «нарколог»?

Інформація про Іванну Герасимчук— Що стану лікарем, я вирішила ще у 7-му класі. У нас була спеціалізована школа з поглибленим вивченням хімії та біології. І після 11-го класу 17 із 25 моїх однокласників стали студентами Буковинської державної медичної академії. Інтернатуру пройшла з неврології, а потім опанувала вузьку спеціалізацію з наркології. Відтак почала працювати лікарем-наркологом обласного наркологічного диспансеру.

Сказати, що на початку працювати було складно, — це нічого не сказати. Тільки тоді усвідомила, наскільки мені пощастило, що в родині не було нікого зі шкідливими звичками чи залежностями. Пам’ятаю, якось прийшла до мами й кажу: «Ти мене колись на дискотеки не пускала… Якби ж ти бачила, із ким доводиться працювати, ти мене на роботу, мабуть, не пустила б».

Кожен клінічний випадок — непередбачуваний. Вивести із гострого психічного стану, нормалізувати життєві показники було найлегше. Найважче — втримати пацієнта в ремісії, запобігти поверненню до залежності. Деколи руки опускалися: вкладаєш у хворого душу, займаєшся психотерапією (хоча це й не входить до обов’язків нарколога!), а людина через кілька тижнів зривається…

Я впевнена, що потрібно лікувати і душу, і тіло. Проте в цьому й проблема нашої медицини: державні спеціалізовані наркологічні диспансери знімають гострі стани — виводять із запою, «білої гарячки». А далі хворими ніхто не займається, а насправді необхідна ефективна психотерапія. Лише тоді буде результат, тривала ремісія. Але все це потребує коштів, а в нас наразі лікарі працюють за копійчану зарплату.

ВЗ У вашій спеціальності вистачає кадрів?

— Лікарі-наркологи все частіше переходять у приватні центри. Там і зарплати вищі, і віддача є. Бо коли бачиш, що людині не просто стає легше, що їй вдається втримати цей стан, не зірватися, змінити своє життя на краще і поступово подолати залежність, відчуваєш: твоя робота важлива і потрібна.

У державній же клініці, на жаль, просто вигораєш. Принаймні так сталося зі мною.

ВЗ Як професійне вигорання проявлялося у вас?

— Пацієнт нарколога — це людина із низкою внутрішньо- та міжособистісних проблем. Тож у процесі комунікативної взаємодії хворі часто виплескують на лікаря хвилю роздратування, різноманітних, часом геть не пов’язаних зі станом здоров’я скарг, образ тощо. Я ж у свою чергу була зобов’язана спочатку зменшити цю психологічну напругу, а потім надати кваліфіковану допомогу. Це дуже виснажує. Ти співчуваєш і зрештою саме за це розплачуєшся вигоранням.

Я завжди відповідально ставилася до своїх професійних обов’язків, неодноразово залишалася в лікарні після закінчення робочого дня, додому приходила дуже втомленою. До цього додавалися відсутність балансу між витраченими зусиллями й винагородою за роботу, недофінансування лікувальних закладів, неможливість надати ефективну допомогу через недостатнє матеріально-технічне оснащення тощо.

Зрештою, помітила: удома не можу перемкнутися на сімейні справи, продовжую розмірковувати, чи правильно встановила діагноз, приз­начила лікування. Тобто напруга не полишає тебе ні на роботі, ні вдома. Причому відпочинок, сон чи навіть відпустка самопочуття не покращували. Тож у якийсь момент зрозуміла: більше так не можу. 

ВЗ Усе це спонукало змінити професію?

— У 2016 році, коли було вже занадто важко, мені запропонували взяти участь у телевізійному шоу «Міняю жінку». У Чернівцях шукали сім’ю, у якій є двоє дітей і дуже активна мама. Тож вирішила спробувати себе в проекті. Потрапила на міжнародний телеобмін — поїхала до грецької родини.


Я змогла подивитися на своє життя ніби з боку й усвідомила, що, поки не пізно, із ним треба щось робити. Зрозуміла: мені потрібно змінюватися, життя поза лікарнею та пацієнтами дуже різноманітне, а я, по суті, не маю на нього часу. Жити треба тут і зараз.


Ця програма стала переламною в моєму житті. Команда, яка працює над проектом, не просто створює шоу, а випробовує тебе в нових обс­тавинах і ролях. Я спробувала себе в якості продавчині в грецькій крамниці. Не знаючи мови, страшенно хвилюючись, усе-таки впоралася із невідомою мені роботою.

Коли ж ми із грецькими «чоловіком» та «донькою» поїхали до комплексу монастирів Метеора, я раптом зрозуміла, що нам дуже нудно разом, ми не вміємо розважатися, відпочивати. Ця сім’я кожною ситуацією ніби відтворювала мої проблеми. Зокрема, я зрозуміла, що роз­училася відпочивати і розважатися зі своєю родиною. Бо думками я зазвичай була не з дітьми і чоловіком, а з пацієнтом, якого витягала з надважкого стану, а він у черговий раз зірвався. Саме під час телепроекту я змогла подивитися на своє життя ніби з боку й усвідомила, що, поки не пізно, із ним треба щось робити. Зрозуміла: мені потрібно змінюватися, життя поза лікарнею та пацієнтами дуже різноманітне, а я, по суті, не маю на нього часу. Жити треба тут і зараз, а професія має приносити задоволення, а не виснажувати.

Повернувшись зі зйомок, написала заяву на звільнення з наркодиспансеру. Пішла в нікуди. А потім узагалі кардинально змінила фах — закінчила курси перукарської майс­терності й відкрила власну перукарню.

Іванна Герасимчук і її сім'яВЗТоді з’явилося більше часу? Дійсно відчули себе вільнішою?

— На певний період — так. Це було щось абсолютно нове. Я із задоволенням створювала зачіски, експериментувала з кольорами та стрижками. На той момент я вже була переможницею конкурсу «Успішна пані Чернівців-2014», танцювала в театрі народних традицій «Чернівчанка». І досі кілька разів на тиждень ми з переможницями та учасницями конкурсу різних років збираємося в хореографіному залі, щоб ставити нові танцювальні номери. Потім виступаємо на різноманітних благодійних і культурно-мистецьких фестивалях. Це дає можливість розкритися, вдихнути на пов­ні груди.


За той час, котрий прожила поза медициною, я багато чому навчилася. Зокрема, розділяти час на роботу і відпочинок. Зрозуміла, що велика кількість планів призводить до плутанини й відчуття пригніченості.


ВЗ У вас є колекція старовинних суконь. Розкажіть, із чого почалося ваше захоплення?

— Перші сукні, що з’явилися в моїй колекції, — від бабусі. Вона в мене була ще та модниця! Хтось ці речі просто викинув би, а я перешила ґудзики, випрала, попрасувала і залишила собі. Відтоді, коли бачу гарну автентичну річ, не можу пройти повз. Часто знаходжу вишукане старовинне вбрання на секонд-хенді. Там воно нікому не потрібне. А я купую, віддаю кравчині на ремонт — і сукня отримує нове життя.

Усього в колекції — близько 30 вбрань. Сукні 50-60-х років залюбки одягаю щодня. Давніші — хіба що на тематичні зустрічі й фотосесії. Є в колекції костюм із натурального оксамиту, вовняна сукня й хустка Павлопосадської мануфактури, а ще шовковий костюм, вишитий камінням, — імовірно, одяг нареченої з Індії.

Найдавніша річ у моїй колекції — накидка з оксамиту і натурального шовку. Вона була виготовлена десь наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. У неї вже трішечки обсипається підкладка, але від цього річ не втрачає вишуканості та краси. До речі, у ній я знімалася у фільмі «Віддана» за романом Софії Андрухович «Фелікс Австрія».

ВЗ Ви ще й актриса? Як у ваше життя ввійшли театр і кіно?

— Я дуже багато фотографуюся. Якось мої світлини у Facebook побачила чернівецька режисерка Світлана Новицька і запросила мене до роботи у її веб-серіалі «Фантоми старого міста». Раніше я ніколи не знімалася в кіно. Це була перша спроба.

Далі знялася в тизері на виставу «Сон осінньої ночі». Відтоді, до речі, виступаю в чернівецькому аматорському театрі, зіграла роль другого плану у фільмі «Віддана».

Я дуже люблю сцену. Проте для мене це не професія, а, мабуть, просто віддушина.

ВЗ Ви все­-таки повернулися в медицину. Чому так вирішили?

— Власна перукарня — це дуже добре. Але… медицини мені бракувало. Певним чином я відпочила від професії нарколога. І, до речі, досі не маю бажання повертатися до неї. Проте хотілося розвиватися саме в медицині. Тому, коли мені несподівано запропонували посаду лікаря-методиста в Управлінні забезпечення медичного обслуговування у сфері охорони здоров’я Чернівецької міської ради, погодилася без вагань.

Бліц-опитуванняЗа той час, котрий прожила поза медициною, я багато чому навчилася. Зокрема, розділяти час на роботу і відпочинок. Зрозуміла, що велика кількість планів призводить до плутанини й відчуття пригніченості через те, що незакінчені проекти буцімто «висять» над головою. Тепер приділяю певний час планам, працюю над ними до їх завершення.

Я набула впевненості, більше розумію і сприймаю себе як особистість. Раніше ставила перед собою нереальні цілі. Але людина недосконала й не може постійно працювати на виснаження. Тому часто виникало відчуття неспроможності чи невідповідності незалежно від того, наскільки якісно виконане завдання. Тепер визначаю собі мету, якої реально можна досягнути.

Живу за принципом: бачити красу навколо себе, достатньо відпочивати, проводити більше часу із сім’єю. У цьому — щастя і самодостатність кожної людини, й лікаря зок­рема.   

Ольга КАМСЬКА, спеціально для «ВЗ»   

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я