Пенсійне законодавство знову змінюється

1410

Доступно на русском

1 квітня 2015 року набув чинності Закон України від 02.03.2015 р. №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Він передбачає зміну окремих норм, які стосуються в тому числі й пенсійного забезпечення медичних працівників. Про це — наша розмова з головним спеціалістом із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України Галиною Голеусовою.

1f72954e953025cf31862e5ee5797762

ВЗ Найбільше запитань надходить від наших читачів, які сьогодні є працюючими пенсіонерами. Їх так багато у галузі чи зміни щодо їх пенсійного забезпечення виявилися найболючішими?

— У галузі охорони здоров’я працює майже 300 тис. пенсіонерів. Безумовно, реалізація запропонованих у Законі змін істотно звужує їх права у сфері пенсійного забезпечення і призведе до різкого погіршення матеріального стану згаданої категорії працівників охорони здоров’я. Адже вони й без того отримують мізерні пенсійні виплати, особливо це стосується людей, які виходили на заслужений відпочинок раніше. Приміром, пенсії, призначені до 2008 року, обраховувалися із застосуванням показника середньої зарплати в країні за 2007-й (тоді він становив 1197 грн), а у 2014-му — вже виходячи із показника 2700 грн. Тобто, раніше призначені пенсії удвічі менші за ті, що призначаються нині. А, починаючи з 2012 року, при нарахуванні пенсій занижується (приблизно на 10%) показник середньої заробітної плати в країні, оскільки він визначається не за останній календарний рік перед призначенням пенсії, а за 3 роки. На жаль, з 2014-го призупинена дія ч. ІІ ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (нею передбачено щорічне підвищення пенсій з урахуванням темпів зростання середньої зарплати та рівня інфляції), що також негативно позначається на розмірі пенсійних виплат. До того ж нині з частини пенсії, що перевищує 3 мінімальні заробітні плати (сьогодні це 3654 грн), утримується військовий збір (1,5%) та податок на доходи фізичних осіб (15%). Також пенсії практично не індексуються, оскільки з 01.01.2015 р. запроваджено норми щодо обмеження проведення індексації пенсій фінансовими можливостями Пенсійного фонду України. Тож будь-яке додаткове зменшення розмірів пенсій ще більше знижує рівень соціальної захищеності пенсіонерів, особливо в нинішніх умовах постійного зростання цін на товари і послуги. Це стосується і норми згаданого Закону, яка передбачає, що в період з 1 квітня до 31 грудня 2015 року працюючим пенсіонерам виплачуватиметься лише 85% призначеного розміру пенсії. Щоправда, це зачепить лише тих людей, розмір пенсії яких перевищує 150% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, тобто 1423,5 грн. Якщо пенсія не перевищує цієї суми, працюючий пенсіонер отримуватиме її у повному обсязі.

vz 15-16-2015_Страница_22_Изображение_0001Галина Голеусова, головний спеціаліст із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України
У будь-якому разі (навіть якщо пенсія працюючому пенсіонеру виплачуватиметься на рівні 85%) розмір пенсійних виплат становитиме не менше 1423,5 грн. Зазначена норма не стосуватиметься інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, тих, кому пенсії призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», — цим категоріям працюючих пенсіонерів пенсія виплачуватиметься у повному обсязі незалежно від її розміру. Згідно із Законом указані обмеження для працюючих пенсіонерів діятимуть до 1 січня 2016 року. Але, як свідчить практика останніх урядових рішень в частині економії бюджетних коштів, не виключено, що дію цих норм подовжать на більш тривалий час.

ВЗ Які документи і куди має надати пенсіонер, щоб підтвердити свій статус працюючого чи непрацюючого?

— Такий статус (а отже і розмір пенсії до виплати) буде визначено органами Пенсійного фонду України за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Особисто надавати документи повинні лише ті пенсіонери, які своєчасно не повідомили органи Пенсійного фонду про працевлаштування чи звільнення з роботи. Навіть якщо людина запізнилася з поданням документів про звільнення з роботи і, приміром, надала таку інформацію вже після 1 квітня 2015 р., коли Закон набрав чинності, їй все одно буде виплачено пенсію в повному обсязі за той період, упродовж якого вона не працювала. І навпаки, якщо пенсіонер вчасно не надасть документів про своє працевлаштування і за даними системи персоніфікованого обліку це стане відомо пізніше — йому доведеться повернути надмірні виплати пенсії. Якщо пенсіонер звільняється з роботи, йому поновлюють виплату нарахованої пенсії у повному обсязі.

ВЗ Як зміняться умови призначення так званих пільгових пенсій, а також пенсій за вислугу років?

— З 1 квітня 2015 року тривалість спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, зокрема працівникам охорони здоров’я, поетапно підвищуватиметься — щорічно на 6 місяців протягом 10 років (у цілому на 5 років).
Тобто, в період з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016-го він становитиме не менше 25 років і 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017-го — не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018-го — не менше 26 років і 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019-го — не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020-го — не менше 27 років і 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021-го — не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022-го — не менше 28 років і 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023-го — не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024-го — не менше 29 років і 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати — не менше 30 років. При цьому умови призначення пенсій за вислугу років (у частині тривалості раніше набутого спеціального стажу) залишаються незмінними. Наприклад, лікар, який станом на 1 квітня 2015 року відпрацював 25 років, зможе у будь-який час після звільнення з роботи скористатися своїм правом на призначення пенсії за вислугу років. Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років стосуватимуться лише нових пенсіонерів.

Також з 1 квітня 2015 року поетапно підвищуватиметься вік жінок, необхідний для призначення їм пенсій на пільгових умовах:

  • з 45 до 50 років — жінкам, які народилися після 01.04.1970 р. і які йтимуть на пенсію за списком №1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України);
  • з 50 до 55 років — жінкам, які народилися після 01.04.1965 р. й виходитимуть на пенсію за списком №2 (відповідний перелік шкідливих та важких професій і робіт також затверджено Кабінетом Міністрів України).

Цей процес відбуватиметься поступово — протягом 10 років (щороку на 6 місяців). Зазначені зміни запроваджені з метою узгодження пільгового пенсійного віку жінок із загальним пенсійним віком для них — останній уже поетапно підвищується до 60 років, починаючи з 1 жовтня 2011 року.

Також на 5 років (поетапно на 6 місяців щороку) збільшується загальний страховий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах як жінкам, так і чоловікам. Відтепер, щоб вийти на пенсію за списком №1, чоловікам необхідно мати загальний страховий стаж 25 років (раніше — 20), жінкам — 20 років (раніше — 15), а за списком №2 — 30 і 25 років відповідно (було 25 і 20). При цьому тривалість пільгового стажу, необхідного для виходу на таку пенсію, залишається без змін. Свого часу пільговий пенсійний вік для жінок запроваджувався як один із превентивних заходів, а саме — «захист часом» працівників від впливу шкідливих виробничих факторів, які призводять до втрати здоров’я та працездатності. Тому підвищення пенсійного віку, безумовно, призведе до зростання рівня професійної захворюваності та виробничого травматизму. Крім того, зайнятість на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці суттєво впливає на стан здоров’я жінок, і середня тривалість життя у цієї категорії є значно нижчою порівняно із загальною середньою тривалістю життя.
Водночас хочу звернути увагу на те, що відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється за рахунок коштів підприємств. Однак зараз відшкодовується лише 64,1% зазначених витрат, і станом на 01.03.2015 р. заборгованість підприємств у цьому плані становить 7,7 млрд грн. Це призводить до необхідності здійснювати виплати пільгових пенсій фактично за рахунок усіх інших пенсіонерів.

ВЗ У галузі працює не так багато спецпенсіонерів, які у випадку продовження роботи взагалі позбуваються пенсій. Чи існують винятки?

— Державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, деякі інші категорії працівників у період роботи на своїх посадах не отримуватимуть призначених їм пенсій. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вони були призначені. Зазначені обмеження знову ж таки не поширюються на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців. Протягом особливого періоду не застосовуються обмеження з виплати пенсій особам, які проходять військову службу або обіймають посади в Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні держохорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Держслужбі спецзв’язку та захисту інформації, Національній гвардії України, органах Військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, заходах із забезпечення правопорядку на Державному кордоні, відбитті збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, у звільненні цих об’єктів у разі їх захоплення тощо.

ВЗ Відміни «наукових» пенсій не буде?

— Ні. Проте з 1 квітня 2015 року така пенсія в період роботи на науковій посаді виплачуватиметься в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто на загальних підставах, передбачених для громадян України (це не стосується осіб, які мають право на виплату пенсії у повному обсязі). Крім того, тимчасово, у період з 1 квітня до 31 грудня 2015 року, під час роботи особи на науковій та інших посадах «наукова» пенсія виплачується в розмірі 85% від належної — у порядку, передбаченому для інших працюючих пенсіонерів. Узагалі ж Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що до 1 травня поточного року Уряд має подати на розгляд Верховної Ради України зміни у пенсійному забезпеченні, щоб запровадити єдині принципи призначення пенсій для всіх категорій громадян. Адже сьогодні так звані спеціальні пенсії становлять до 60% заробітку, а «звичайні» — в середньому 40-45%.

У разі неприйняття до 1 червня 2015 року відповідного закону, з 1 червня 2015-го скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

ВЗ Чи можна очікувати підвищення пенсій у цей складний період і чи стосуватиметься воно працюючих пенсіонерів?

— Тимчасово, на період з 1 квітня до 31 грудня 2015 року, в разі збільшення визначеного Законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується і розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму — як непрацюючим пенсіонерам, так і працюючим. Враховуючи, що прожитковий мінімум заплановано підвищити з 1 грудня 2015 року до 1074 грн (нині він становить 949 грн), у грудні цього року всі пенсіонери (як працюючі, так і непрацюючі) отримають підвищену пенсію. Починаючи з 1 січня 2016 року, у разі зміни розміру прожиткового мінімуму, пенсія підвищуватиметься тільки для непрацюючих пенсіонерів. Але й працюючим (лише після їх звільнення з роботи) пенсія буде обчислюватися з урахуванням прожиткового мінімуму, чинного на дату звільнення.

Розмову вела Світлана Тернова, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. На якій підставі не зараховується до фахового стажу для призначення 10 пенсій при досягненні пенсійного віку навчання в клінічній ординатурі ? Положення про клінординатуру : пункт 4.12

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я