Пенсії підвищують не всім

1064

Доступно на русском

Якщо в цілому в суспільстві реформи просуваються повільно, то галузь пенсійного забезпечення, схоже, перебуває в епіцентрі змін. Ось і чергові новації щодо підвищення пенсій обернулися безліччю непорозумінь і проблем для деяких категорій громадян. Про це свідчать звернення наших читачів.

105667

Які виплати збільшено з вересня нинішнього року?

VZ-49-50_2015_Страница_23_Изображение_0001Галина Голеусова, головний спеціаліст із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 вересня 2015 р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшився з 949 грн до 1074 грн.

У зв’язку із цим органи Пенсійного фонду України з 1 вересня провели перерахунки пенсійних виплат, що визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму. Зауважу: перерахунок пенсій проводиться автоматично — громадянам не потрібно додатково звертатися до зазначених органів із цього приводу, хіба що в разі, коли необхідно повідомити про працевлаштування пенсіонера чи, навпаки — його звільнення з роботи.

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму збільшено такі види виплат: мінімальний розмір пенсії, доплату за понаднормовий стаж, мінімальні пенсійні виплати (інвалідам війни й учасникам бойових дій, особам, які стали інвалідами у зв’язку з ліквідацією наслідків катастрофи на ЧАЕС, шахтарям), пенсію за особливі заслуги перед Україною, підвищення розміру пенсії ветеранам війни та членам їх сімей, жертвам нацистських переслідувань, надбавку донорам, державну соціальну допомогу по догляду за інвалідами війни, підвищення розміру пенсії особам, яким випов-нилося 100 років.

Також слід зазначити, що мінімальна пенсія на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлюється за умови повного страхового стажу. Це 20 років для жінок і 25 — для чоловіків, яким пенсію призначили до 1 жовтня 2011 р. і після цієї дати не перераховували; 30 років — для жінок, 35 — для чоловіків, якщо призначення відбулося пізніше або ж до 1 жовтня 2011 р., але після цього пенсію їм перераховували з огляду на страховий стаж і заробіток, отриманий після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі перевищення повного страхового стажу встановлюється доплата до пенсії за понаднормовий стаж: за кожний повний рік перевищення розмір пенсії збільшується на 1%, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком.

У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, також збільшено:

  • максимальний розмір пенсії — до 10 740 грн (10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, до 01.09.2015 р. він становив 9 490 грн);
  • максимальну величину заробітку (доходу), у межах якого нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, — до 23 426 грн (17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, до 01.09.2015 р. ця сума становила 10 706 грн).

Чи зростуть пенсії працюючих пенсіонерів?

З 1 вересня підвищено розмір пенсії, який гарантується до виплати працюючим пенсіонерам. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до 31 грудня 2015 р. працюючим пенсіонерам виплачуватимуть 85% пенсії, якщо її розмір перевищує 150% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (але не менше цієї суми, тобто 1611 грн. Досі вона становила 1423,50 грн).

При цьому залишається без змін розмір пенсії, з якого починають утримувати податок з доходів фізичних осіб і військовий збір, оскільки для розрахунку оподатковуваного доходу береться величина мінімальної заробітної плати, встановлена на 1 січня звітного податкового року. Таким чином, як і раніше, оподаткування пенсій здійснюється за ставкою 15% із суми пенсії понад 3654 грн і 20% — із пенсії понад 12 180 грн. Військовий збір (1,5%) утримується із пенсій розміром понад 3654 грн.

Відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу, з 01.09.2015 р. від оподаткування пенсій звільнено три категорії осіб:

  • учасників бойових дій Другої світової війни;
  • інвалідів війни;
  • членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, визначених ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Чи вважаються пенсіонери працюючими, якщо вони ніде не працюють, але залучені до роботи у виборчих комісіях на період підготовки та проведення місцевих виборів у жовтні 2015 р.?

Ч. 15 ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. №595 передбачено, що оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення їм та членам їх сімей, які проживають разом з ними, будь-яких видів соціальних виплат, пенсій, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином, немає підстав включати осіб, які беруть участь у проведенні місцевих виборів, до категорії працюючих пенсіонерів.

Уряд обіцяв підвищення пенсій практично всім пенсіонерам, окрім тих, що отримують дуже високі виплати (судді, прокурори тощо). Наразі без підвищення залишили інвалідів ІІІ групи та інші малозахищені верстви.  Як це розуміти?

Дійсно, з 1 вересня 2015 р. не проводиться перерахунок розмірів пенсії та підвищень інвалідам ІІІ групи та особам (крім І та ІІ груп інвалідності), що не мають повного страхового стажу, дітям війни, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок таких виплат здійснюватиметься із раніше діючого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, — 949 грн. Питання підвищення розмірів вказаних виплат розглядатиметься Урядом під час прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

Причина в тому, що не всі складові пенсійної виплати залежать від зміни прожиткового мінімуму, деякі з них є фіксованими, зокрема це підвищення дітям війни, встановлене в сумі 66 грн 43 коп. Раніше пенсіонерам цієї категорії до пенсії доплачували 7% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно зі збільшенням цього мінімуму зростала і доплата. З 1 січня 2015 р. таку норму скасовано.

Це саме стосується і компенсацiйних виплат за втрату годувальника вiдповiдно до Закону України «Про статус і соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» (згідно з постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.11.2011 р. №1210 та вiд 28.12.2011 р. №1381 вказаним категорiям громадян встановлено величину пiдвищень і додаткової пенсiї у фiксованому розмiрi, а не у вiдсотках від прожиткового мiнiмуму).

Не змiнився і розмiр пiдвищення членам сiмей загиблих вiйськово­службовцiв та померлих iнвалiдiв вiйни.

Ще в деяких категорiй пенсiонерiв розмiр пенсiї залишиться на рiвнi 949 грн у зв’язку із тим, що Постановою Кабінету Міністрів України вiд 26.03.2008 р. № 265 (iз внесеними у 2014 р. змiнами) передбачено здійснення доплат до прожиткового мiнiмуму (до 1074 грн) лише особам, яким встановлено iнвалiднiсть I або II групи.

З 1 вересня 2015 р. для осіб, що отримують пенсії по інвалідності ІІІ групи та пенсії за віком при неповному стажі, проводиться перерахунок основного розміру пенсії пропор-ційно наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком — 1074 грн. Якщо після перерахунку розмір пенсії не досягає 949 грн, державна адресна допомога для таких пенсіонерів встановлюється, виходячи із суми 949 грн.

У разi, коли пенсiя iндексувалася (востаннє iндексацiю здійснювали у 2014 р. i зафіксували на рiвнi 179,36 грн), пiсля проведення перерахунку з вересня 2015 р. формується фiксована iндексацiя, що визначається як рiзниця мiж попередньою iндексацiєю та сумою пiдвищення пенсiї. У таких випадках розмір iндексацiї зменшується на величину пiдвищення пенсії. Це не призводить до збiльшення пенсiйної виплати громадянам.

Чи будуть надалі перераховуватися пенсії, якщо так, то чи не змінилися правила?

У вересні набули чинності зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, внесені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-2. Зокрема:

  • довідка про заробітну плату для обчислення пенсії відтепер має бути доповнена таким реченням: «Не заперечуємо проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці». Це необхідно для того, щоб органи Пенсійного фонду України могли перевірити в первинних документах правильність наведених у довідці сум заробітку. Адже наразі проведення перевірок на підприємствах обмежено законодавством;
  • пенсіонери, які у зв’язку з виїздом за кордон на постійне місце проживання мають право на виплату пенсії за шість місяців наперед, відтепер зобов’язані додати до заяви паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, і талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні;
  • для внутрішньо переміщених осіб встановлено новий порядок визначення статусу «працюючий» або «непрацюючий». Нині факт звільнення з роботи (у разі відсутності документів) засвідчується особистою заявою пенсіонера із зазначенням дати припинення зайнятості та поясненням обставин, через які немає запису в трудовій книжці;
  • вилучено вимогу надання клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію особи передпенсійного віку, звільненої внаслідок скорочення штату, реорганізації чи ліквідації підприємства, у зв’язку зі скасуванням зазначеної норми;
  • додано документ для призначення надбавки на непрацездатних членів сім’ї — довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків непрацездатному члену сім’ї (якщо такий документ існує).

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я