У футбол грають справжні лікарі

1316

Дитячий хірург захищає ворота, акушер-­гінеколог проривається правим флангом, військовий травматолог віддає гострий пас, уролог б’є… «Гол!» Ми нічого не переплутали — на полі футбольна команда медиків, справжній лікарсько­-футбольний рух — Українська футбольна асоціація медиків (УФАМ).

Утворена УФАМ у 2013 році з легкої руки лікаря-реабілітолога Юрія Карповича. Він народився у Києві, але свого часу переїхав до литовського міста Паланга, де вже багато років живе і працює. У дитячі роки Юрій марив футболом, навіть навчався у ДЮСШ «Динамо Київ». Із часом любов до цього виду спорту не згасла: починаючи з 1991 року він брав участь у чемпіонатах світу з футболу серед лікарів у складі литовської збірної та мріяв, що колись така команда з’явиться і в Україні.

Сьогодні до організації, осередки якої є в 18 регіонах України, входять 2000 лікарів. Щороку в Україні відбуваються чемпіонати з футболу, футзалу, міні-футболу, у яких беруть участь 10-20 лікарських команд. Національна збірна з футболу лікарів України — постійний учасник чемпіонатів світу.

«Десятки років минуло, поки це дійсно сталося. Як то кажуть, мрійте — мрії збуватися! Першу команду медиків на прохання Юрія Карповича зібрав лікар-інтерн Інституту хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова Микола Шпаковський. Створена за два тижні українська футбольна команда медиків на свій перший турнір одразу потрапила за кордон — до Литви, а вже за кілька місяців, у липні 2013 року, збірна лікарів України вперше в історії взяла участь у Чемпіонаті світу з футболу серед лікарів, що відбувся в Угорщині. Після успішного дебюту — вихід до вісімки кращих команд світу.

«Відтоді поступово починає розвиватися український лікарсько-футбольний рух, створюється ГО «Українська футбольна асоціація медиків» (УФАМ), яка відкриває свої осередки в регіонах України», — розповідає член правління УФАМ, посол Всесвітніх медичних ігор Medigames в Україні і дитячий хірург за фахом Євген Слєпов.

У футбольних бутсах… до всесвітньої лікарської спільноти

Чого прагнув від самого початку «батько» УФАМ Юрій Карпович? Реалізувати власну мрію про футбол? Довести, що медикам підкоряться спортивні олімпи? Можливо, адже неодноразово турніри відбувалися за його кошт. Але, мабуть, найважливішим для нього було надати українським лікарям «інструмент», який допоміг би їм інтегруватися у всесвітню лікарську спільноту.

Втілювати його ідеї із не меншим завзяттям продовжує нинішній президент УФАМ Олександр Балицький.

Асоціація дає змогу лікарям спілкуватися, обмінюватися досвідом, як у межах України, так і за кордоном. Професійний клас «уфамівці» демонст­рують іноземним колегам не тільки на футбольних майданчиках, а й на лекціях, майстер-класах в Україні й інших європейських державах, куди їх запрошують представники місцевих футбольних медичних команд. Та найголовнішим своїм надбанням представники Української футбольної асоціації медиків вважають професійну лікарську взаємодопомогу.

«Буває, виникає потреба в консультації спеціаліста чи, скажімо, трапляється екстрена ситуація, коли необхідне невідкладне лікарське втручання — «уфамівці» ніколи не відмовлять у допомозі колегам із будь-якого куточка України. Вирішуючи проблеми інколи за лічені хвилини в чаті Асоціації», — розповідає Є. Слєпов. — Сьогодні, наприклад, професор, травматолог із Хорватії, що приїздив до Києва пограти у футбол декілька років тому, «підставляє плече» нашим колегам під час розбору складного клінічного випадку. Завтра вже український лікар, який є міжнародним експертом у дерматокосметології, проводить у Барселоні майстер-клас і допомагає іспанським колегам запроваджувати нові методи лікування».

У всьому має бути баланс, і я вважаю, що обов’язкові регулярні тренування два рази на тиждень плюс гра або невеличкий турнір у вихідні не тільки не шкодять, а навіть сприяють професійній діяльності. Практично всі лікарі «вигорають» емоційно. Спорт, зокрема футбол, точно допомагає подолати професійне вигорання.
Євген Слєпов

Як лікарі-футболісти знаходять вільний час на тренування?

Для активної участі в житті Асоціації потрібен вільний час. Але хто шукає, той знаходить. Аби завжди бути готовими до спортивних випробувань будь-якого рівня, лікарі намагаються викроювати час для регулярних тренувань. Відсутність того чи іншого учасника на тренуванні чи запізнення через термінове оперативне втручання або розвиток ускладнень у пацієнтів — ситуація досить типова, тож усі ставляться до цього із розумінням.

«Що ж до змагань, то саме тут постає питання фінансової спроможності. Адже, якщо взяти участь у всеукраїнських змаганнях і проєктах може собі дозволити практично кожен, то в міжнародних — не всі. От і виходить, що до збірної лікарської команди України переважно залучають тих гравців, які можуть поїхати за кордон власним коштом, а не тих, хто сильніший у спорті. Проте, на щастя, є партнери, спонсори, які допомагають Асоціації сплатити чималі внески за участь у міжнародних змаганнях, а лікарі, своєю чергою, віддячують їм, завойовуючи нагороди найвищого ґатунку», — говорить Євген Слєпов.

Цікаво, а лікарів якої спеціалізації найбільше у футбольній спільноті України?

«Команди за одним фахом не існує, адже не дарма футбол називають грою мільйонів, — посміхається Євген. — Тому по один бік футбольного поля чудово зігралися педіатри, хірурги й анестезіологи».

Футбол для лікарів – справжній «допінг» від профвигорання

Справжня гордість УФАМу — збірна лікарів України віком понад 45 років. Вони двічі ставали чемпіонами світу з футболу і жодного разу не поверталися додому без нагород від початку розіграшу Vogel Cup (Чемпіонат світу серед лікарів 45+) у 2014 році. А тренер Національної лікарської збірної України, дитячий хірург за фахом Ігор Боровик, є учасником семи поспіль чемпіонатів світу з футболу серед лікарів!

«За останні 8 років збірна стала для мене, без перебільшення, рідною. Я радів, плакав і жив разом із кожним гравцем та вболівальником збірної. За свою довгу футбольну кар’єру в різних командах, від дитячих, районних, обласних, інститутських, майстрів, ветеранських до різноманітних збірних, я зіграв дуже багато матчів… Я не забив десятки пенальті, зробив тисячі неточних передач, припустився мільйона інших помилок… Але я невтомно тренувався і з радістю виходив на поле у складі збірної лікарів України», — говорить Ігор Боровик.

Що ж до того, чи не шкодить таке захоплення головній справі життя, то Євген Слєпов пояснює: «У всьому має бути баланс, і я вважаю, що обов’язкові регулярні тренування два рази на тиждень плюс гра або невеличкий турнір у вихідні не тільки не шкодять, а навіть сприяють професійній діяльності. Практично всі лікарі «вигорають» емоційно. Спорт, зокрема футбол, точно допомагає подолати професійне вигорання».

Лікарсько­-футбольний рух УФАМ: далекосяжні плани

Сьогодні УФАМ має 18 осередків на території України: у Київській, Житомирській, Львівській, Рівненській, Волинській, Івано-Франківській, Вінницькій, Хмельницькій, Чернівецькій, Дніпропетровській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Черкаській і Полтавській областях та в АР Крим. У найближчих планах відкриття осередку в Чернігові. Проте УФАМ — це вже давно не тільки Україна! Представники Української футбольної асоціації медиків є в Польщі, Канаді, Іспанії, Чехії, США й Узбекистані…

Щороку УФАМ проводить велику кількість турнірів: Чемпіонат України з футболу серед лікарів «11 на 11», Чемпіонат України з футболу серед лікарів 45+, Чемпіонат України з футзалу, з пляжного футболу серед лікарів. А також Кубок Карпат з футболу, Кубок до Дня медика у Дніпрі, Кубок на призи мера Радивилова та інші. Крім того, у Києві відбувається регулярний Чемпіонат серед  медичних закладів — Ліга УФАМ. І щоразу організатори намагаються проводити чемпіонати в різних містах, аби до Асоціації вступали лікарі з усієї України. 

«Минулого року Чемпіонат з футболу серед лікарів 45+ відбувся у Рівному, Чемпіонат України з футболу серед лікарів «11 на 11» — в Одесі, Футзальний лікарський чемпіонат України — у Запоріжжі. Цьогоріч на великий медичний футбол чекають у Кам’янці-Подільському, Харкові та Чернівцях», — розповідає Євген Слєпов.

Рік від року рівень і масштаби цих корпоративних змагань зростають. Як вважають в Асоціації, завдяки не лише злагодженій і часом самовідданій роботі команди, а й турботі та підтримці чисельних партнерів.

Не буває легких перемог

Асоціація організовує стільки різноманітних за форматом, віком учасників і рівнем спортивної майстерності турнірів, що будь-який медик зможе знайти для себе щось цікаве.

У чемпіонатах світу з футболу серед лікарів щорічно беруть участь команди із 22-24 країн, у Всесвітніх медичних іграх — із понад 40 країн. Проте подіб­них до УФАМ знайти важко. За кордоном це зазвичай не такі масштабні об’єднання, та й збираються вони максимум двічі, тричі на рік, проводять 1-2 турніри в якості підготовки до Чемпіонату світу чи Медичної олімпіади. УФАМ же постійно перебуває в пошуку нових форматів, проєктів і вражень, відкрита для будь-якого співробітництва.

Справжня гордість УФАМу — збірна лікарів України віком понад 45 років. Вони двічі ставали чемпіонами світу з футболу і жодного разу не поверталися додому без нагород від моменту початку розіграшу Vogel Cup (Чемпіонат світу серед лікарів 45+) у 2014 році.
Євген Слєпов

«Це вже давно не тільки футбольна асоціація, це стиль життя, велика родина, яка потроху стає міжнародною. Сьогодні один «уфамівець» проходить стажування в Литві, інші, серед яких іспанський лікар, котрий приїхав з іншого кінця країни, бо мріяв зіграти за Українську футбольну асоціацію медиків, беруть участь у ветеранському футбольному турнірі в Іспанії», — говорить Євген Слєпов.

Минулого року «уфамівці» відкрили для себе ще одну масштабну медичну спортивну подію — Всесвітні медичні ігри Medigames — аналог Олімпіади, які цього року відбудуться в Португалії. Близько 2000 медиків із понад 40 країн світу змагаються за олімпійські нагороди у більше ніж 20 видах спорту. Це прекрасна можливість прославити свою країну і запалити нові медичні зірки не тільки у футболі.

Та головні перемоги «уфамівців» усе ж відбуваються в клініках, операційних, реанімаційних залах — над хворобами, травмами, пораненнями… І тут очевидне абсолютне лідерство.  

Українська команда з футболу

Футбольні легенди серед медиків

Олег Голобуцький

Олег Голобуцький

  • Отоларинголог вищої категорії.
  • Працює у Вижницькій ЦРЛ Чернівецької області.
  • Народився 16 травня 1967 року.
  • Закінчив НМУ імені О. О. Богомольця (1992).
  • П’ятиразовий учасник чемпіонатів світу з футболу серед лікарів.
  • Чемпіон світу з футболу серед лікарів Vogel Cup (США, 2015, Чехія, 2018 (кращий гравець турніру).
  • Срібний призер (Іспанія, 2016).
  • Бронзовий призер (Австрія, 2017, Мексика, 2019).
  • Переможець і призер багатьох лікарських і ветеранських футбольних турнірів в Україні і світі.

«Про УФАМ я дізнався від Романа Мироняка — Голови Івано­Франківського осередку Асоціації. Він протягом півроку розповідав мені про футбольні плани збірної України лікарів, мрії про «золото» на Чемпіонаті світу. Далі було 5 років життя, сповненого футболом, знайомствами, подорожами й незабутніми емоціями. Ми вчимося один в одного, як поводитися на футбольному майданчику і поза ним, зі своїми дітьми та батьками, друзями і пацієнтами. Я хотів би, щоб і мої діти жили в «уфамівській» родині».

Ігор Боровик

Ігор Боровик

  • Дитячий хірург вищої категорії.
  • Працює у КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня».
  • Народився 17 червня 1966 року.
  • Закінчив Вінницький НМУ імені М. І. Пирогова у 1992 році.
  • Член правління Української футбольної асоціації медиків, тренер Національної лікарської збірної України з футболу, капітан лікарської збірної України «Мастерс».
  • Семиразовий учасник чемпіонатів світу з футболу серед лікарів.
  • Чемпіон світу з футболу серед лікарів Vogel Cup (США, 2015, Чехія, 2018).
  • Срібний призер (Іспанія, 2016, Австрія, 2017 — Morell Cup (тренер).
  • Бронзовий призер (Австрія, 2017, Мексика, 2019).
  • Триразовий володар Кубка співдружності лікарів (Україна, 2013; Білорусь, 2014; Литва, 2015).
  • Триразовий чемпіон України з футболу у складі збірної лікарів Києва (Дніпро, 2017; Київ, 2018; Одеса, 2019).
  • Чемпіон України серед лікарів 45+ (Дніпро, 2018).
  • Переможець і призер багатьох лікарських і ветеранських футбольних турнірів в Україні і світі.

«Що для мене УФАМ? Своєрідна платформа для спілкування високоінтелектуальних, талановитих людей, які мають багато спільних інтересів, головні серед яких — лікарська справа і футбол. І що цікаво, більшість часу цього спілкування — так чи інакше заради пацієнта: обмін досвідом, обговорення сучасних методів лікування відбуваються після гри чи тренування, у спільних поїздках і навіть у роздягальні.

Що для мене збірна? Це часом так само важко пояснити, як і те, що таке любов, сім’я, батьківщина. Напевно, треба бути поетом, композитором, письменником, аби описати це. У мене таких талантів немає, натомість є мої діти, дитяча хірургія, футбол, УФАМ».

Сергій Малеш

Сергій Малеш

  • Лікар-­дерматовенеролог вищої категорії, дерматокосметолог, трихолог, член Асоціації лікарів-­дерматовенерологів і косметологів України.
  • Народився 5 лютого 1974 року.
  • Закінчив Ужгородський національний університет, медичний факультет (2001), інтернатуру з дерматовенерології у ЛНМУ.
  • Голова Рівненської футбольної асоціації медиків, капітан збірної Рівного з футболу і Національної лікарської збірної України.
  • Учасник 3 чемпіонатів світу з футболу серед лікарів, віцечемпіон світу Morell Cup (Австрія, 2017), бронзовий призер Vogel Cup (Мексика, 2019).
  • Переможець і призер багатьох лікарських і ветеранських турнірів у складі збірної лікарів Рівного і Національної лікарської збірної в Україні та світі.

«Я давно граю у футбол, багато виступав на чемпіонатах рівненської області. І весь час думав, що я один такий лікар-футболіст в Україні. Одного разу мені зателефонував Віктор Монастирський, лікар­-невролог Рівненської обласної клінічної лікарні, і запросив поїхати з ним у Вінницю, де мав відбутися матч між місцевими лікарями-­футболістами і збірною лікарів України (це було відкриття Вінницького осередку ГО «УФАМ»).

Я познайомився з колегами з інших регіонів, з’явилося багато цікавих планів на майбутнє. Дорогою додому в мене зламалася автівка, тож мусив повернутися до Вінниці, аби її відремонтувати. Тому в дорогу вирушив лише наступного дня.

…Дружина, коли зустріла мене, усе не могла збагнути, чому я такий щасливий. Пропустив лікарський прийом, зламалося авто… тут плакати треба! Тоді вона ще не знала, що я серйозно і надовго захворів УФАМом, і ця хвороба із гострої стадії перейшла у хронічну!»

Юрій Ковальчук

Юрій Ковальчук

  • Лікар-­хірург.
  • Завідувач хірургічного відділення Гусятинської ЦРЛ Тернопільської області, кандидат медичних наук.
  • Народився 25 червня 1965 року.
  • Закінчив Тернопільський державний медичний інститут (1988 рік).
  • 3-­разовий учасник чемпіонатів світу з футболу серед лікарів.
  • Чемпіон світу з футболу серед лікарів Vogel Cup (Чехія, 2018).
  • Бронзовий призер (Австрія, 2017, Мексика, 2019).
  • Переможець і призер багатьох лікарських і ветеранських футбольних турнірів в Україні та світі.

«УФАМ — це моя друга сім’я. У ній я почуваюся щасливим. Саме серед «уфамівців» я пережив, мабуть, найщасливішу мить у своєму житті, коли у Празі на Чемпіонаті світу наші груди прикрасили «золоті» медалі».

Віктор Корнієнко

Віктор Корнієнко

  • Дерматовенеролог вищої категорії.
  • Директор ТМО «Дерматовенерологія» у м. Києві.
  • Народився 22 червня 1966 року.
  • Закінчив НМУ імені О. О. Богомольця.

«На полі трапляються різні нештатні ситуації — іноді напружені й сумні, а подеколи веселі, навіть комічні. Так, під час Чемпіонату світу в Мексиці нас усіх просто підкорили арбітри — настільки вони були справедливими й позитивними! Аж захотілося їх по­чоловічому обійняти! Особливо після матчу зі збірною Великої Британії, у якому ми перемогли з рахунком 5:1»

Олена ЖОГА, спеціально для «ВЗ»

Фото: Григорій Веприк, Сергій Гамзін, Аліна Гаргаля

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Дякую за підтримку лікарів і Української Футбольної Асоціації Медиків! Приємно працювати зі справжніми журналістами, професіоналами своєї справи!

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я